9/17/2021
جمعه، ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
کرونا و بلای گشت‌زنی در فروشگاه‌های آنلاین

کرونا و بلای گشت‌زنی در فروشگاه‌های آنلاین

جذاب ترین پیشنهادها گاهی شما را وارد دومینویی از خرید می کند. مثلا در جشنواره خرید فلان سایت شرکت می کنید؛ خیلی راحت است، درست مثل یک بازی. با یک کلیک، مبلغ جایزه را به شما اعلام می کنند. مثلا 300 هزار تومان برنده می شوید و ضمن تبریک به شما اعلام می کنند که حداقل 600 هزار تومان می توانید خرید کنید.

اعتمادآنلاین| در ازای خرید یک کالا، روی کالای بعدی 20 درصد تخفیف بگیرید. بن هدیه به شما خریدار خوش شانس تعلق می گیرد، می توانید با آن از سایت ما خرید کنید. در قرعه کشی هیجان انگیز ما شرکت کنید و بن تخفیف جایزه بگیرید. سایت ما را به دوستانتان معرفی کنید و به ازای هرخریدی که آنها انجام می دهند، روی خرید خودتان مبلغی تخفیف بگیرید.

 

2 تا بگیرید 3 تا ببرید. 3 تا ببرید، یک هدیه به انتخاب خودتان از ما دریافت کنید. برای عزیزانتان هدیه بخرید، ما کادوپیچی و ارسالش را رایگان انجام می دهیم.

 

تمام اینها و نظایرشان، تبلیغاتی هستند که این روزها شاید بیشتر از هر وقت دیگری روی صفحه گوشی تلفن همراه به چشم مان می خورد. کرونا کار و کاسبی خیلی ها را کساد کرده و در نتیجه صاحبان این مشاغل درصددند کسب و کار خود را از راه های دیگری رونق ببخشند. حالا که همه چیز آنلاین شده، تبلیغات فروش هم به ناچار به این سمت سوق پیدا کرده تا خریداران را هرچه بیشتر به سوی خود جلب کند.

 

همین جمعه گذشته بود که سیل تبلیغات حراجی جمعه یا همان جمعه سیاه در شبکه های اجتماعی و ارسال پیامک های بی شمار، روانه شد. حالا بگذریم از فلسفه جمعه آخر سال آنها و بی ربط بودنش به سال شمسی ما ولی آنچه این جمعه سیاه را متفاوت می کرد، شکل فروش بود که با توجه به تعطیلی فروشگاه ها به دلیل محدودیت های کرونایی، تماما به صورت آنلاین انجام شد.

 

کم نبودند کسانی که به هم توصیه می کردند حراج های این جمعه را از دست ندهند. خیلی ها هم خرید کردند و گاهی بی ضرورت؛ مثل خیلی وقت های دیگر اما خرید کردن در ایام کرونا و قرنطینه برای بعضی ها حکم مسکنی را پیدا کرده که موقتا آرامشان می کند، خصوصا وقتی پیشنهادات هم وسوسه کننده باشد.

 

«من به شکل وحشتناکی تا آخرین ذره دارایی ام را اینترنتی خرید می کنم و اغلب چیزهای بیهوده. تصورم این است که یک جور واکنش عصبی ناشی از خانه نشینی است.»

 

«می دانم که در این شرایط نه عروسی در کار است و نه میهمانی و دورهمی، اما  فقط خرید کردن حالم را خوب می کند به امید روزهای خوب استفاده از این لباس ها.»

 

«من در این مدت خرید آنلاینم زیاد شده حتی یک بار آویز طلا خریدم و دیدم اندازه چیزی که فکر می کردم نیست و به هیچ دردی نمی خورد. کتاب آنلاین هم زیاد می خرم مخصوصا به خاطر اینکه بعضی کتاب ها در شهرستان پیدا نمی شود.»

 

«خواهرم بشدت به خرید آنلاین اعتیاد پیدا کرده، از لوازم آشپزخانه تا صنایع دستی و پوشاک خصوصا روسری.»

 

«من شروع کرده ام به خرید آنلاین چون از نظر روحی به هم ریخته هستم و تنها زمانی که بسته به دستم می رسد حالم خوب می شود.»

 

«به گشت زدن در سایت های فروش اینترنتی معتاد شده ام، می روم و قیمت هایشان را باهم مقایسه می کنم و همین طور با قیمت هایی که قبلا در بازار دیده بودم مقایسه می کنم و اگر ببینم جایی ارزان تر می دهد، دیگر معطلش نمی کنم و خرید می کنم.»

 

«دائم با خودم می گویم این همه لباس به چه دردی می خورد وقتی حتی از خانه بیرون نمی روم اما باز می خرم خصوصا وقتی می بینم جایی حراج زده خیلی بیشتر وسوسه می شوم. با خودم فکر می کنم این را می توانم نصف قیمت بخرم. گاهی شده که در مقابل وسوسه قدری مقاومت کرده ام اما سرانجام برگشته ام و خرید کرده ام.»

 

«راستش را بخواهید فروشگاه های اینترنتی آنقدر پیشنهادات هیجان انگیزی دارند که آدم فکر می کند چه کاری است که بیرون برود. خیلی راحت جنس دلخواه را با بهترین قیمت برای آدم می آورند.»

 

این ها نمونه نظرات برخی کاربران شبکه اجتماعی توئیتر است که در پاسخ به این سوال که چقدر در زمان قرنطینه به خرید آنلاین کالاهای غیرضروری روی آورده اند، عنوان کرده اند. البته کسانی هم بودند که خرید در این شرایط اقتصادی و باتوجه به بلااستفاده بودن چنین کالاهایی را کاری اشتباه می دانستند که به آن اقدام نمی کنند.

 

برای اینکه بدانیم چه عاملی افراد را در این شرایط به سمت خرید بیشتر کالاهای غیرضروری و مصرف گرایی سوق می دهد، باید ابتدا بدانیم چه فعل و انفعالی در ذهن خریداران رخ می دهد که بازتاب آن چنین واکنشی است.

 

دکتر سید احسان طوسی روانپزشک به این سوال پاسخ می دهد: «از گذشته این رفتار وجود داشته که بعضی افراد برای کاهش اضطرابشان به خرید روی می آوردند. این همان موقع آرامشان می کند اما بعد از مدتی استرس اصلی برمی گردد. به علاوه ناراحتی از دست رفتن پولی که کالای به دردبخوری جایگزینش نشده. فروشگاه های اینترنتی همان طور که کار خرید را ساده تر کرده اند، خرید تسکینی را هم ساده تر کرده اند.

 

برای بعضی ها قطعا این کار خرید لذت حضوری را ندارد ولی خیلی ساده با چند کلیک انجام می شود. در دوران همه گیری همه مردم کم و زیاد اضطراب دارند، خصوصا در دوران محدودیت های اخیر، بعضی ها در منزل نمی توانند سرگرمی مناسبی داشته باشند و گوشی را برمی دارند و در سایت های خرید اینترنتی می چرخند چون پاساژها بسته است و آن لذت برای شان از دست رفته. از طرفی تنوع کالا در فروشگاه های اینترنتی جذاب است و فقط دیدن آنها هم حال فرد را بهتر می کند. حالا باید چه کار کنیم؟ همان کارهایی که برای کم شدن اضطراب در زمان همه گیری انجام می دهیم.

 

اول اینکه زمان مان را مدیریت کنیم. مثلا برای تلویزیون دیدن یا استفاده از اینترنت، زمان محدودی در نظر بگیریم. از آن طرف حتما وقت هایی را به بودن با خانواده و گپ زدن و ایجاد سرگرمی کنار آنها اختصاص دهیم. برای خرید کردن اینترنتی  راهکارهای ویژه ای می توانیم داشته باشیم و خرید کردن را برای خودمان سخت تر کنیم برای نمونه اپ این فروشگاه ها را از گوشی پاک کنیم تا تنها از طریق سایت بتوانیم وارد شویم. یا اینکه حسابی را که با آن خرید می کنیم، از حساب حقوق مان جدا کنیم و فقط از همان حساب خرید کنیم تا کار برایمان سخت تر شود.»

 

با مدیریت فردی شاید بتوان تا حد زیادی از مصرف گرایی جلوگیری کرد اما به هرحال بازاریابان و دست اندرکاران فروش و تبلیغات هم بیکار ننشسته اند. آنها همواره در فکر فروش بیشترند، حالا در هر دوره به فراخور همان دوره.

 

امیررضا بهره مند، مدیر فروش یکی از فروشگاه های اینترنتی در این باره حرف های جالب توجهی دارد: «راهکارهای فروش اینترنتی با فروش حضوری تفاوت دارد. در واقع کار سخت تر است خصوصا در کشور ما که سابقه خرید آنلاین زیاد نیست. شما باید بتوانید با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارید، مشتری یا در واقع کاربر را راضی به خرید کنید. این شامل ایجاد قابلیت هایی نظیر به وجود آوردن جذابیت های بصری و تسهیل انجام خرید است اما کلمات جادویی حراج و تخفیف در این رابطه خیلی کارآمد هستند. خریداران سایت های خرید آنلاین از آنجا که معمولا مشغول رصد سایت ها و آنلاین شاپ ها هستند، از قیمت ها و بهترین پیشنهادها اطلاع دارند و در این بین فروشنده ای برنده است که بهترین و جذاب ترین پیشنهادها را داشته باشد.»

 

جذاب ترین پیشنهادها گاهی شما را وارد دومینویی از خرید می کند. مثلا در جشنواره خرید فلان سایت شرکت می کنید؛ خیلی راحت است، درست مثل یک بازی. با یک کلیک، مبلغ جایزه را به شما اعلام می کنند. مثلا 300 هزار تومان برنده می شوید و ضمن تبریک به شما اعلام می کنند که حداقل 600 هزار تومان می توانید خرید کنید تا از بن خرید 300 هزار تومانی تان استفاده کنید. در واقع کالای 600 هزار تومانی را نیم بها می خرید. به نظرتان پیشنهاد بدی نیست پس خرید می کنید. در ازای این خرید دوباره 200 هزار تومان بن تخفیف جایزه می گیرید که روی خرید بعدی تان به مبلغ حداقل 400 هزار تومان اعمال می شود و دوباره روی آن خرید برای خرید بعدی بن تخفیف می گیرید و... این رشته سر دراز دارد.

 

منبع: ایران

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها