4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
ورزش ایران چه سهمی از بودجه 1400 دارد؟
«اعتمادآنلاین» گزارش می‌دهد:

ورزش ایران چه سهمی از بودجه 1400 دارد؟

دولت دوازدهم، در دوازدهمین روز از ماه آذر، کلیات بودجه سال 1400 را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد. بودجه‌ای که با سقف 2435 هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس شده است. در این بودجه ورزش ایران سهمی دارد که در ادامه نگاهی به آن می‌اندازیم.

اعتمادآنلاین| دولت دوازدهم، در دوازدهمین روز از ماه آذر، کلیات بودجه سال 1400 را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد. بودجه‌ای که با سقف 2435 هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس شده است. در این بودجه ورزش ایران سهمی دارد که در ادامه نگاهی به آن می‌اندازیم. در ابتدا نگاهی می‌کنیم به مبلغ عوارض خروج ورزشکاران و بعد از آن هم به حق پخش تلویزیونی و سهم وزارت ورزش از آن می‌پردازیم. در انتهای گزارش هم با هم نگاهی می کنیم به بودجه وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و پارالمپیک در اولین سال از قرن جدید. در ادامه با اعتمادآنلاین همراه باشید.

عواض خروج ورزشکاران چقدر است؟

 

بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در لایحه بودجه سال 1400، عوارض خروج برای هر ایرانی 264 هزار تومان، و عوارض خروج زائران حج تمتع و حج عمره برابر با 132 هزار تومان تعیین شده است.

 

ورزشکاران هم به دلیل حضور در رقابت‌های ورزشی بین‌المللی مجبور به پرداخت عوارض خروج متعدد هستند. دولت در بودجه سال 1400 عوارض خروج ورزشکاران تیم‌های ملی را که با مجوز وزارت ورزش و جوانان به مسابقات برون مرزی اعزام می‌شوند برای هر مرحله خروج همان نرخ 264 هزار تومان در نظر گرفته است.

 

سهم ورزش از حق پخش تلویزیونی چقدر است؟

 

ورزش ایران هنوز با چالش حق پخش تلویزیونی روبه‌روست؛ چالشی که برای تمام اهالی ورزش در سراسر جهان حل‌ شده است برای ورزش ایران هنوز یک دغدغه بزرگ است. هرچند با پیشنهادی که در سال گذشته ارائه شد تا حدودی این مشکل در حال برطرف شدن است اما تا رفع کامل آن راه درازی مانده است.

 

به استناد بند «پ» ماده 92 قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف‌اند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره 140184 نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند. وجوه واریزی از محل ردیف 49- 530000 مندرج در جدول شماره 9 این قانون به نسبت سی درصد (30%) در اختیار وزارت ورزش و جوانان برای کمک به فدراسیون‌های مربوطه و هفتاد درصد (70%) در اختیار سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.

 

قانونی که قرار بود در سال 99 هم اجرا شود، اما در عمل این اتفاق رخ نداد. حالا باید منتظر ماند و دید ورزش ایران در سال 1400 از سهم پخش تلویزیونی خود منتفع می‌شود یا خیر.

 

جدول شماره 7؛ مهم‌ترین جدول بودجه 1400

 

وزارت ورزش و جوانان سهمی یک هزار و 719 میلیارد و 57 میلیون، تومانی از لایحه بودجه سال 1400 دارد که در بخش جاری، یک هزار و 134 میلیارد و 552 میلیون و 400 هزار تومان، بودجه دریافت می کند و در بخش عمرانی نیز دولت مبلغ، 346 میلیارد و 605 میلیون و 300 هزار تومان، برای این وزارتخانه در نظر گرفته است.

 

دولت برای کمیته ملی المپیک، در سال 1400، در بخش هزینه‌ای مبلغ، 163 میلیارد و 400 میلیون تومان و در بخش عمرانی هم سه میلیارد و 500 میلیون تومان، بودجه در نظر گرفته است.

 

کمیته ملی پارالمپیک نیز در بخش هزینه‌ای 70 میلیارد تومان و در بخش عمرانی نیز یک میلیارد تومان بودجه در سال 1400 دریافت می کند. 

 

البته گفتنی است که این مبالغ در صورت تصویب مجلس به هر کدام از این نهاد ها تعلق می‌گیرد.

 

جدول 7-1؛ اعتبارات متفرقه انتقال‌یافته به جداول 7

 

وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی و المپیک و پارالمپیک ایران در جدول 7-1 بودجه پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی سهم‌هایی جداگانه نیز دارند. وزارت ورزش و جوانان بیش از 3 میلیارد تومان، بابت توسعه ورزش همگانی و توسعه زیرساخت‌های ورزشی بودجه دریافت می‌کند. کمیته ملی المپیک هم بیش از 14 میلیارد تومان و کمیته پارالمپیک هم مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان، برای کمک به آماده‌سازی و شرکت در مسابقات ورزشی منطقه‌ای و جهانی بودجه دریافت می‌کنند. ورزش زنان هم از بودجه 1400، سهمی 54 میلیارد تومانی دارد. سهم پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی نیز از بودجه پیشنهادی دولت برای سال 1400 مبلغ یازده میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها