1/26/2021
سه شنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
باید بگذاریم افراد سالم و معلول باهم زندگی کنند
سخنگوی دولت:

باید بگذاریم افراد سالم و معلول باهم زندگی کنند

علی ربیعی، سخنگوی دولت گفت: برخی رفتارها و فرهنگ غلطی در جامعه در ارتباط با معلولان وجود دارد حالی که باید بگذاریم افراد سالم و معلول باهم زندگی کنند.

اعتمادآنلاین| علی ربیعی، سخنگوی دولت عصر امروز (چهارشنبه - 12 آذر) در حاشیه بازدید از مجتمع آموزشی رعد اظهار کرد: همیشه تصورم این بود که انسانی و اخلاقی بودن به میزان توجهی بستگی دارد که یک جامعه به گروه‌هایی مانند توان‌یابان دارد. پس نمی‌توانیم بگوییم انسانی و اخلاقی عمل می‌کنیم اما نیاز در حالی که نیاز این توان‌یابان را نمی‌بینیم.

 

وی افزود: ما سعی کردیم در دولت نیز همین دید را دنبال کنیم و نظریه رفاهی را به سمت نظریه انسانی مبتنی بر توانمندسازی ببریم. البته مشکلات زیادی در این مسیر داشتیم اما تا سال 96 اقدامات خوبی انجام شد ولی از سال 97 تحریم‌ها بسیاری از امکانات کشور را از ما گرفت و حالا تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله بسیار داریم. ربیعی ادامه داد: برخی رفتارها و فرهنگ غلطی در جامعه در ارتباط با معلولان وجود دارد حالی که باید بگذاریم افراد سالم و معلول باهم زندگی کنند. حال آنکه نه تنها در دنیای واقعی بلکه حتی در کارتون‌ها، فیلم‌ها و کتاب‌های درسی هم این هم‌زیستی را نمی‌بینیم. وی با تاکید بر اینکه جامعه باید به شکلی باشد که کسی معلولان را غیرطبیعی احساس نکند، اظهار کرد: لازمه داشتن این دیدگاه، از کودکی کنار هم زندگی کردن است.

 

شاید آموزش عالی هم بتواند در این زمینه کمک کند و البته در موضوع مناسب‌سازی تلاش‌های فراوانی انجام شده و ما هم باید دانشگاه‌هایی که مناسب‌سازی می‌کنند را تشویق کنیم.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها