4/14/2021
چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
سپرده گذاری مردم در بانک ها چقدر است؟

سپرده گذاری مردم در بانک ها چقدر است؟

برررسی میزان تسهیلات و سپرده‌های بانکی در شش ماهه اول سال جاری بیانگر این است که بانک‌ها در شهریور ماه بیشترین میزان سپرده و تسهیلات را داشته‌اند که به تربیت معادل 86.6 و 86 درصد افزایش یافته‌ است.

اعتمادآنلاین| سپرده‌ها و تسهیلات بانکی از انواع خدمات مهم شبکه بانکی و مورد علاقه تمام اقشار جامعه هستند و سپرده‌های بانکی موتور تولید وام و تسهیلات بانکی است؛ به عبارت دیگر، هر چه بر میزان سپرده‌های بانکی افزوده شود به همان میزان بر قدرت تسهیلات دهی شبکه بانکی کشور هم افزوده می‌شود.

 

در این راستا، افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی عاملی خوانده می‌شود که مشتریان را به سپرده گذاری در بانک‌ها تشویق و ترغیب می‌کند اما آخرین اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی درباره نرخ سود سپرده‌های بانکی حاکی از آن است که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار برنامه‌ای برای افزایش سود سپرده‌های بانکی ندارند و از روش‌های دیگری برای کنترل نقدینگی و تورم استفاده می‌کنند.

 

بنابراین، طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار درباره وضعیت نرخ سود بانکی، در حال حاضر نرخ سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی 10 درصد، نرخ سود سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه سه ماهه 12 درصد، نرخ سود سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه شش ماهه 14 درصد، نرخ سود سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید یک‌سال 16 درصد و نرخ سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید دو سال 18 درصد است.

 

فروردین ماه دارای کمترین میزان تسهیلات و سپرده‌ها 

 

در این بین، نگاهی به آمارهای بانک مرکزی از اوضاع مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بیانگر آن است که میزان سپرده‌ها در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد به ترتیب 2776 هزار و 600 میلیارد تومان، 2857 هزار و 600 میلیارد و حدود 2900 میلیارد تومان بوده است که در سه ماهه اول سال، خرداد و فروردین به ترتیب بیشترین و کمترین میزان سپرده‌های بانکی را به خود اختصاص داده‌اند.

 

همچنین، در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد میزان تسهیلات به ترتیب 1956 هزار و 800 میلیارد تومان، 1995 هزار و 300 میلیارد و بیش از 2000 میلیارد تومان بوده است که در سه ماهه اول سال خرداد و فروردین به ترتیب بیشترین و کمترین میزان تسهیلات بانکی را به خود اختصاص داده‌اند.

 

علاوه براین، میزان سپرده‌های شبکه بانکی کشور در سه ماهه دوم سال 1399 نیز در هر یک از ماه‌های تیر، مرداد و شهریور به ترتیب بیش از 2932 هزار میلیارد تومان، 3094 هزار و 400 میلیارد و 3195 هزار و 400 میلیارد تومان بوده که تیر و شهریور کمترین و بیشترین میزان سپرده‌های بانکی را به خود اختصاص داده‌اند.

 

بیشترین میزان تسهیلات و سپرده در شهریور ماه

 

همچنین، در این سه ماه تیر و شهریور ماه نیز با  داشتن حدود 2124 هزار میلیارد تومان و 2275 هزار و 300 میلیارد تومان به ترتیب کمترین و بیشترین میزان تسهیلات شبکه بانکی کشور را دارا بوده‌اند.

 

با این تفاسیر، روند سپرده‌ها و تسهیلات بانکی از فروردین تا شهریور ماه تصاعدی بوده و میزان سپرده و تسهیلات در شهریور ماه به بیشترین حد خود رسیده‌اند؛ به گونه‌ای که میزان سپرده‌ها و تسهیلات بانک‌ها از فروردین تا شهریور به ترتیب معادل 86.8 و 86 درصد رشد کرده‌اند که در صورت تغییراتی در نرخ سود سپرده‌های بانکی بر این روند تصاعدی افزوده می‌شود و به اعتقاد کارشناسان اقتصادی مانع از آن می‌شود که پول‌های در دست مردم در بازارهای مختلف سرگردان باشند و به تورم دامن بزنند.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها