4/14/2021
چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
خروج ترامپ از کاخ سفید جایگاه اسرائیل در خاورمیانه را کمرنگ خواهد کرد
حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل بین‌الملل، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

خروج ترامپ از کاخ سفید جایگاه اسرائیل در خاورمیانه را کمرنگ خواهد کرد

حسن هانی‌زاده گفت: اسرائیلی‌ها نمی‌توانند در دل جوامع عرب نفوذ پیدا کنند. خروج ترامپ از کاخ سفید جایگاه اسرائیل را در خاورمیانه کمرنگ و در نتیجه کشورهایی مثل سودان و مغرب رابطه‌شان را با اسرائیل قطع خواهند کرد.

اعتمادآنلاین| عادی‌سازی رابطه اسرائیل با کشورهای عربی منطقه از آخرین برنامه‌های جدی دونالد ترامپ بود که به واسطه وعده و وعیدها تا حدی هم در این راستا موفق شد. حالا باید منتظر ماند و دید، جوبایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس دولت ایالات متحده نسبت به این موضوع چه تصیمی اتخاذ خواهد کرد.

 

حسن هانی‌زاده، کارشناس مسایل بین‌الملل، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این‌باره اظهار داشت: عادی‌سازی روابط اسرائیل با برخی از رژیم‌های مرتجع عربی در خاورمیانه که با فشارهای آمریکا صورت گرفت، ارزش سیاسی بالایی ندارد. چون این تعامل بین دولت‌مردان است و ملت‌های اسلامی و عربی آمادگی لازم برای پذیرش اسرائیل را ندارند. در واقع  در طول این مدت فشارهای زیادی به کشورهای منطقه از جمله سودان، مغرب، عربستان، بحرین و همچنین امارات وارد آمد تا با اسرائیل رابطه برقرار کنند که درباره برخی از کشورها این اتفاق رخ داد.

 

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل در ادامه گفت: در واقع تعامل‌کنندگان با دریافت امتیاز از آمریکا مجبور به عادی‌سازی رابطه با اسرائیل شدند. مثلا سودان با دریافت یک میلیارد دلار از آمریکایی‌ها و همچنین خارج شدن از لیست حامیان تروریسم به رابطه راضی شد. کشور مغرب هم با شرط اعمال حاکمیت این کشور بر صحرای غربی توسط آمریکایی‌ زیر بار برقراری رابطه با اسرائیل رفت.

 

او تصریح کرد: البته کشورهایی مانند بحرین و امارات به دلیل نقض حقوق‌بشر هم از پشتوانه آمریکایی_غربی برخوردار هستند و به همین دلیل، با اسرئیل رابطه برقرار کردند تا از این طریق از حمایت لابی صهیونیستی برخوردار شوند. اما در نهایت این رابطه ها چون رابطه‌ای مستحکم نیست، بعد از ورود جو بایدن به کاخ سفید کمرنگ‌تر خواهد شد.

 

وی توضیح داد: البته اسرائیل همچنان تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا رابطه‌اش با رژیم‌های مرتجع عربی را مستحکم‌تر کند. اما از آنجایی که ملت‌های عرب با این کشور سرِ سازگاری ندارند، لذا اسرائیلی‌ها نمی‌توانند در دل جوامع عرب نفوذ پیدا کنند.

 

حسن هانی‌زاده در پایان گفت: خروج ترامپ از کاخ سفید جایگاه اسرائیل را در خاورمیانه کمرنگ و در نتیجه کشورهایی مثل سودان و مغرب رابطه‌شان را با اسرائیل قطع خواهند کرد.

 

 

چکیده گفت‌وگو با حسن هانی‌زاده

 

-عادی‌سازی رابطه اسرائیل با رژیم‌های عربی ارزش سیاسی بالایی ندارد

-ملت‌های اسلامی و عربی آمادگی لازم برای پذیرش اسرائیل را ندارند

-ملت‌های عرب با اسرائیل سرِ سازگاری ندارند

-اسرائیل نمی‌تواند در دل جوامع عرب نفوذ پیدا کند

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها