5/13/2021
پنج شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
مجلس کار شورای نگهبان را برای تعیین صلاحیت‌ها راحت‌ کرد
محمدحسن ‌قدیری‌ ابیانه، فعال سیاسی اصولگرا، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

مجلس کار شورای نگهبان را برای تعیین صلاحیت‌ها راحت‌ کرد

محمدحسن ‌قدیری‌ ابیانه گفت: مجلس معیارهای حداقلی را برای کاندیداتوری ریاست‌جمهوری در نظر گرفته‌اند. به هر حال در دوره‌های پیش روند ثبت‌نام باعث مضحکه عام و خاص می‌شد و نمایندگان مجلس یازدهم برای اینکه فقط واجدین شرایط ثبت‌نام کنند، تصمیم خوبی گرفتند و اساساً کار شورای نگهبان را برای تعیین صلاحیت‌ها راحت‌ کردند.

اعتمادآنلاین| شرایطی که مجلس یازدهم در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری برای کاندیداهای ریاست‌جمهوری در نظر گرفته‌اند در بین گروهی از جامعه این تلقی را به وجود آورده که سیاسی‌کاری و تصمیم‌سازی نمایندگان به نفع کاندیدای جریان خاصی است.

 

محمدحسن ‌قدیری‌ ابیانه، فعال سیاسی اصولگرا، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این ‌باره اظهار داشت: هجمه‌هایی را که این روزها به خاطر طرحی که برای شرایط کاندیداهای ریاست‌جمهوری مصوب کرده‌اند وارد می‌شود صحیح نمی‌دانم. به‌ نظر من مجلس معیارهای حداقلی را برای کاندیداتوری ریاست‌جمهوری در نظر گرفته‌اند. به هر حال در دوره‌های پیش روند ثبت‌نام باعث مضحکه عام و خاص می‌شد و نمایندگان مجلس یازدهم برای اینکه فقط واجدین شرایط ثبت‌نام کنند، تصمیم خوبی گرفتند و اساساً کار شورای نگهبان را برای تعیین صلاحیت‌ها راحت‌ کردند.

 

او در ادامه گفت: به عنوان مثال اینکه حداقل سن را 40 سال گذاشته‌اند به این دلیل است که در مبانی هم به کرات اشاره شده که انسان در 40 سالگی به بلوغ فکری می‌رسد. همچنین اینکه حداکثر سن هم 70 سال در نظر گرفته شده است دلیلی جز این ندارد که انسان در سال‌های پایانی دهه هشتم زندگی به لحاظ توانی تحلیل می‌رود؛ مثلاً اگر کسی در 73 سالگی بتواند با رأی مردم رئیس‌جمهوری شود و 2 دوره هم در دولت بماند، در پایان مسئولیت 82ساله خواهد بود که طبیعتاً نمی‌تواند در آن سن و سال کارایی لازم را داشته باشد چون انرژی و توانش به‌ طور کاملاً طبیعی کم شده است.

 

فعال سیاسی اصولگرا اضافه کرد: این روزها بعضی‌ها سعی دارند هر کاری را که از رئیس مجلس سر می‌زند به انگیزه‌های انتخاباتی‌اش ربط دهند؛ در واقع آنها می‌خواهند به جامعه القا کنند که قالیباف مجلس را پلی برای رسیدن به دولت می‌داند، در حالی که رئیس مجلس هم مثل سایر نمایندگان یک رأی دارد و به تنهایی نمی‌تواند از جایگاه مجلس برای رسیدن به اغراض شخصی استفاده کند.

 

او توضیح داد: بعضی‌ها هم حضور چندباره محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری را نشانه‌ای از علاقه شدید او به رئیس دولت شدن می‌دانند. از نظر من اگر کسی گمان می‌کند در مقام رئیس قوه مجریه برای کشور کارایی مثبتی داشته باشد،‌ می‌تواند در چند دوره از انتخابات شرکت کند و خودش را در معرض رأی مردم قرار دهد. همان‌طور که ظاهراً باراک اوباما چون می‌داند بایدن در سال 2024 به کهولت سن می‌رسد از الان خودش را برای شرکت در انتخابات چهار سال دیگر ریاست‌جمهوری آمریکا آماده می‌کند تا شاید برای سومین دوره وارد کاخ سفید شود.

 

محمدحسن ‌قدیری‌ ابیانه در پایان گفت: هر کسی که فکر می‌کند می‌تواند به کشور خدمت کند‌ هر چقدر که بخواهد می‌تواند در انتخابات شرکت و شانسش را برای برنده شدن امتحان کند.

 

 

چکیده گفت‌وگو با محمدحسن ‌قدیری‌ ابیانه

 

-مجلس معیارهای حداقلی برای کاندیداتوری ریاست‌جمهوری در نظر گرفته‌ است

-حضور چندباره قالیباف در انتخابات ریاست‌جمهوری هیچ اشکالی ندارد

-قالیباف به تنهایی نمی‌تواند از جایگاه رئیس مجلس برای رسیدن به اغراض شخصی استفاده کند

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها