4/14/2021
چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه طی هفت سال گذشته 30 برابر رشد کرد
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی:

پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه طی هفت سال گذشته 30 برابر رشد کرد

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در گزارشی به تشریح تسهیلات و اعتبارات اعطایی نظام بانکی در راستای حمایت از اقشار آسیب‌دیده از کرونا، زوج‌های جوان، محرومان و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری پرداخت و از رشد 30برابری اعطای این تسهیلات در هفت سال فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم خبر داد.

اعتمادآنلاین| سید علی‌اصغر میرمحمد صادقی با اشاره به قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری مصوب سال 1396 گفت: طبق این قانون مقرر شد که منابع حاصل از تلفیق منابع صندوق توسعه ملی به مبلغ 1.5 میلیارد دلار با منابع داخلی بانک‌های عامل به صورت 50–50، صرف اعطای تسهیلات با نرخ متوسط 6 درصد برای ایجاد اشتغال در روستاها، مناطق عشایری و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت با اولویت مناطق مرزی شود.

 

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی افزود: بر اساس آخرین عملکرد ارائه‌شده توسط سامانه نظارتی بابت اجرای قانون مذکور تا تاریخ 30‌ آذرماه 1399، میزان تسهیلات پرداخت‌شده به طرح های اشتغالزایی در بانک‌های عامل حدود 120 هزار میلیارد ریال، تسهیلات طرح‌های مصوب شده در بانک‌های عامل معادل حدود 131.3 هزار میلیارد ریال و تسهیلات طرح‌های منعقدشده در بانک‌های عامل حدود 128 هزار میلیارد ریال است که این تسهیلات منجر به ایجاد حدود 260 هزار شغل جدید شده است.

 

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی ادامه داد: تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از جمله موارد با اهمیت بخش‌های تسهیلاتی شبکه بانکی کشور بوده و به استناد آمار مأخوذه از سامانه ازدواج که از سال 1388 تعداد حدود 12 میلیون و 258 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به مبلغ حدوداً 1.172.000 میلیارد ریال پرداخت شده که سهم پرداخت تسهیلات موصوف در سال جاری تا تاریخ 30‌ آذرماه 1399، تعداد حدوداً 659 هزار فقره به مبلغ 344 هزار میلیارد ریال بوده است.

 

این مقام مسئول بانک مرکزی تاکید کرد: از جمله موارد مندرج در قوانین بودجه سنواتی که مشمول دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه از نظام بانکی می‌شوند می توان به اشتغال‌زایی (افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره)، ایثارگران و اشتغال خانگی)، ستاد دیه، کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران، ایجاد نیروگاه خورشیدی، حمام روستایی، ودیعه مسکن، نیازهای ضروری، ازدواج، ضروری کارکنان و بازنشستگان ناجا، تسهیلات به بیماران صعب العلاج، سرطانی و زوج های نابارور، تسهیلات جهیزیه، ازدواج به کارکنان و بازنشستگان و فرزندان آنها و ودیعه مسکن برای کارکنان و بازنشستگان ارتش، سپاه و وزارت دفاع، تسهیلات به منظور توانمندسازی، خرید انشعابات، توسعه تاسیسات خانگی و کارگشایی امور به متقاضیان روستایی و سایر موارد اشاره کرد.

 

میرمحمد صادقی در ادامه یادآور شد: سهم تخصیص یافته برای تسهیلات یاد شده در سرفصل‌های اشاره شده، از رقم 19.237 میلیارد ریال در سال 1392 به رقمی بالغ بر 601.168 میلیارد ریال در سال 1399 رسیده است و بر اساس آمار ماخوذه از کمیته امداد امام خمینی (ره) با اعطای تسهیلات اشتغالزایی از محل منابع قرض الحسنه، تاکنون حدود 483 هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد از این وضعیت خارج و خودکفا شده اند.

 

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در خصوص تسهیلات پرداختی به کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا گفت: با عنایت به مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد اعطای تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا، تعداد 506.908 واحد مشمول مصوبات کرونا تا تاریخ 13 دی ماه 1399 به شعب بانکی ارجاع شده‌اند که از این تعداد، حدود 373 هزار واحد با 642 هزار نفر شاغل در مجموع مبلغ حدوداً 81 هزار میلیارد ‌ریال تسهیلات را دریافت کرده‌اند.

 

وی افزود: در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و حمایت از مستاجران کم‌درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا، بر اساس گزارش دریافتی از سامانه جامع طرح اقدام ملی مسکن تاکنون به حدود 170 هزار نفر جمعاً به مبلغ 35 هزار میلیاردریال تسهیلات کمک هزینه ودیعه مسکن پرداخت شده است.

 

میرمحمد صادقی به تصمیمات متخذه در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر لزوم اعطای تسهیلات 10 میلیون ریالی با کارمزد چهار درصد به یارانه بگیران معیشتی اشاره کرد و گفت: در خصوص این مصوبه، در پنج مرحله مجموعاً به تعداد 21.569.106 فقره تسهیلات 10 میلیون‌ریالی به متقاضیان واجد شرایط (اعم از متقاضیان عادی و نیروهای مسلح معرفی‌شده توسط وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی به سازمان هدفمند سازی یارانه‌ها) پرداخت شده است. همچنین، متعاقب چهل‌وپنجمین جلسه این ستاد نیز در دو مرحله مجموعاً به تعداد 6.993.131 فقره تسهیلات 10 میلیون‌ریالی به یارانه بگیران معیشتی پرداخت شده است.

 

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی گفت: تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هشت ماهه ابتدای سال 1399 در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 5119.5 هزار میلیارد ریال (معادل 96.3 درصد) افزایش داشته است. با توجه به بهبود روش‌های گزارش‌گیری و همچنین تکمیل و اصلاح اطلاعات موجود در سامانه‌های بانک مرکزی توسط بانک‌ها و موسسات اعتباری، اطلاعات تسهیلات پرداختی در هشت ماهه نخست سال 1398 از 5313.9 هزار میلیارد ریال به 5710.4 هزار میلیارد ریال تعدیل شده است که با اعمال این تعدیل، رشد تسهیلات پرداختی طی هشت ماهه ابتدای سال 1399 نسبت به دوره مشابه سال قبل از 96.3 به 82.7 درصد می‌رسد. 

 

میرمحمدصادقی درباره راه‌اندازی و بهبود مستمر عملکرد سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانکی(سمات) گفت: با توجه به پیشرفت فناوری و لزوم افزایش سرعت و دقت در فرآیند ارسال اطلاعات تسهیلات و تعهدات پرداخت یا ایجاد شده توسط شبکه بانکی کشور به سامانه مذکور، بانک مرکزی با اهتمام بر بهینه‌سازی فرآیندهای قبلی، سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات (سمات) را از تاریخ 25 خرداد ماه 1398 راه‌اندازی و جایگزین سامانه قدیم تسهیلات و تعهدات کرد که افزایش سرعت و کیفیت فرآیند ارسال اطلاعات بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به این سامانه، ایجاد قابلیت اخذ گزارش در سطوح خرد و کلان حوزه تسهیلات و تعهدات، احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و غیرایرانی ثبت شده در سامانه سمات از بستر سامانه نهاب از جمله مهمترین تغییرات ایجاد شده در سامانه سمات نسبت به نسخه قدیم است.

 

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به راه اندازی سامانه سیاح (سامانه یکپارچه الکترونیکی حساب‌های بانکی) گفت: بانک مرکزی با راه اندازی سامانه حساب‌های مشتریان شبکه بانکی کشور(سیاح) نسبت به ثبت اطلاعات تمام حساب‌ها از تاریخ 3 خرداد ماه 1399 به صورت وب سرویس در سامانه سیاح و اخذ کد رهگیری براساس تکالیف قانونی اقدام و این مهم را در سه فاز اجرایی کرده است.

 

در فاز اول این طرح حدود 94 درصد از اطلاعات حساب‌های مشتریان حقیقی‌ و حقوقی که مربوط به حسابهای قبل از راه اندازی وب سرویس سامانه سیاح بوده به صورت فایل دریافت شد که حدودا شامل اطلاعات 600 میلیون حساب در شبکه بانکی است. در حال حاضر قوه قضائیه از سرویس یاد شده برای اخذ استعلام اطلاعات حساب اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده می کند. درخصوص شرکتها و سازمانها به‌صورت موردی، مطابق مستندات قانونی و اعلام اداره بررسی های حقوقی، دسترسی به منظور تطبیق شماره یا شناسه ملی با شماره شبا فراهم می‌شود.

 

وی با اشاره به فاز دوم سامانه سیاح عنوان کرد: وب سرویس سامانه سیاح از تاریخ 3‌خرداد ماه 1399 درشبکه بانکی راه اندازی و مقرر شد از تاریخ مذکور مابقی حساب‌های قبلی به‌صورت فایلی و همچنین تمام حسابهایی که در شبکه بانکی بعد از آن تاریخ افتتاح خواهند شد به صورت آنی و برخط در سامانه سیاح ثبت و کد رهگیری دریافت کنند که در حال حاضر در اکثر بانکها اجرایی شده است.  

 

میرمحمدصادقی درخصوص فاز سوم گفت: ارایه سرویس از سامانه سیاح برای قوه قضاییه و وزارت امور اقتصادی و دارایی مطابق با تکالیف قانونی از جمله استعلام شماره حساب، مسدودی حساب و رفع مسدودی حساب به‌طوری‌که در حال حاضر قوه قضائیه از سرویس یاد شده برای اخذ استعلام اطلاعات حساب اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده می‌کند.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها