4/15/2021
پنج شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
امارات خواستار روابط عادی با ترکیه است
انور قرقاش:

امارات خواستار روابط عادی با ترکیه است

انور قرقاش رئیس مشاور در امور خارجه امارات روز یکشنبه گفت که کشورش خواستار روابط عادی با ترکیه است. این مقام اماراتی در ادامه سخنانش گفت: «می‌خواهیم به آنکارا بگوییم که حمایت کننده اصلی اخوان‌المسلمین نباشد و خواستار آن هستیم که آنکارا مرکز توجه روابط خود با کشورهای عرب را مورد بازیابی قرار دهد.»

اعتمادآنلاین| انور قرقاش رئیس مشاور در امور خارجه امارات روز یکشنبه گفت که کشورش خواستار روابط عادی با ترکیه است.

 

وی که با شبکه خبری اسکای‌نیوز مصاحبه می‌کرد،‌ گفت: «می‌خواهیم به ترکیه بگوییم که خواستار روابط عادی هستیم که حق حاکمیت هر دو کشور مورد احترام قرار بگیرد.»

 

این مقام اماراتی در ادامه سخنانش گفت: «می‌خواهیم به آنکارا بگوییم که حمایت کننده اصلی اخوان‌المسلمین نباشد و خواستار آن هستیم که آنکارا مرکز توجه روابط خود با کشورهای عرب را مورد بازیابی قرار دهد.»

 

قرقاش اضافه کرد: «هیچ دلیلی وجود ندارد که با ترکیه اختلاف داشته باشیم و اقدامات اخیر ترکیه همانند بهبود روابط با اروپا، تشویق کننده است.»

 

قرقاش اخیرا در مصاحبه دیگری از برقراری روابط بین کشورش و ترکیه دفاع کرده و گفت که امارات اولین شریک تجاری ترکیه است.

 

این مقام اماراتی در گفت‌وگو با پایگاه خبری شبکه بلومبرگ گفته بود که امارات اولین شریک تجاری ترکیه در غرب آسیا بوده و کشورش به هیچ یک از اختلافات با این کشور افتخار نمی‌کند و مشکل اصلی ابوظبی با آنکارا این است که آن‌ها به دنبال افزایش نقش خود به حساب کشورهای عربی هستند.

 

به‌دنبال آشتی قطر و کشورهای تحریم کننده آن یعنی عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر، ترکیه از این تحول استقبال کرد. ترکیه طی نزدیک به چهار سال از قطر تمام قد دربرابر اقدامات این چهار کشور عربی حمایت و برای ممانعت از حمله به قطر به این کشور نیروی نظامی اعزام کرد.

 

چهل و یکمین نشست سران شورای همکرای خلیج فارس چهارشنبه گذشته به میزبانی عربستان سعودی بعد از نزدیک به چهار سال تنش و قطع کامل روابط بین محور ریاض (امارات، بحرین و مصر) با قطر برگزار شد و بنا به درخواست پادشاه سعودی این نشست به احترام تلاش‌های سلطان سابق عمان و امیر سابق کویت برای پایان دادن به این تنش و خصومت، نشست سران سلطان قابوس و امیر صباح نام گرفته است.

 

به رغم اظهارات مقامات اماراتی درباره این نشست و اعلام حمایت از توافق العلا، ولی‌عهد ابوظبی خود در این نشست شرکت نکرد و به جای او، حاکم دبی در نشست مذکور حضور پیدا کرد.

 

منبع: انتخاب

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها