2/25/2021
پنج شنبه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
بهره‌برداری از 27 پروژه اقتصادی، عمرانی و گردشگری در قشم با حضور رئیس دولت

بهره‌برداری از 27 پروژه اقتصادی، عمرانی و گردشگری در قشم با حضور رئیس دولت

27 پروژه اقتصادی، عمرانی و گردشگری به ارزش ارزی 240 میلیون دلار و ریالی 17 هزار و 430 میلیاردی در تاریخ 25 دی‌ماه 99، به‌صورت ویدیو کنفرانسی توسط رییس جمهور در منطقه آزاد قشم افتتاح شد.

اعتمادآنلاین| با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور، پالایشگاه نفت خام فوق سنگین شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم با سرمایه‌گذاری ارزی 164 میلیون دلار و ظرفیت تولید 35 هزار بشکه قیر در روز افتتاح شد.

 

شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم سرمایه‌گذار خصوصی این پروژه بوده که باهدف ساخت پالایشگاه نفت خام سنگین در مساحتی به وسعت 40 هکتار، قرار است در دو فاز؛ تولید قیر به‌عنوان محصول اصلی و نفت خام سبک به‌عنوان محصول فرعی به خودکفایی اقتصادی و ارزآوری کشور کمک کند.

 

یک هزار و 100 نیرو در دوران ساخت این شرکت مشغول به کار بوده‌اند و پس از افتتاح، 250 نفر به‌صورت ثابت در این شرکت اشتغال خواهند داشت.

 

تولید محصولات باکیفیت بالا مطابق با استانداردهای یورو 2005، کاهش آلودگی محیط‌زیست، بهره‌وری انرژی، کمک به ارتقا صادرات از اهداف اصلی این شرکت است.

 

فاز نخست تأمین پیش‌نیازهای پالایشگاه تولید قیر  شرکت قشم مولد افتتاح شد

 

فاز نخست تأمین پیش‌نیازهای پالایشگاه تولید قیر بهین پالایش قشم با سرمایه‌گذاری 76 میلیون دلاری شرکت قشم مولد در سال جهش تولید به دست رییس دولت تدبیر و امید در منطقه آزاد قشم افتتاح شد.

 

 با افتتاح فاز نخست تأمین پیش‌نیازهای پالایشگاه تولید قیر، 21 مگاوات برق، هشت هزار مترمکعب آب شیرین در روز و 38 هزار تُن بخار در روز تولید می‌شود.

 

برق، آب و بخار تولیدشده در این فاز به‌عنوان پیش‌نیازهای تولید قیر پالایشگاه بهین پالایش قشم مورداستفاده قرار می‌گیرد تا این شرکت بتواند به تولید روزانه 35 هزار بشکه قیر دست‌یافته و بخشی از نیاز کشور به این ماده موردنیاز در پروژه‌های زیربنایی را مرتفع کند.

 

 این پروژه در زمان ساخت برای 150 تَن شغل ایجاد کرده و در زمان بهره‌برداری به 45 نیروی کار ثابت نیاز دارد.

 

3 طرح صنعتی در منطقه آزاد قشم افتتاح شد

 

سه طرح تولیدی و صنعتی در منطقه آزاد قشم بااعتباری بیش از 710 میلیارد ریال و سرمایه‌گذاری ارزی معادل 500 هزار دلار روز پنجشنبه(25 دی‌ماه) توسط رییس جمهوری افتتاح شد.

 

این سه طرح با سرمایه‌گذاری انجام‌شده از سوی بخش خصوصی و با حمایت سازمان منطقه آزاد قشم فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

 

در زمان احداث و اجرای این پروژه‌های صنعتی و تولیدی، 57 نفر مشغول به کار بوده اند که در زمان بهره‌برداری تعداد اشتغال به 155 نفر می رسد.

 

سردخانه متعلق به شرکت مروارید شکیل قشم با ظرفیت سالانه 21 هزار تن و با سرمایه‌گذاری 600 میلیارد در زمان احداث برای 25 نفر فرصت شغلی ایجادشده و با بهره‌برداری آن 120 نفر مشغول فعالیت خواهند شد.

 

واحد تولید ماهی خشک و خوراک آبزیان متعلق به شرکت عصاره خوراک دانه قشم با سرمایه‌گذاری 110 میلیارد ریالی و ظرفیت تولید سالانه 1500 تن در سال نیز در زمان احداث برای 25 نفر ایجاد اشتغال کرده و با بهره‌برداری از آن، 20 نفر مشغول به فعالیت خواهند شد.

 

کارخانه تولید ماسک سوبا متعلق به شرکت مجتمع فرآوری سالم غذای قشم با سرمایه‌گذاری 500 هزار دلاری، دیگر مجموعه تولیدی و صنعتی منطقه آزاد قشم است که در زمان احداث برای 7 نفر و پس از بهره‌برداری برای 15 نفر فرصت شغلی ایجاد می‌کند.

 

بهره‌برداری هم‌زمان از 8 طرح پرورش میگو و ماهی در قشم

 

8 طرح حوزه شیلات و پرورش آبزیان با سرمایه‌گذاری 2 هزار 996 میلیارد ریال امروز پنجشنبه (25 دی‌ماه) توسط رییس دولت تدبیر و امید افتتاح شد.

 

 با سرمایه‌گذاری انجام‌شده از سوی بخش خصوصی و با حمایت سازمان منطقه آزاد قشم فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

 

در زمان احداث و اجرای این پروژه‌های حوزه شیلات و پرورش آبزیان 200 نفر در ن‌ها اشتغال داشتند و با بهره‌برداری از این طرح‌ها برای 426 نفر فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

 

فاز اول پرورش ماهی در قفس متعلق به شرکت‌های شرکت هیراد کاوه ساحل قشم و شریف دریا پویان قشم، با سرمایه‌گذاری یک هزار و 673 میلیارد ریال و درمجموع با ظرفیت تولید 6 هزار تن ماهی در سال در زمان احداث برای 40 نفر و با بهره‌برداری 104 نفر فرصت شغلی ایجاد می‌کنند.

 

همچنین 6 مجموعه پرورش میگو متعلق به شرکت‌های دریانوردان، صافی دریای قشم، پدیده صدف قشم، اتحاد مهر کانی، عظیم ساحل قشم و شرکت تعاونی میگو دشت کنار سیاه قشم با سرمایه‌گذاری یک هزار 323 میلیارد ریال، برای 160 نفر در زمان احداث فرصت شغلی ایجاد کرده و با بهره‌برداری 322 نفر در آن اشتغال خواهند داشت.

 

درمجموع با آغاز به کار 6 طرح پرورش میگو 6 هزار 120 تن به ظرفیت تولید میگو و با بهره‌برداری از این  2 طرح پرورش ماهی در قفس 6 هزار تن به ظرفیت تولید ماهی کشور افزوده خواهد شد.

 

افتتاح مرکز آموزش دریانوردی صنعت گستر هوا دریا قشم با 160 میلیارد ریال سرمایه گذاری

 

مرکز آموزش دریانوردی صنعت گستر هوا دریا قشم با 160 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روز پنجشنبه 25 دی‌ماه 99، طی آیینی توسط  دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران از طریق ویدیو کنفرانس رسما افتتاح و راه‌اندازی شد.

 

راه‌اندازی این مرکز که در راستای سیاست‌های توسعه آموزش‌های علمی – تخصصی سازمان منطقه آزاد قشم از طریق حمایت از بخش خصوصی توسط شرکت صنعت گستر هوا دریای قشم صورت گرفته است، باعث ایجاد اشتغال برای 35 نفر در زمان ساخت و 20 نفر در بعد از بهره‌برداری شده است.

 

بر اساس این گزارش این مرکز آموزشی دوره‌های مرتبط با شناورهای کمتر از  3000 تن و بیشتر از 500تن و همچنین زیر 500تن و دوره‌های عرشه فراساحل را با امکانات آموزش دریانوردی شامل کارگاه‌های مجهز، شبیه‌سازهای مدرن فرماندهی Radar-Arpa و مخابرات GMDSS تحت کنوانسیون STCW  با استفاده از متخصصین و مدرسین کارآمد برگزار می‌کند.

 

باغ گردشگری صفاآباد قشم با 180 میلیارد ریال سرمایه گذاری افتتاح شد

 

پروژه احداث باغ بزرگ گردشگری صفاآباد واقع در روستای گورزین  جزیره قشم  با 180 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی روز پنجشنبه 25 دی‌ماه 99 توسط حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران از طریق ویدیو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.

 

احداث این مکان گردشگری که در راستای سیاست توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از طریق حمایت از بخش خصوصی صورت گرفته است، باعث ایجاد اشتغال برای 40 نفر در زمان ساخت و 18 نفر در بعد از بهره‌برداری شده است.

 

بر اساس این گزارش این باغ گردشگری که مجری آن شرکت ارتباط همراه پایدار قشم است در زمینی به  مساحت دو هزار و 480مترمربع ساخته‌شده و با 16 اتاق و 54 تخت ظرفیت پذیرش افزون بر 54 نفر گردشگر را دارد و می‌تواند نقش مؤثری در تأمین خدمات موردنیاز گردشگران جزیره ایفا کند.

 

12 طرح توسعه زیرساختی و عمرانی در منطقه آزاد قشم افتتاح شد

 

12 طرح توسعه زیرساختی و عمرانی بااعتباری بالغ‌بر 13 هزار و 390 میلیارد ریال توسط رییس جمهور در منطقه آزاد قشم افتتاح شد.

 

 12 پروژه زیرساختی، خدماتی، رفاهی و مسکونی با سرمایه‌گذاری دو بخش دولتی و خصوصی قشم، امروز پنج‌شنبه 25 دی‌ماه با حضور ریاست محترم جمهوری، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و جمعی از معاونان و مدیران این سازمان به‌صورت ویدیو کنفرانسی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

هشت پروژه از 12 پروژه عمرانی ذکرشده با سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد قشم، شامل طرح‌های توسعه روستایی، خدماتی و زیرساختی است. 

 

این طرح‌ها شامل؛ ساخت بلوار دسترسی به روستای دفاری، بلوار رینگ غربی شهرک نریمان تا ساحل جنوبی به طول چهار کیلومتر، بهسازی جاده سه‌راه دیرستان تا فرودگاه و میدان شهید ستاری، احداث سه کمپ پارک (آفتاب 2، مهتاب و فاز دوم جزایر ناز)، احداث کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی و اجرای خط دوم انتقال آب است.

 

بخش خصوصی نیز با پروژه برج مسکونی ماتیا، مجتمع تاپ آیلند، 40 واحد ویلایی و آماده‌سازی سایت 23 هکتاری در پروژه‌های افتتاحی این منطقه آزاد در دی‌ماه 99 مشارکت دارد. مجموع پروژه‌های 12 گانه عمرانی منطقه آزاد قشم توانسته‌اند برای یک هزار و 324 نیرو اشتغال ایجاد کنند.

 

گفتنی است، امروز پنج‌شنبه 25 دی‌ماه 99، در جلسه ویدیو کنفرانسی با حضور رییس جمهور، 27 پروژه منطقه آزاد قشم در دو بخش دولتی و خصوصی بااعتبار ارزی 240 میلیون دلار و ریالی 17 هزار و 430 میلیاردی در پنج صنعت نفت، گاز و انرژی، تولیدی، شیلاتی، عمرانی و گردشگری که برای جامعه محلی، دو هزار و 263 فرصت شغلی ایجاد کرده، افتتاح شد.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها