4/11/2021
یکشنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
آمادگی ستاد مدیریت بحران رضوانشهر و لاهیجان برای برف احتمالی

آمادگی ستاد مدیریت بحران رضوانشهر و لاهیجان برای برف احتمالی

فرمانداران رضوانشهر و لاهیجان از آماده باش ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران این شهرستان ها برای حوادث احتمالی ناشی از بارش برف خبر دادند.

اعتمادآنلاین|فرمانداران رضوانشهر و لاهیجان از آماده باش ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران این شهرستان ها برای حوادث احتمالی ناشی از بارش برف خبر دادند.

 

 محود قاسمی فرماندار رضوانشهر  اظهار داشت:  با توجه به هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی و اطلاعیه ستاد بحران استان گیلان، مبنی بر بارش برف در مناطق مرتفع و جلگه ای، ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران این شهرستان در آماده باش کامل قرار گرفت.

 

 رئیس ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران رضوانشهر خطاب به اعضای این ستاد افزود: طبق پیش بینی های صورت گرفته مبنی بر احتمال بارش برف و یخبندان، کلیه مرخصی ها و ماموریت های دستگاه های مربوطه و کارکنان تحت امر، تا اطلاع ثانوی در این شهرستان لغو  می باشد.

 

 قاسمی، ضمن تاکید بر لزوم آماده باش کامل اعضای ستاد پیشگیری و مقابله با بحران در رضوانشهر و پره سر خاطر نشان کرد: تجهیزات و امکانات لجستیکی و نیروی انسانی برای استفاده از همه ظرفیت ها باید در دسترس باشند.

 

 رییس ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران رضوانشهر تصریح کرد: شهرداران رضوانشهر و پره سر تمهیدات لازم جهت پیشگیری از بحران های احتمالی در مجموعه درون شهری و همچنین دهیاران در سطح روستا ها را داشته باشند.

 

 وی تاکید کرد: اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای نسبت به رفع یخ زدگی سطح جاده ها و آمادگی کلیه خودرو های سنگین اقدام لازم را بعمل آورد و اعضای ستاد بحران شهرستان نیز ضمن همکاری لازم تمام امکانات را در اختیار اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای رضوانشهر قرار دهند.

 

 قاسمی همچنین با اشاره به ضرورت تأمین و نظارت بر نحوه عرضه و نرخ گذاری بر کالاهای اساسی گفت: اداره صنعت معدن تجارت شهرستان ضمن کنترل و تشدید بازرسی ها نسبت به رفع موانع موجود و نظارت بر نانوایی ها و بازار مبنی بر تامین و عرضه ارزاق عمومی اهتمام لازم را بعمل آورند.

 

 وی ادامه داد: شرکت فرآورده های نفتی تمهیدات لازم برای تامین انرژی، ذخیره سازی امکانات و سوخت مورد نیاز شهرستان را داشته باشد.

 

 رییس ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان نسبت به رفع هرگونه قطعی احتمالی برق، تلفن، گاز، امداد رسانی توسط هلال احمر و کلیه نیروهای امدادی در صورت بروز حادثه احتمالی تاکید و تصریح کرد: باید با وحدت رویه، تعامل و همکاری در کنار هم بتوانیم هنگام بروز حوادث در کم ترین زمان ممکن بحران را مدیریت نمائیم.

 

 شهرستان رضوانشهر با حدود 80 هزار نفر جمعیت، 120 روستا و دو بخش و دو شهر بنام های مرکزی و پره سر در 70 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است که دارای مناطق و گذر گاه های سخت در ایام زمستان می باشد.

 

همچنین فرماندار لاهیجان با اشاره به پیش بینی  بارش برف چهارشنبه و پنجشنبه گفت: ضمن آماده باش کلیه ادارات مرتبط ، کلیه مرخصی ها و ماموریت های داخل و خارج استانی مدیران و کارکنان دستگاه های مرتبط با ستاد بحران شهرستان لغو می باشد.

 

یونس محمودی سه شنبه در چهاردهمین جلسه ستاد پیگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران  شهرستان لاهیجان با تاکید بر لزوم هوشمندی و برنامه ریزی برای مقابه با بحران افزود: هنر مدیران بحران این است که قبل از نشستن برف بر روی زمین و جاده ها و بسته شدن مسیرها و تبدیل این نعمت الهی به نقمت، برف روبی و خدمات آغاز کنند تا شرایط بحرانی به وجود نیاید.

 

رییس اداره هواشناسی لاهیجان در این جلسه گفت: از فردا چهارشنبه صبح بارش برف در لاهیجان آغاز و تا ظهر پنجشنبه ادامه خواهد داشت.

 

موید ناصری با اشاره به اینکه این سامانه بارشی از سمت غرب گیلان به شرق در حرکت است تصریح کرد: این بارش به صورت متناوب بوده و میزان آن 10 تا 20 سانتی متر در جلگه و در ارتفاعات لاهیجان به 50 سانتی متر خواهد رسید.

 

به گفته وی بسته به عملکرد این سامانه میزان بارش در نقاط مختلف متفاوت خواهد بود.

 

ناصری همچنین از  پیش بینی وزش بادی به میزان 10 متر بر ثانیه همزمان با بارش برف خبر داد.

 

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار به عنوان جانشین ستاد با اشاره به بازدیدهای سر زده ساعت 2 نیمه شب در بحران 30 دیماه و مشاهده حضور و آمادگی همه کارکنان دستگاه های مرتبط با ستاد بحران گفت: در این جلسه با مرور مصوبات و تمهیدات در نظر گرفته شده در سیزده جلسه قبلی و اتخاذ تصمیمات لازم تلاش خواهیم کرد انشالله بهترین خدمات را داشته باشم.

 

فرامز مصطفوی مهمترین چالش و بحران در مواقع بارش شدید برف بر اساس تجربه های گذشته قطعی برق در مناطق مختلف و بویژه در روستاها اعلام و تصریح کرد: با وجود تلاش نیروهای اداره برق، انتظار این است که تیم های عملیاتی اداره برق آماده ارایه هرگونه خدمت در این ایام بویژه فردا و پنجشنبه باشند.

 

وی با اشاره به نیاز به تمهیدات لازم برای تامین و انبار سوخت مورد نیاز جایگاه های سوخت شهرستان تاکید کرد: شرکت نفت اقدامات لازم در ذخیره سازی و بویژه تامین سوخت سفید در روستاها و همچنین سوخت دوم برای گلخانه و واحدهای تولیدی از جمله نانوایی های شهرستان را با همکاری ادارات با اولویت برنامه ریزی کند.

 

جانشین فرماندار در ستاد پیگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران  شهرستان لاهیجان از شهرداری و راهداری و حمل و نقل خواست در بازگشایی معابر شهری و محورهای اصلی و فرعی را با همکاری مدیران و بخشداران آماده ارایه خدمات باشند.

 

شهرستان 168هزار نفری لاهیجان در 40 کیلومتری شمال شرقی رشت مرکز استان گیلان ،با دو بخشداری مرکزی و رودبنه قرار دارد.

 

این شهرستان دارای 2 بخش مرکزی و رودبنه و 2 شهر لاهیجان و رودبنه و 7 دهستان (آهندان - بازکیاگوراب - لفمجان - لیالستان - لیل - رودبنه - شیرجوپشت) می باشد و از نظر جمعیتی دارای 184 روستای دارای سکنه است و دارای جمعیتی بالغ بر 168829 نفر می باشد.

 
 منبع: ایرنا
  
  

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها