4/12/2021
دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
ساختار بودجه‌ریزی کشور باید اصلاح شود/ دولت بودجه اقناع کننده به مجلس ارائه کند
ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع مجلس:

ساختار بودجه‌ریزی کشور باید اصلاح شود/ دولت بودجه اقناع کننده به مجلس ارائه کند

عضو کمیسیون صنایع مجلس درخصوص اصلاح ساختار بودجه، گفت: معتقدم اگر قرار است تغییر اساسی رخ دهد باید اکنون اعمال شود و اینکه این مساله را همواره به آینده موکول کنیم مساله حل نمی‌شود. در دنیا هم مرسوم نیست مجالس دنیا تا این اندازه وارد جزئیات بودجه شوند.

اعتمادآنلاین| روح‌الله ایزدخواه در پاسخ به سوالی پیرامون طولانی شدن روند بررسی بودجه با توجه به تعدد پیشنهادات نمایندگان که بارها از سوی هیات رئیسه مجلس به آن اشاره شد، گفت: مشکل ما در بحث بودجه‌ریزی هم در دولت و هم در مجلس یک مساله تاریخی است، یعنی سال‌ها این مشکل را داریم. مساله اصلاح ساختار بودجه آن طور که باید و لازم است انجام نشده و کم کاری صورت گرفته است. متاسفانه به محض اینکه مساله اصلاح ساختار مطرح می‌شود می‌گویند امسال که نمی‌رسیم؛ بماند سال بعد.

 

وی افزود: این شیوه بودجه‌ریزی که در مورد یک به یک ارقام بودجه در بخش‌های درآمدی و هزینه‌ای در مجلس بحث شود یکپارچگی و انسجام درونی بودجه را از میان می‌برد و این شیوه هم باید اصلاح شود.

 

نماینده تهران در مجلس با تاکید بر اهمیت حضور و نقش آفرینی کمیسیون های تخصصی، بیان داشت: لازم است کمیسیون های تخصصی حضور پررنگ‌تری در فرآیند بودجه‌ریزی داشته باشند. این یک نیاز جدی و ضروری است چرا نمی‌توان تنها به صرف کمیسیون تلفیق، این حجم از پیشنهادات و مباحث را مدیریت کرد.

 

وی ادامه داد: وقتی هم که بودجه وارد صحن می‌شود، نمایندگان باید طی چند دقیقه باید نسبت به موضوع اشراف پیدا کنند و مخالف یا موافق شوند؛ لذا می‌بینید اکثر پیشنهاد‌هایی که دولت و کمیسیون با آن مخالف هستند، رای نمی‌آورد و وقت مجلس گرفته می‌شود. تمام این‌ها فرآیندهای زمان‌بر و بی‌حاصلی است که باید اصلاح شود و وقت آن هم همین زمان است.

 

عضو کمیسیون صنایع مجلس با تاکید بر اینکه زمان اصلاح بودجه همین دوره بررسی بودجه است، گفت: من معتقدم اگر قرار است تغییر اساسی رخ دهد باید اکنون اعمال شود و اینکه این مساله را همواره به آینده موکول کنیم مساله حل نمی‌شود. این اصرار ما آرمانگرایی نیست بلکه عقلانیت در این است. در دنیا هم مرسوم نیست مجالس دنیا تا این اندازه وارد جزئیات بودجه شوند.

 

وی در پایان اظهار داشت: دولت هم باید ساختار را به گونه‌ای اصلاح‌ کند که بودجه اقناع کننده باشد، این بودجه فعلی اقناع کننده نیست و با توجه به رد کلیات که مجلس نشان داد اساسا با این بودجه موافق نیست. تنها در دقیقه در حال بررسی آن هستیم که کشور بدون بودجه نباشد.

 

منبع: ایلنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها