4/13/2021
سه شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
در بررسی لایحه بودجه، باید سرعت بیشتری داشته باشیم / بودجه به دلیل محدودیت زمان باید باسرعت بیشتر بررسی شود
سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب‌رییس مجلس:

در بررسی لایحه بودجه، باید سرعت بیشتری داشته باشیم / بودجه به دلیل محدودیت زمان باید باسرعت بیشتر بررسی شود

نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان گفت: به دلیل محدودیت زمان مجبوریم که بررسی لایحه بودجه 1400 را با سرعت بیشتری انجام دهیم. اگر قرار باشد مخالفان و موافقان در جریان هر موضوعی صحبت کنند، به مهلت قانونی پایان سال نزدیک می‌شویم. در بررسی لایحه بودجه، باید سرعت بیشتری داشته باشیم.

اعتمادآنلاین| نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان گفت: به دلیل محدودیت زمان مجبوریم که بررسی لایحه بودجه را با سرعت بیشتری انجام دهیم.
 

عباس گودرزی در جلسه علنی عصر امروز مجلس شورای اسلامی طی تذکری شفاهی، گفت: بنده موافق ارائه پیشنهادات متعدد نمایندگان درباره بودجه در صحن علنی مجلس نیستم و معتقدم که باید پیشنهادات نمایندگان در کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس مورد بررسی دقیق قرار می گرفت.

 

وی بیان کرد: از سوی دیگر مجلس یک کار جمعی است و نمی توان آن را سلیقه ای اداره کرد. درست نیست که درباره یک موضوع موافق و مخالف اجازه صحبت کردن داشته باشند و در جای دیگر صحبت نکنند و نتوانند تذکرات خود را مطرح کنند.

 

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بهتر است که جلسه مجلس به صورت غیرعلنی برگزار شود و در آن جلسه نمایندگان به این تفاهم برسند که به دلیل اینکه وقت نیست، پیشنهادات خود را مطرح نکنند اما سلیقه ای عمل کردن، شایسته مجلس شورای اسلامی نیست.

 

گودرزی خطاب به قاضی زاده‌هاشمی که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: باید شأن نمایندگان مجلس شورای اسلامی حفظ شود چرا که شاید یک نماینده در شأن خود نداند که برای ارائه نظرات خود تا جایگاه هیئت رئیسه بیاید و بر این اساس اجازه دهید نظرات مخالفان و موافقان به پیشنهادات مختلف بودجه در صحن علنی مجلس مطرح شود.

 

وی بیان کرد: باید رویه ثابتی در بررسی لایحه بودجه در نظر گرفته شود و به جای آنکه اجازه داده نشود که موافقان و مخالفان صحبت کنند، بهتر است پیشنهادات کاهش یابد تا موافقان و مخالفان آن پیشنهادات هم فرصت طرح مباحث خود را داشته باشند.

 

سیدامیرحسین قاضی زاده‌هاشمی در پاسخ به این تذکر، گفت: ما با محدودیت زمانی روبرو هستیم و حجم پیشنهادات بودجه ای نمایندگان هم بسیار زیاد است و آنها اصرار دارند که حتماً این پیشنهادات مطرح شود.

 

وی بیان کرد: به آخر سال نزدیک می شویم و با وجود آنکه مجلس جلسات خود را به صورت سه شیفت برگزار می کند، اما باز هم زمان کم می آوریم و به همین دلیل بنده از موافقان و مخالفان اجازه می گیرم تا اگر امکان دارد مباحث خود را در صحن علنی مجلس مطرح نکنند.

 

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به اعتقاد بنده پیشنهاد ندادن نمایندگان در جریان بررسی بودجه ظلم بزرگی است و بهتر است که آنان پیشنهادات خود را مطرح کنند و در صورتی که نمایندگان اجازه دهند، نظرات مخالف و موافق جهت تسریع در بررسی لایحه بودجه مطرح نشود.

 

قاضی زاده‌هاشمی گفت: نزدیک به 10 روز است که در حال بررسی بودجه سال آینده هستیم و الان بخش درآمدی پایان یافته و تازه وارد بررسی بخش هزینه‌ای بودجه شده ایم و همچنین ردیف‌ها و جداول هم باقی مانده است.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر می خواهید که مانند گذشته عمل کنید، قطعاً مجبور می شویم که یک رأی الکی برای ردیف‌ها و جداول بگیریم. بر این اساس اگر قرار باشد که مخالفان و موافقان در جریان هر موضوعی صحبت کنند، به مهلت قانونی پایان سال نزدیک می شویم و به این دلیل لازم است در بررسی لایحه بودجه، سرعت بیشتری داشته باشیم.

 

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها