4/19/2021
دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
چوب را با آمبولانس حمل جنازه و ماشین‌های حمل گوشت قاچاق می‌کنند
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور:

چوب را با آمبولانس حمل جنازه و ماشین‌های حمل گوشت قاچاق می‌کنند

علی عباس نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: امسال در برخی شهر‌ها مواردی از قاچاق چوب با آمبولانس حمل جنازه و ماشین‌های حمل گوشت داشتیم.

اعتمادآنلاین| علی عباس نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره آخرین جزئیات قاچاق چوب اظهار کرد: امسال با توجه به افزایش نیاز کارخانجات و کارگاه چوب بری، مشکلات واردات ناشی از تحریم و ممنوعیت بهره برداری از جنگل‌های هیرکانی، قیمت چوب 8 تا 10 درصد افزایش یافته است.

او افزود: با توجه به سود سرشار قاچاق چوب، متخلفان این حوزه و حتی مشاغل دیگر به این موضوع روی آوردند که به علت برخورد‌های ما و حضور میدانی در حوزه منابع طبیعی به خصوص جنگل‌ها، ساماندهی بهتر شده است که در نهایت همه این عوامل موجب شده تا متخلفان شرایط را ناامن ببینند، از این رو بحث حمل چوب با تراکتور، کامیون و نیسان به خودرو‌های سواری و بین شهری همچون خودرو‌های شخصی با خانواده و جعبه بغل اتوبوس تغییر شکل پیدا کرده است.

عباس نژاد ادامه داد: در بسیاری از موارد قاچاق چوب با ماشین‌های حمل گوشت و حتی مواردی در استان‌های مازندران، ساری، فارس و کهگیلویه و بویر احمد داشتیم که با آمبولانس دارای جنازه صورت گرفته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در 10 ماهه امسال 5 هزار و 200 فقره پرونده برای قاچاقچیان تشکیل شده است، گفت: بنابر آمار 10 ماهه امسال برای 3 هزار و 200 خودرو حمل چوب توقیف و تشکیل پرونده قضایی شده، همچنین 3 هزار و 300 متر مکعب چوب قاچاق و 2 هزار و 100 تن زغال کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 30 درصد رشد داشته است.

جریمه قاچاق چوب 10 برابر شد
او ادامه داد: بنابر پیگیری‌های صورت گرفته، جریمه قاچاق چوب 10 برابر شد که این امر تا حدودی بازدارنده است و همواره از سیستم قضایی تقاضا داریم که تنها به دریافت جریمه اکتفا نکنند و با این افراد به عنوان قطع کننده درخت و تخریب کننده در عرصه منابع طبیعی برخورد شود.

عباس نژاد در پایان تصریح کرد: از مردم تقاضا داریم که اطلاعات تخریب، تصرف اراضی ملی، قطع درختان و قاچاق چوب را از طریق سامانه 139 و 1504 گزارش دهند تا بتوانیم در وظیفه خود بهتر از قبل عمل کنیم.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها