4/19/2021
دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰
ضرورت وحدت تجاری و سیاسی بین ایران و روسیه
رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه مطرح کرد:

ضرورت وحدت تجاری و سیاسی بین ایران و روسیه

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با اشاره به ضرورت وحدت تجاری و سیاسی بین دو کشور، گفت: دولت‌های منطقه باید بسترهای لازم را برای فعالیت اقتصادی تجار را فراهم کنند. همراهی و وحدت تجاری، سیاسی بین کشورهای عضو و رابطه محکم سیاسی و اقتصادی میان ایران و روسیه در تحکیم این روابط تأثیر دوچندان دارد.

اعتمادآنلاین| رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با اشاره به ضرورت وحدت تجاری و سیاسی بین دو کشور، گفت: دولت‌های منطقه باید بسترهای لازم را برای فعالیت اقتصادی تجار را فراهم کنند.


هادی تیزهوش تابان سه شنبه (12 اسفندماه) در نوزدهمین اجلاس شورای همکاری‌های تجاری اتاق بازرگانی و صنعت کشورهای منطقه دریای خزر به صورت ویدئوکنفرانس، اظهار کرد: دریای خزر به عنوان دریای صلح و دوستی است و اعضای اتاق‌های بازرگانی منطقه خزر مناسبات میان خود را بر اساس تعامل و همکاری در سایه صلح و دوستی ترسیم کرده‌اند.

 

وی با بیان اینکه کمک به گسترش تجارت در حوزه کشورهای دریای خزر از اهداف تشکیل شورا بوده است، افزود: تجارت کوچک و متوسط، توسعه تجارت بین المللی در کشورهای همین حوزه، تجزیه و تحلیل سیستم موجود همکاری‌های تجاری صنعتی، تدوین و طراحی برنامه توسعه همکاری، تبادل اطلاعات بازرگانی و حقوقی برای اجرای فعالیت‌های تجاری با برگزاری کنفرانس‌ها و سمینارها و نمایشگاه‌ها و تبادل هیئت‌های تجاری و اقتصادی از اهداف دیگر تشکیل شورای همکاری‌های تجاری اتاق بازرگانی و صنایع کشورهای منطقه دریای خزر است.

 

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با اشاره به برگزاری 18 جلسه در ایران و روسیه، تاکید کرد: بالا بودن تعرفه‌های گمرکی همچنان مانع بزرگی برای توسعه صادرات است و دولت‌های منطقه باید بسترهای لازم را برای فعالیت اقتصادی فعالان ایجاد کرده تا شاهد توسعه بیش از پیش مبادلات در حوزه خزر باشیم.

 

تیزهوش تابان عضویت موقت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را فرصتی مغتنم برای توسعه روابط تجاری با کشورهای عضو این اتحادیه با حذف قوانین مزاحم دانست و تصریح کرد: توسعه حمل‌ونقل دریایی در خزر باعث می‌شود روابط تجاری گسترش یابد.

 

وی ادامه داد: با گسترش خطوط کشتیرانی گردشگری و توریستی بین بنادر ساحلی کشورهای حاشیه خزر می‌توان شاهد گسترش همه‌جانبه روابط کشورهای حاشیه دریای خزر بود.

 

تیزهوش تابان با اشاره به اهمیت ویژه اتصال بندر کاسپین به راه آهن سراسری، تاکید کرد: توسعه حمل و نقل ترکیبی تحولی بزرگ در تجارت بین کشورهای منطقه دریای خزر به وجود می‌آورد.

 

وی با اشاره به پیچیده شدن تبادلات پولی و ارزی بین ایران و روسیه اضافه کرد: باید علاوه بر شناخت مشکلات بر سر راه گسترش روابط بین صاحبان کسب‌وکار، موانع بر سر راه را به مراجع مربوطه دولتی انعکاس داده تا گام بزرگی در جهت توسعه اقتصادی استان‌های عضو برداشته شود.

 

تیزهوش تابان تاکید کرد: همراهی و وحدت تجاری، سیاسی بین کشورهای عضو و رابطه محکم سیاسی و اقتصادی میان ایران و روسیه در تحکیم این روابط تأثیر دوچندان دارد.

 

منبع: مهر

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها