4/12/2021
دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
سکه سال 99 را با کاهش قیمت به پایان می رساند

سکه سال 99 را با کاهش قیمت به پایان می رساند

در دومین هفته اسفند بازار ارز و سکه با کاهش قیمت همراه بود و روند نزولی شاخص بورس همچنان ادامه داشت.

اعتمادآنلاین| دومین هفته اسفند 99   با کاهش نرخ ارز و سکه شروع شد و این روند نزولی در بازار های مالی تا پایان هفته ادامه داشت به طوری که در بازار ارز و سکه تقاضا  برای خرید به شدت کاهش یافت البته بازار سرمایه نیز از کاهش قیمت بی نصیب نماند و شاخص بورس تنها یک روز در این هفته رشد اندکی راتجربه کرد و در روزهای دیگر معاملات، نماد اکثر سهام ها قرمز بود به طوری که  شنبه (9 اسفند ماه) شاخص کل بورس با اُفت 6 هزار واحدی روی پله یک میلیون و 212 هزار واحدی قرار گرفت و در آخرین روز معاملات  (13 اسفند ماه) شاخص کل بورس با ریزش  4 هزار واحدی روی پله یک میلیون و 181 هزار واحدی ایستاد.

 

یورو به کانال 29 هزار تومانی برگشت


در دومین هفته اسفند 99    روند قیمت ارز در بازار کاهشی بود به طوری نرخ ارز ار قیمت 24 هزار و 810 تومان به نرخ 24 هزار و 788 تومان رسید و یورو نیز با کاهش 400 تومانی از نرخ  30 هزار و 400 تومان به نرخ 29 هزار و 877 هزار تومان اُفت کرد.

قیمت ارز و دلار

سکه به کانال 11 میلیون تومانی نزدیک است


بازار طلا  و سکه نیز همسو با نرخ ارز از روند رو به کاهشی در این هفته برخوردار بود به طوری که سکه از نرخ 11 میلیون و 230 هزار تومانی به کانال 10 میلیون تومانی برگشت و هر گرم طلای 18 عیار از  قیمت یک میلیون و 91 هزار تومان به نرخ  یک میلیون و 61 هزار تومان رسید.

جدول قیمت سکه و طلا

شرایط ثبات نرخ ارز در بازار چیست؟


علی اصغر سمیعی زفرقندی رئیس اسبق کانون صرافان ایران،  یکی از  عوامل مؤثر بر نرخ ارز را نرخ تورم دانست و توضیح داد: اگر قیمت دلار در ابتدای سال 1399 به عنوان مثال 16 تا 17 هزار تومان بوده باشد، با توجه به نرخ تورم 40 درصدی در ایران و نرخ تورم حدود 4 درصدی در کشورهای حوزه دلار، احتمال اینکه قیمت دلار در ابتدای سال آینده در محدوده 25 هزار تومان قرار گیرد وجود دارد.

 

او در باره شرایط ثبات نرخ ارز گفت:  قیمت دلار تنها به شرطی این محدوده ثابت می‌ماند که نرخ تورم کشور را کنترل و این شاخص را به نرخ تورم کشورهای حوزه دلار نزدیک کنیم. بنابراین اگر نرخ تورم در ایران 40 درصد و در کشورهای حوزه دلار، 4 درصد باشد این اختلاف 36 درصدی به‌طور منظم نرخ دلار را افزایش خواهد داد.


سمیعیافزود: بدترین آسیبی که اکنون اقتصاد کشور و بازار ارز را تحت تأثیر خود قرار داده، سیاست ارز چند نرخی است که به منبع و منشأ اصلی فساد و رانت‌خواری تبدیل شده است.

 

رئیس اسبق کانون صرافان درباره تأثیر آزادسازی منابع ارزی بلوکه شدن ایران در کره‌جنوبی بر بازار ارز نیز گفت: اگر آزادسازی این منابع به معنای این باشد که با تزریق بیش از تقاضا، قیمت ارز بازار پایین نگه ‌داشته شود، صدماتی به اقتصاد کشور وارد خواهد شد.

 

نرخ طلا و سکه تا پایان امسال  افزایشی نخواهد بود


محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر درباره کاهش قیمت سکه و طلا در دومین هفته اسفند  99  گفت: در این هفته نرخ  اونس جهانی طلا حدود 25 دلار  کاهش یافته است  همچنین قیمت سکه طرح قدیم با کاهش 400 هزار تومانی همراه بوده است البته سکه طرح جدید در این هفته تقریبا 380 هزار تومان ارزان شد.

 

او افزود: قیمت نیم سکه در این هفته حدود 200 هزار تومان اُفت کرد همچنین  ربع سکه نیز همانند نیم سکه با کاهش 200  هزار تومانی همراه بود و سکه‌های یک گرمی  هم 100 هزار تومان  ارزان  شد.

 

کشتی آرای بیان کرد: دلار در بازار آزاد 550 تومان ارزان شد و به قیمت 25 هزار و 50 وتومان رسیده است و هر مثقال طلای آب شده حدود 125 هزار تومان کاهش در قیمت را تجربه کرده است و  29 هزار تومان از ارزش هر  گرم طلای 18 عیار  کاسته شد.

 

او اظهار کرد:به طور کلی در این هفته اونس جهانی روند نزولی داشت که در پی آن نرخ  طلا و سکه کاهش یافت به همین سبب  از حباب سکه حدود 150 هزار تومان کاسته شد و به نرخ 500 هزار تو مان رسیده است.

 

کشتی آرای  افزود: در این هفته میزان تقاضا و داد و ستد  در بازار کاهش پیدا کرده است  و پیش بینی می‌شود بازار طلا و سکه تا روز‌های باقی مانده سال 99 افزایش قیمت  را تجربه نکند.

 

او گفت : امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا  در کشور، شرایط بازار متفاوت خواهد بود چرا که در سال های گذشته با نزدیک شدن به سال نو تقاضا و قیمت افزایش می یافت اما امسال به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بازار طبق روال سال های گذشته نخواهد بود از طرف دیگر در سال های گذشته قیمت طلا  و سکه ارزان تر بود و مردم توان خرید آن را داشتند اما امسال با توجه به اینکه قیمت طلا افزایش پیدا کرده است و قدرت خرید افراد کاهش یافته است به همین دلیل تقاضایی در بازار ایجاد نخواهد شد و اگر  نرخ طلا  نوسان داشته باشد به دلیل تغییرات نرخ  اونس جهانی و  ارز خواهد بود.

 

بورس در سال 1400 مثبت خواهد بود؟


مصطفی  صفاری کارشناس بازار سرمایه، درباره  روند شاخص بازار سرمایه  در دومین هفته اسفند گفت:اگر حجم معاملات  را در چند روز اخیر بررسی کنیم مشاهده می کنیم که در این هفته بازار به شدت اوراق قرضه دلتی را خریداری کرده است به بیان دیگر جذابیت بازار کاهش یافته  است و دولت اوراق قرضه ای که داشته را فروخته است تا زمانی که دولت حقوق ها را تا پایان سال پرداخت نکند روند فروش اوراق قرضه ادامه دارد.

 

او افزود: به نظر می رسد در این هفته  فروش اواق قرضه  به پایان برسد ودولت برای پرداخت حقوق به نقدینگی احتیاج نداشته باشد و انتظار می رود بورس مثبت شود اما  قیمت ها  بسیار کاهش یافت است و PV سهام ها اُفت کرده است و همین امر باعث جذابیت سهام ها شده است که البته فعلا نقدینگی به سمت  صندق ها افزایش یافته است که به همین سبب صندق ها در صدد خرید اوراق هستند.

 

صفاری  بیان کرد: فروش اوراق مشارکت  در یک  ماه گدشته به شدت افزایش پیدا کره است و این امر باعث شد که جذابیت بورس افزایش نیابد اما اگر دولت تامین مالی اش تمام شود امکان افزایش قیمت سهام ها وجود دارد.

 

این کارشناس بورس تصریح کرد:به نظر می رسد بورس در سال جدید مثبت شود و در چند روز اخیر به علت تامین مالی دولت از بازار سرمایه سبب توقف رشد شاخص بوده است که البته بعد از آن بازار روند معمول خود را از سر می گیرد.

 

صفاری گفت: پیش بینی می‌شود از 15 تا 16 اسفند که حقوق‌ها پرداخت می‌شود روند شاخص صعودی می‌شود و فرودین و اردیبهشت سال 1400 بازار رشد مثبتی  خواهد داشت.

 

طبق پیش بینی های کارشناسان  انتظار می رود نرخ سکه و ارز از افزایش شدیدی برخوردار نباشد و با نوسان اندک به روند کنونی خود ادامه دهد البته از طرف دیگر کارشناسان بازار سرمایه امیدوارندکه  بورس  در سال جدیدشرایط بهتری داشته باشد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها