4/18/2021
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
آرامش نسبی به بازار ارز بازگشت
بررسی تحولات بازار ارز در هفته منتهی به 15 اسفند 1399؛

آرامش نسبی به بازار ارز بازگشت

بازار ارز برخلاف هفته اول اسفند که روزهای پراضطرابی را تجربه کرد، در هفته‌ای که گذشت شاهد تثبیت نسبی قیمت دلار در کانال 25 هزار تومان و یورو در کانال 30 هزار تومانی بود. آرامشی که کارشناسان بازار ارز دلایل متفاوتی را برای آن مطرح می‌کنند.

اعتمادآنلاین| در دومین هفته از آخرین ماه سال 1399، بازار ارز شاهد تثبیت قیمت دلار در کانال 25 هزار تومانی و قیمت یورو در کانال 30 هزار تومانی بود. این در حالی بود که بازار ارز ماه اسفند را با قیمت دلار 26 هزار تومانی آغاز کرد، قیمت ها به سرعت تا 24 هزار و 500 تومان هم کاهش یافت و مجددا به کانال 25 تومان بازگشت. التهابات شدیدی که در هفته گذشته کمتر نشانی از آن در بازار ارز وجود نداشت.

 

کاهش آرام قیمت ارز

 

در این هفته معاملات بازار آزاد برای دلار در قیمت 25 هزار و 700 تومان و برای یورو در قیمت 30 هزار و 900 تومان آعاز شد. اما از همان ساعات ابتدایی هفته روند کاهشی آرامی بر بازار حاکم شد و با وجود نوسانات افزایشی محدود بازار در روزهای دوشنبه و چهارشنبه در نهایت این بازار روز پنج شنبه در حالی معاملات خود را به پایان رساند که قیمت دلار در محدوده 25 هزار تومان معامله شد و یورو نیز در قیمت 30 هزار و 100 تومان خرید و فروش می‌شد.

 

قیمت‌گذاری ارز در صرافی‌های بانکی هم نوسان محدودی را در هفته گذشته تجربه کرد و در حالی که قیمت فروش دلار در شنبه حدود 25 هزار و 200 تومان بود در سایر روزهای هفته در کانال 24 هزار تومان قیمت خورد. این روند برای فروش یورو هم حاکم بود قیمت 30 هزار و 450 تومانی یورو در روز شنبه از روز یکشنبه با کاهش حدود 650 تومانی به قیمت 29 هزار و 790 تومان رسید و در نهایت در روز سه شنبه حداقل قیمت 29 هزار و 290 تومان را ثبت کرد.

 

البته قیمت ارز در صرافی‌های بانکی در روز چهارشنبه با افزایش قیمت مواجه شد و در نهایت دلار با قیمت فروش 24 هزار و 660 تومان و یورو با قیمت 29 هزار و 740 تومان کار خود را در این هفته به پایان رساند. همچنین قیمت خرید دلار صرافی‌های بانکی در این هفته بازه قیمتی 23 هزار و 955 تومان تا 24 هزار 830 تومان را تجربه کرد.

 

در سامانه نیما هم در هفته‌ای که گذشت، قیمت میانگین خرید و فروش حواله دلار از محدوده 23 هزار و 620 تومان در روزهای ابتدایی هفته کار خود را آغاز و در روز سه‌شنبه به حداکثر قیمت 24 هزار و 100 تومان رسید. البته دلار در معاملات روز چهارشنبه مجددا به کانال 23 هزار تومان بازگشت و در قیمت میانگین 23 هزار و 850 تومان معامله شد. این روند برای معاملات حواله یورو نیز در این سامانه حاکم بود و قیمت آن از میانگین 28 هزار و 965 تومان روز شنبه به 29 هزار و 175 تومان در روز سه‌شنبه رسید و در معاملات روز چهارشنبه مجددا به قیمت 28 هزار و 400 تومان کاهش یافت.

 

بی‌تفاوتی ارز به اخبار مهم سیاسی

 

بازار ارز پس از تحمل اضطراب‌هایی شدید در هفته اول اسفند ماه که در پیرامون مسئله بازگشت یا عدم بازگشت آمریکا به برجام و ترک تعهد ایران از اجرای پروتکل الحاقی شکل گرفته بود، سرانجام با توافق سه ماهه‌ میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روی آرامش نسبی به خود گرفت. آرامشی که به گفته گروهی از کارشناسان بازار ارز بیش از هر چیز ناشی از تخلیه روانی بازار و کاهش زور و توان معامله‌گران این بازار پس از نوسانات کاهشی دی‌ماه و افزایشی بهمن‌ماه توصیف می‌شود.

 

به همین دلیل با وجود آنکه در هفته‌ای که گذشت اخبار مهمی مانند خبر به تعویق افتادن اعلام نتیجه بررسی مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص تصویب لوایح FATF و اعلام مخالفت نمایندگان مجلس با پیوستن ایران به این سازمان و همچنین حملات موشکی به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در کشور عراق، فضای رسانه‌ای را به خود احتصاص داده بودند، اما هیچ کدام نتوانستند، نوسان شدیدی در بازار ارز ایجاد کنند.

 

همچنین در روز یکشنبه حسن روحانی، رئیس جمهوری، در خصوص وضعیت بازار ارز مجددا تاکید کرد دولت از طریق آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده و کاستن عوارض غیراقتصادی مؤثر بر فضای اقتصادی کشور، تلاش دارد قیمت ارز را هر چه سریع تر به قیمت واقعی آن نزدیک کند.

 

البته برخی فعالان این بازار علت عدم واکنش سریع قیمت ارز به این اخبار را عرضه حجم قابل توجه ارز توسط بازارساز اعلام کرده‌اند. ادعایی که مستند به شواهدی که نشان‌دهنده تغییر رفتار معنادار بازارساز در این هفته باشد، نبوده است. به همین دلیل برخی دیگر از کارشناسان بازار ارز، علت این آرامش نسبی را خوش‌بینی فعالان این بازار به احیای برجام و تصویب لوایح مربوط به FATF در آینده نزدیک، عنوان می‌کنند.

 

به هر ترتیب آنچه مشاهدات عینی از سطح بازار نشان می‌دهد، ترجیح عمده معامله گران این بازار به انجام معاملات روزانه در شرایطی است که اصطلاحا بازار در استراحت به سر می‌برد. معاملاتی که با کمک برجسته‌سازی برخی اخبار و همچنین ایجاد جوهای هیجانی، سعی دارد تا در قیمت ارز، رفت و برگشت‌هایی ایجاد کند تا منبعی برای کسب سودهای محدود از طریق نوسانگیری شود.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها