5/13/2021
پنج شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
عقب‌نشینی اقلیم کردستان / تمبرها طرح اولیه بود

عقب‌نشینی اقلیم کردستان / تمبرها طرح اولیه بود

جوتیار عادل سخنگوی دولت محلی اقلیم کردستان عراق در خصوص چاپ تمبرهای یادبود سفر پاپ به این اقلیم گفت تعدادی از هنرمندان پیشنهادهای خود را در مورد سفر پاپ به اقلیم کردستان به وزارت حمل و نقل و ارتباطات ارائه دادند اما پیشنهادهای آنها مورد تایید دولت قرار نگرفت.

اعتمادآنلاین| وزارت حمل و نقل اقلیم کردستان عراق به مناسبت سفر پاپ فرانسیس به استان های شمالی عراق، چند تمبر یادبود چاپ کرد که علاوه بر جای ندادن زبان عربی بعنوان زبان اول رسمی عراق بر روی تمبرها، نقشه جعلی هم روی آن درج کرد که با واکنش منفی در داخل و خارج عراق مواجه شد.

 

به دنبال این موضوع جوتیار عادل سخنگوی دولت محلی اقلیم کردستان عراق در یک نشست مطبوعاتی توضیحاتی ارائه کرد.

 

رسانه کردستان 24 نوشت؛ جوتیار عادل ضمن ابراز دفاع دولت متبوعش از حاکمیت عراق، گفت: تعدادی از هنرمندان پیشنهادهای خود را در مورد این تمبرها به وزارت حمل و نقل و ارتباطات ارائه دادند اما پیشنهادهای آنها برای هدفی بود که مورد تایید دولت منطقه قرار نگرفت و آن تمبرها صرفا یکسری پیشنهاد بودند.

 

گفتنی است در واکنش به این اقدام اقلیم محلی کردستان عراق؛ جبهه ترکمان های عراق با انتشار بیانیه ای ضمن محکومیت این عمل از آن به عنوان تضعیف وحدت کشور و تهدید مستقیم منطقه یاد و خاطرنشان کرد که منافع قومیت های عراق فقط در سایه وحدت کشور دست یافتنی خواهد بود.

 

در بیانیه مزبور خطاب به دولت محلی اقلیم کردستان نسبت به این عمل هشدار داده شده و خواستار اصلاح اشتباهات گذشته و دست کشیدن از سیاست شکست خورده سابق شده است.

 

این جریان عراقی در شمال عراق در عین حال، این اقدام را حرکتی از سوی گروه تروریستی "پ.ک.ک" تلقی کرده است.

 

وزارت خارجه ترکیه نیز با انتشار بیانیه ای نسبت به چاپ این تمبرها اعتراض و خواستار احترام به تمامیت ارضی کشورش از سوی دولت اقلیم و در عین حال ارائه توضیح شده است.

 

همچنین سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز گفته؛ روشن است آنچه در فضای عمومی منتشر شده، خلاف اصول و قواعد بین الملل است.

 

سعید خطیب زاده اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ضمن اعتراض به دولت عراق نسبت به این موضوع خواستار جمع آوری و اصلاح فوری این اقدام غیردوستانه شده است.

 

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها