5/16/2021
یکشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
سال گذشته قریب به سه میلیون تن کالا توسط ناوگان باری اداره کل راه آهن شمال 2 حمل شده است
مدیرکل راه آهن شمال 2:

سال گذشته قریب به سه میلیون تن کالا توسط ناوگان باری اداره کل راه آهن شمال 2 حمل شده است

غلامحسین ولدی، مدیرکل راه آهن شمال 2 با اشاره به تخلیه و بارگیری کالا در این راه آهن گفت : پارسال قریب به سه میلیون تن کالا توسط ناوگان باری اداره کل راه آهن شمال 2 حمل شده است.

اعتمادآنلاین|مدیرکل راه آهن شمال 2 با اشاره به تخلیه و بارگیری کالا در این راه آهن گفت : پارسال قریب به سه میلیون تن کالا توسط ناوگان باری اداره کل راه آهن شمال 2 حمل شده است.

 

غلامحسین ولدی افزود : در این بازه زمانی بیش از یک میلیون و 437 هزار تن کالا در راه آهن شمال 2 تخلیه شده که نسبت به  652 هزار و 870 تن در مدت مشابه سال قبل از آن رشد 120 درصدی داشته است.

 

 وی افزود: در این مدت حدود یک میلیون و 230 هزار تن کالا نیز از این راه آهن بارگیری شده که نسبت به 613 هزار و 180 تن مدت مشابه سال 98 رشد 101 درصدی را نشان می دهد.

 

وی با اشاره به اینکه راه آهن، حافظ و دوستدار محیط زیست است، بیان کرد: این حجم بار جابه‌جا شده توسط ناوگان حمل و نقل ریلی باعث حذف تعداد زیادی تریلر از سطح جاده های استان شده که این مهم  موجب کاهش صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش بار ترافیکی و تصادفات جاده ای و همچنین آلاینده های زیست محیطی و آلودگی هوا شده است.

 

وی ادامه داد: در این مدت بیش از 400 هزار تن بار بین المللی حمل شده که از این میان قریب به 146 هزار تن شامل کالای وارداتی و حدود 20 هزار تن کالای ترانزیتی بوده است.

 

مدیرکل راه آهن شمال 2 گفت: همچنین بیش از 237 هزار تن کالا از طریق پایانه ریلی آستارا به جمهوری آذربایجان صادر شده که نسبت به 163 هزار و 238 تن مدت مشابه سال 98 رشد 45 درصدی داشته است.

 

وی خاطرنشان کرد: این اداره کل در زمینه جابه جایی بار تعامل موثری با صنایع فولاد، تولیدی های دام و طیور و شرکت های راهسازی داشته به طوری که محصولات و مواد اولیه این صنایع به طور مستمر در حال انتقال است.

 

ولدی یادآور شد: ایستگاه راه آهن رشت ظرفیت مناسبی برای جذب بار از بنادر و پایانه های مرزی شمال کشور را دارد و می‌تواند به عنوان یک نقطه راهبردی در زمینه جذب بارهای ترانزیتی با بهره گیری از شیوه حمل و نقل ترکیبی نقش آفرینی کند.

 

وی اضافه کرد: راه آهن شمال 2 بخشی از مصالح مورد نیاز پروژه راه آهن رشت – کاسپین و سایر پروژه های راهسازی را از مبدا لوشان و منجیل تامین می کند.

 

وی تاکید کرد: در این مدت سه باکس تخلیه مصالح خاکی، یک سکوی تخلیه شن و ماسه و یک سکوی تخلیه و بارگیری خودرو با سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایستگاه راه آهن رشت ایجاد شده است.

مدیرکل راه آهن شمال 2 اظهار داشت: رکورد بیشترین تعداد واگن بارگیری شده در یک روز مربوط به بهمن ماه سال 99 با تعداد 156 واگن و تناژ قریب به 10 هزار تن بود که در این اداره کل ثبت شد.

 

وی با بیان اینکه از سویی سالانه تعداد زیادی از زائران آستان قدس رضوی توسط راه آهن گیلان جابه جا می شوند، عنوان کرد: در بازه زمانی سال 99  حدود 287 هزار مسافر از این طریق جابه جا شده اند.

 

راه آهن رشت - قزوین نیمه اسفند ماه سال 97 بهره‌برداری شد.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها