5/14/2021
جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
فدراسیون توان افزایش دستمزد داوران را ندارد/ زمان انتخابات وعده می‌دهند، اما خیلی زود فراموش می‌کنند/ VAR تا 3 سال دیگر به فوتبال ایران می‌آید
تورج حق‌وردی، کارشناس داوری، در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

فدراسیون توان افزایش دستمزد داوران را ندارد/ زمان انتخابات وعده می‌دهند، اما خیلی زود فراموش می‌کنند/ VAR تا 3 سال دیگر به فوتبال ایران می‌آید

تورج حق‌وردی، پیشکسوت داوری، افزایش دستمزد داوران فوتبال را امری ناممکن تلقی کرد و گفت: با توجه به تجربه‌ای که دارم، فکر نمی‌کنم فدراسیون فوتبال توانایی چنین کاری را داشته باشد.

اعتمادآنلاین| این روزها شایعاتی در فضای مجازی پیچیده مبنی بر اینکه شهاب‌الدین عزیزی‌‎خادم رئیس جدید فدراسیون فوتبال در پی افزایش 200 تا 300 درصدی دستمزد داوران است. این تصمیمی بزرگ است که می‌تواند وضعیت داوران ایرانی را بهبود بخشد. هرچند به گفته برخی از کارشناسان داوری، این اتفاق محال است بیفتد. آنها معتقدند فدراسیون فوتبال آن‌قدر مشکل دارد که نمی‌تواند چنین افزایش دستمزدی را محقق کند. آنها برای این حرف خود دلیل محکمی دارند و آن هم عدم پرداخت پاداش قهرمانی تیم ملی فوتسال زنان در آسیاست: پاداشی 20 میلیون تومانی که بعد از گذشت 2 سال از آن قهرمانی هنوز به بازیکنان و کادر فنی تیم پرداخت نشده است. علاوه بر این آنها معتقدند فدراسیونی که نمی‌تواند تجهیزات رادویی برای داوران فوتبال فراهم کند چگونه می‌خواهد دستمزد آنها را افزایش دهد؟

 

داور

 

تورج حق‌وردی، پیشکسوت داوری فوتبال ایران، نیز در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین موضوع افزایش دستمزد داوران فوتبال را امری ناممکن تلقی کرد و گفت: با توجه به تجربه‌ای که دارم، فکر نمی‌کنم فدراسیون فوتبال توانایی چنین کاری را داشته باشد. مدیران گذشته فوتبال ایران هم چنین برنامه‌هایی داشتند، اما هزگز موفق به انجام آن نشدند. امروز نیز با توجه به مشکلات مالی فدراسیون بعید می‌دانم چنین افزایش دستمزدی رخ دهد.

 

این داور پیشین فوتبال ایران در پاسخ به این سوال که آیا اسپانسرهایی که در این بخش حضور دارند می‌توانند به افزایش حقوق داوران کمک کنند یا خیر گفت: جامعه داوری ایران در سال‌های گذشته نیز اسپانسرهای خوبی داشت، اما هیچ‌گاه مشخص نشده پول پرداختی آنها کجا هزینه شده است. تا جایی که می‌دانم این پول تاثیری در دستمزد داوران نداشته و فکر می‌کنم در آینده نیز این روند تغییر نکند.

 

او ادامه داد: همیشه قبل از آغاز فصل یا تغییر مدیریت چنین صحبت‌هایی به میان می‌آید اما در حد حرف باقی می‌ماند. دوره فدراسیون پیشین هم شایعاتی مبنی بر افزایش دستمزد داوران مطرح شده بود، اما هرگز چنین اتفاقی رخ نداد و داوران همان دستمزد همیشگی را دریافت کردند. البته باید بدانید حقوق داوران لیگ برتر تا نیم‌فصل به آنها پرداخت نمی‌شود. در لیگ‌های دسته یک و 2 نیز دستمزد داوران انتهای فصل پرداخت می‌شود. با وجود چنین شرایطی نباید انتظار افزایش دستمزد داشت.

 

زاهدی فر داور

 

حق‌وردی در پاسخ به این سوال که آیا باشگاه‌ها می‌توانند به افزایش دستمزد داوران فوتبال کمک کنند گفت: فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی امکان‌پذیر باشد. هیچ کجای دنیا چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. پرداخت دستمزد داوران وظیفه فدراسیون است و باشگاه‌ها هرگز نباید به این موضوع ورود کنند. فدراسیون فوتبال و کمیته داوران باید برنامه‌ای مناسب برای پرداخت دستمزد داوران داشته باشند. فدراسیون می‌تواند از محل درآمدهای تبلیغات محیطی لیگ برتر مبلغی را برای پرداخت حقوق داوران تعیین کند. بدن صورت هیچ حاشیه‌ای هم برای فدراسیون فوتبال و کمیته داوران به وجود نمی‌آید.

 

او سپس به نقش رئیس کمیته داوران اشاره کرد و توضیح داد: یکی از افرادی که نقش مهمی در احقاق حق داوران دارد رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال است. متاسفانه رؤسای این کمیته کاری برای جامعه داوری ایران انجام نمی‌دهند. افراد تا زمانی که خارج از کمیته هستند هر روز از وضعیت داوری انتقاد می‌کنند، اما وقتی وارد کمیته داوران می‌‌شوند و مسئولیتی در فدراسیون می‌گیرند تمام آن انتقادها و حرف‌ها را فراموش می‌کنند. متاسفانه حرف و عمل برخی از افراد حاضر در کمیته داوران یکی نیست. اگر رئیس کمیته داوران از حق داوران دفاع کند، وضعیت جامعه داوری بهبود خواهد یافت. اگر رئیس کمیته داوران برای حقوق داوران فوتبال ایران بجنگد، رئیس فدراسیون نیز مجاب می‌شود حق داوران را پرداخت کند.

 

داور فوتبال

 

حق‌وردی درباره قول‌های عزیزی‌خادم درباره مجهز کردن فوتبال ایران به فناوری VAR نیز گفت: فدراسیونی که نمی‌تواند تجهیزات رادویی داوران را تامین کند چگونه می‌خواهد استادیوم‌های ایران را به فناوری VAR مجهز کند؟ VAR یک سیستم پیچیده است و برای راه‌اندازی آن باید زیرساخت‌های مناسبی داشته باشیم. متاسفانه شرایط ورزشگاه‎‌های ایران به نوعی است که اکثر آنها نمی‌توانند چنین تجهیزاتی را میزبانی کنند. ورود VAR به فوتبال ایران شدنی است اما نیاز به یک عزم جدی دارد. هنگام انتخابات افراد شعارهایی می‌دهند، اما بعد از پیروزی تمام وعده‌هایی را که داده‌اند فراموش می‌کنند. کمک‌داور ویدئویی می‌تواند به فوتبال ایران کمک کند، اما فکر نمی‌کنم تا سه سال دیگر به ایران بیاید.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها