5/14/2021
جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
بایدن از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خبر داد / بایدن: آمریکا از دولت افغانستان حمایت خواهد کرد اما درگیر عملیات نظامی نخواهد شد

بایدن از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خبر داد / بایدن: آمریکا از دولت افغانستان حمایت خواهد کرد اما درگیر عملیات نظامی نخواهد شد

رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه (25 فروردین ماه) در سخنانی درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان صحبت کرد و در یک سخنرانی گفت: آمریکا از دولت افغانستان حمایت خواهد کرد اما درگیر عملیات نظامی نخواهد شد

اعتمادآنلاین| «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه (25 فروردین ماه) در سخنانی درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان صحبت کرد.

 

به گزارش فارس، وی در این سخنرانی گفت: «زمان پایان طولانی‌ترین جنگی که آمریکا درگیر آن بوده فرا رسیده است».

 

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: «آمریکا از دولت افغانستان حمایت خواهد کرد اما درگیر عملیات نظامی نخواهد شد».

 

روز گذشته یک مقام ارشد آمریکایی خبر داد که روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در ماه مه شروع خواهد شد و هدف آن است که تا 11 سپتامبر (20 شهریور 1400) سال جاری (در بیستمین سالگرد حمله آمریکا به افغانستان) تمامی نیروهای آمریکایی از افغاستان خارج شده باشند.

 

این در حالی است که «ذبیح‌الله مجاهد»  سخنگوی طالبان، هشدار داد که مطابق توافقنامه دوحه همه نیروهای خارجی باید افغانستان را ترک کنند و  اگر نیروهای خارجی نتوانند در تاریخ تعیین شده از کشور ما خارج شوند، مسلما مشکلات بیشتر خواهد شد و کسانی که نتوانسته اند توافق نامه را رعایت کنند مسئولیت آن را خواهند داشت.

 

براساس توافق‌نامه‌ی دوحه که سال 1398 میان امریکا و طالبان امضا شد، نیروهای خارجی باید تا اول ماه مه (11 اردیبهشت) از افغانستان خارج می‌شدند.

 

طالبان پیش از این هشدار داده بودند در صورتی که نیروهای خارجی در مهلت تعیین‌شده افغانستان را ترک نکنند، از نظر این گروه تخطی از توافق‌نامه‌ی دوحه تلقی می‌شود و آنان حملات بر این نیروها را از سر خواهند گرفت.

 

این گروه به تازگی نیز گفته است تا زمانی که نیروهای خارجی به‌گونه‌ی کامل از افغانستان خارج نشوند، آنان در هیچ نشستی که در آن در مورد افغانستان تصمیم گرفته شود، شرکت نمی‌کند. اشاره‌ طالبان به نشست استانبول است که قرار است در 24 آوریل برگزار شود.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها