5/14/2021
جمعه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
حالا وقت اتحاد دوباره است
بیانیه یوفا در پی کناره‌گیری 6 باشگاه‌ لیگ برتری از سوپرلیگ اروپا:

حالا وقت اتحاد دوباره است

اتحادیه فوتبال اروپا به انصراف رسمی 6 باشگاه لیگ برتر انگلیس از حضور در مسابقات سوپرلیگ اروپا واکنش نشان داده و به نوعی از تهدیدهای پیشین خود عقب‌نشینی کرد.

اعتمادآنلاین| اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) با انتشار بیانیه‌ای رسمی به کناره‌گیری 6 باشگاه لیگ برتری منچسترسیتی، منچستریونایتد، چلسی، لیورپول، آرسنال و تاتنهام از حضور در مسابقات سوپرلیگ اروپا که جنجال زیادی در روزهای اخیر به پا کرده، واکنش نشان داد. الکساندر چفرین رئیس یوفا از بازگشت این باشگاه‌ها استقبال کرده و خواستار اتحاد دوباره شده است.


به گزارش خبرگزاری تسنیم، یوفا پیش از این تهدید کرده بود بازیکنانی که در این تورنمنت شرکت کنند را از حضور در مسابقات بین‌المللی از جمله یورو و جام جهانی محروم خواهد کرد و در نهایت با کمک فشاری که هواداران به باشگاه‌های خود آوردند، موفق شد باشگاه‌های لیگ برتری را از حضور در سوپرلیگ اروپا منصرف کند. در کنار تهدیدهای یوفا، البته تهدیدهای فیفا، اتحادیه فوتبال انگلیس و مخالفت دولت انگلیس هم کارساز بود.

 

در بیانیه یوفا، چفرین گفته است: «دیروز (سه‌شنبه) گفتم که پذیرفتن اشتباه قابل تحسین است و این باشگاه‌ها اشتباه بزرگی مرتکب شدند اما آنها اکنون برای مشارکت دوباره برگشته‌اند و می‌دانم که آنها نه‌ تنها به مسابقات ما، بلکه به کل بازی‌های اروپا چیزهای زیادی ارائه خواهند داد. نکته مهم حالا این است که ما به کارمان ادامه دهیم، وحدتی که پیش از این از آن  لذت می‌بردیم را دوباره بسازیم و با هم پیش برویم»

 

یوفا اما شب گذشته هم پس از چهل‌‌و‌پنجمین کنگره این ساز‌مان، بیانیه‌ای شدید‌اللحن در محکومیت شکل‌گیری سوپرلیگ اروپا منتشر کرده و آن را پرونده‌ای مختومه دانسته است.

 

در بیانیه اتحادیه فوتبال آمده: 55 اتحادیه عضو و شرکت کننده در کنگره یوفا اعلام موجودیت به اصطلاح سوپرلیگ را محکوم می‌کنند. کنگره یوفا اطمینان دارد که سوپرلیگ مختومه شده مغایر با تمامی مفاهیمی است که آن را اروپایی اطلاق می‌کند؛ مفاهیمی مانند اتحاد، رقابت آزاد، پشتیبانی و سایر ارزش‌های ورزشی. یوفا و اتحادیه عضو آن به یک مدل حقیقتاً اروپایی ایمان دارند که برپایه رقابت آزاد، انسجام و توزیع مناسب برای به منظور حصول اطمینان از توسعه‌ پایدار فوتبال به نفع همه و با ارتقای ارزش‌های اروپایی و نتایج اجتماعی همراه باشد. آن باشگاه‌های توطئه‌گر (بنیان‌گذاران اصلی سوپرلیگ اروپا) ظاهراً نتوانستند ببینند که جایگاه‌ امروزشان نه با انزوا بلکه در یک سیستم پویای اروپایی حاصل شده که در آن باشگاه‌های بزرگ، متوسط و کوچک همگی در موفقیت و ضرر یکدیگر سهیم بوده‌اند. اینکه آنها خود را برای جدا کردن از سایر باشگاه‌ها محق می‌دانند و بر میراثی که همه در شکل‌گیری‌اش سهم داشتند ادعای تصرف می‌کنند، مغایر ارزش‌های اروپایی و شایسته‌سالاری ورزشی است. یوفا و اتحادیه‌های عضو آن و تمام آنهایی که دوستدار فوتبال هستند، بر موضع خود پافشاری می‌کنند و قویاً هم مقاومت خواهند کرد تا با اقدامی که این باشگاه‌ها و حامیان‌شان انجام داده‌اند به محکم‌ترین و قویت‌ترین شکل ممکن مقابله شود. ما می‌دانیم که از نظر معنوی چه چیزهایی در میان است و به همین دلیل فوتبال را از شر طایفه‌ای خودخواه که هیچ اهمیتی برای این ورزش قائل نیستند محافظت خواهیم کرد. ما فوتبال اروپا هستیم نه آنها.

 

پس از کناره‌گیری رسمی 6 باشگاه لیگ برتری انگلیس از حضور در رقابت‌های سوپرلیگ اروپا، برگزارکنندگان این تورنمنت بامداد امروز به طور رسمی تعلیق این لیگ را اعلام کردند.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها