7/27/2021
سه شنبه، ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
ادامه تاریخ‌سازی آسیایی‌ها در جوایز اسکار

ادامه تاریخ‌سازی آسیایی‌ها در جوایز اسکار

«کلوئی ژائو» به عنوان اولین زن غیرسفیدپوست و دومین زن در تاریخ جوایز سینمایی اسکار موفق به کسب جایزه اسکار بهترین کارگردانی شد.

اعتمادآنلاین| پس از موفقیت تاریخی فیلم «اَنگل» ساخته «بونگ جون هو» از کره جنوبی که در جوایز اسکار سال گذشته برای نخستین بار موفق به کسب همزمان، سه جایزه مهم بهترین فیلم، کارگردانی و فیلم بین المللی (غیرانگلیسی) شد، امسال نیز فیلم «سرزمین آواره‌ها» ساخته «کلوئی ژائو» کارگردان چینی دو جایزه اصلی بهترین فیلم و کارگردانی را از آن خود کرد. 

 

به گزارش ایسنا، این نخستین بار در تاریخ 93 ساله جوایز سینمایی اسکار است که جایزه بهترین کارگردانی این رویداد به یک فیلمساز زن آسیایی و غیرسفیدپوست می رسد.

 

در کل تاریخچه اسکار نیز تنها دو کارگردان زن به این جایزه دست یافته اند که مورد قبلی آن به حدود یک دهه قبل بازمیگردد که «کاترین بیگلو» برای فیلم «هرت لاکر» اسکار کارگردانی گرفت. 

 

پیش از «کلوئی ژائو» نیز تنها «لینا ورتمولر»، «جین کمپیون»، «سوفیا کاپولا» و «گرتا گرویگ» و «کارتین بیگلو» زنانی بودند که در شاخه کارگردانی اسکار نامزد شده بودند. 

 

«کلوئی ژائو» پس از دریافت جایزه کارگردانی اسکار 2021 گفت: «اخیرا خیلی به این موضوع فکر می کنم که وقتی شرایط دشوار می شود چگونه ادامه دهم و فکر می کنم به این چیزی برمی گردد که در دوران کودکی یاد گرفتم. وقتی در چین زندگی می کردم همراه با پدرم به عنوان سرگرمی و بازی اشعار و متون کلاسیک چینی را حفظ میکردیم و با هم آنها را از برمی خواندیم و تلاش می کردیم جملات یکدیگر را کامل کنیم». 

 

این کارگردانی چینی همچنین عنوان کرد که ک عبارت چینی با ترجمه «انسان ها در بدو تولد ذاتا خوب هستند» الهام بخش او بوده است و همواره بر روی زندگی و کارش تاثیر داشته است.

 

امسال همچنین «یو-جونگ یون» برای بازی در فیلم «میناری» به عنوان دومین بازیگر زن آسیایی تاریخ جوایز آکادمی موفق به کسب اسکار بازیگری شد. پیش از این «میوشی اومه کی» در سال 1958 برای بازی در فیلم «سایونارو» اسکار بازیگری دریافت کرده بود.ش

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها