7/25/2021
یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
تاثیر نزدیکی به خط استوا بر کروناویروس جدید

تاثیر نزدیکی به خط استوا بر کروناویروس جدید

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد: دمای گرم و آب و هوای گرمسیری ممکن است به کاهش گسترش بیماری کووید-19 کمک کند.

اعتمادآنلاین| در این بررسی مشخص شد: در مکانهایی با درجه حرارت گرم و ساعتهای طولانی تابش نور خورشید- مانند کشورهای نزدیک به خط استوا و مناطقی که فصل تابستان را تجربه می کنند- در مقایسه با کشورهای دورتر از خط استوا و مناطقی که هوای سردتری دارند میزان موارد ابتلا به کووید-19کمتر است.

 

به گزارش ایسنا، یافته های بدست آمده در این مطالعه با در نظر گرفتن سایر عواملی که می تواند هم در گسترش بیماری و هم در تعداد موارد گزارش شده ابتلا مانند سطح شهرنشینی و میزان انجام تستهای تشخیصی تاثیرگذار باشد، بدست آمده است.

 

با این وجود محققان این مطالعه تاکید دارند که یافته های آنان به این معنا نیست که در هوای گرم تابستان بیماری کووید-19 از بین خواهد رفت اما ممکن است در روند مقابله با این بیماری کمک کننده باشد.

 

محققان اظهار داشتند: نتایج ما به این معنی نیست که این بیماری در طول تابستان از بین خواهد رفت یا کشورهای نزدیک به خط استوا را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. درجه حرارت بالاتر و اشعه شدیدتر ماورا بنفش در تابستان احتمالا می تواند از تاثیرگذاری بهداشت عمومی در کنترل کروناویروس که عامل بیماری کووید-19 است حمایت کند.

 

ویروس فصلی

 

اندکی پس از آغاز شیوع همه گیری کووید-19 در زمستان سال 2020، گمانه زنی هایی مبنی بر اینکه ممکن است گرمای تابستان موجب کاهش موارد ابتلا به این بیماری شود، مطرح شد.

 

در واقع، بسیاری از ویروس‌های تنفسی، از جمله ویروسهای آنفلوآنزا، الگوی فصلی را رعایت می کنند به گونه ای که در زمستان به اوج می رسند و در تابستان کاهش پیدا می کنند.

 

محققان به طور قطع نمی دانند که چرا این ویروس ها از الگوی فصلی پیروی می کنند اما تصور می شود چندین عامل در این امر نقش دارند. به طور مثال، مطالعات نشان می دهد که بسیاری از ویروس های تنفسی در محیط هایی با درجه حرارت سرد و رطوبت کم، پایدارتر هستند و برای مدت طولانی تر در هوا می مانند. همچنین رفتارهای انسانی مانند تجمع افراد در محیط بسته در فصل زمستان می تواند انتقال بیماری را تقویت کند.

 

مطالعات آزمایشگاهی همچنین نشان می دهد که دما و رطوبت بالا موجب کاهش بقای کروناویروس می شود اما این موضوع که آیا این وضعیت در دنیای واقعی محقق شود، مشخص نیست.

 

در این مطالعه جدید، محققان با استفاده از داده های گسترش بیماری کووید-19 از ابتدای آغاز همه گیری تا 9 ژانویه 2021 اطلاعات 117 کشور را تجزیه و تحلیل کردند.

 

آنان روشهای آماری برای بررسی رابطه بین عرض جغرافیایی یک کشور که بر میزان تابش نور خورشید و همچنین دما و رطوبت تاثیر می گذارد و میزان انتشار بیماری کووید-19 مورد بررسی قرار دادند.

 

محققان دریافتند که به ازای هر یک درجه افزایش در عرض جغرافیایی یک کشور از خط استوا، میزان موارد ابتلا به بیماری کووید-19 در هر یک میلیون نفر حدود 4.3 درصد بیشتر می شود.

 

محققان آلمانی و چینی اظهار داشتند: نتایج ما با این فرضیه سازگار است که گرما و نور خورشید باعث کاهش انتشار کروناویروس و شیوع بیماری کووید-19 می شود.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها