6/14/2021
دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
تأکیدات رهبر انقلاب درباره بازنگری در حوزه آموزش عالی در حال انجام است/ تشکیل گروه آینده‌پژوهی در دانشگاه‌ها
وزیر علوم:

تأکیدات رهبر انقلاب درباره بازنگری در حوزه آموزش عالی در حال انجام است/ تشکیل گروه آینده‌پژوهی در دانشگاه‌ها

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه تأکیدات رهبر انقلاب درباره بازنگری و طراحی جدید حوزه آموزش عالی در حال انجام است، گفت: یک گروه آینده‌پژوهی در حوزه آموزش عالی تشکیل شده که دارای شعبی در داخل دانشگاه‌ها است.

اعتمادآنلاین| منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست هم اندیشی مسئولان آموزش عالی و جمعی از اساتید کشور که به میزبانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برگزار شد، گفت: ما در حوزه آموزش عالی در دوره پس از پیروزی انقلاب اسلامی علی‌رغم دستاوردهای بسیار ارزشمند، اتفاقات خوبی را شاهد بودیم که در مقایسه رتبه‌ها و مقیاس‌های جهانی، افتخارآمیز است، در دهه اخیر طبق فرمایشات اساتید، تبدیل علم به فناوری در زمینه‌های گوناگون گره‌گشا بوده‌ و مطمئنا در آینده مشکلات بسیاری از کشور را بیش از گذشته رفع خواهند کرد. 

 

به گزارش فارس، وی افزود: اگر دستاوردهای فناوری را با توجه به قدرشناسی کنار بگذاریم، اتفاق دیگری را شاهد هستیم که نیاز به چاره‌اندیشی دارد.

 

اینکه تصورمان این باشد که داشتن یک برگه علمی از یک دانشگاه به عنوان ملاک توانایی افراد در بین جامعه باشد، این یک آفت در آموزش عالی محسوب می‌شود که متأسفانه در شکل‌های مختلف خود را نشان داده که در این زمینه باید از هر روش استفاده شود که ارزش حضور در یک محیط علمی مورد توجه قرار گیرد. 

 

غلامی تأکید کرد: باید چینش بخش‌های مختلف آموزش عالی و توانمندی‌های علمی را دقیقاً در جای خودش قرار دهیم؛ یعنی خیلی از مواقع بخش‌های مختلف اقتصادی و صنعتی قابل معرفی باشد، چرا که این بخش ها بدون احساس نیاز به آموزش عالی، به فعالیت خود می‌پردازند و اکنون احساس بی‌نیازی حوزه صنعت متأسفانه در این دوره وجود دارد. 

 

وی ادامه داد: خوشبختانه بعد از تأکیدات مقام معظم رهبری در سالهای اخیر درباره بازنگری و طراحی جدید در حوزه آموزش عالی، گام خوبی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی برداشته شده است، به طوری که در سال 89 بعد از سخنان مقام معظم رهبری، استارت طراحی جدید آموزش عالی خورده شد که درنهایت در سال 94 طرح ساماندهی تأیید، تصویب و به وزارت علوم ابلاغ شد. البته شروع اجرای این طرح طولانی بود که در سال 97 عملاً آغاز شد.

 

در و اقع باید بگویم این طرح برای بازچینش مجموعه اجزای آموزش عالی کار می‌کند، چرا که این طرح یک کار کارشناسی بزرگ است. 

 

وزیر علوم اضافه کرد: طرح بازنگری حوزه آموزش عالی این است که در دل این طرح بحثی وجود دارد که در آینده پیش‌رو انتظاری که از آموزش عالی داریم مشخص می‌شود، در واقع اینکه چه رشته‌ایی با چه اهمیتی باید مدنظر قرار گیرد.

 

این در حالی است که یک گروه آینده‌ پژوهی در حوزه آموزش عالی تشکیل شده که دارای شعبی در داخل دانشگاه است که با یک نگاهی به آینده فعالیت می کند که نتیجه آن دستاوردهای فناوری است که خوشبختانه پشت این فناوری‌ها مجموعه‌ای از دانش وجود دارد. 

 

وی افزود:‌در حال حاضر ایران جایگاه علمی خوبی در ایران دارد و ما حتما برای سالهای آینده طوری برنامه‌ریزی می‌کنیم که جایگاه علمی کشور حفظ شده تا با عقب‌ماندگی مواجه نشویم. 

 

غلامی یادآور شد: ما در حوزه آموزش عالی با توجه به تربیت نیروی انسانی به این موضوع می‌پردازیم که با چه هدفی و برای چه زمانی باید به تربیت نیروی انسانی بپردازیم. حتماً باید با نگاه عمیق و برنامه‌ریزی دقیق این موضوع انجام شود.

 

همچنین این موضوع که در تولید علم دارای جایگاه خوبی در تولید علم در رشته‌های مختلف هستیم از اهمیت بسزایی برخوردار است که باید در این زمینه تلاش کنیم تا بهره‌وری جنس تولید شده در جامعه را بالا ببریم که استفاده از دانش داخلی در این موضوع از دانشگاه‌ها خواسته شده است. 

 

وی ادامه داد: در حوزه فناوری، ما باید نگاه به آینده نسبتا دوری داشته باشیم. البته نگاه به آینده نزدیک دارای تحولات سریع است که خوشبختانه توسط دانشمندان و اساتید در این زمینه کار می‌شود. اما بحث اصلی ما در حوزه فناوری این است که باید در سطح ملی و در برنامه کلان کشور بحث فناوری مورد توجه قرار گرفته تا در حوزه صنعت مشخص شود که آینده به چه سمتی خواهیم رفت و چه انتظاری از آن داریم. 

 

وی در پایان گفت: ما باید تلاش کنیم تا در فضای بین‌المللی نقشی که قرار است ایفا کنیم را مشخص کنیم چرا که ما به عنوان صاحبان علم در دنیا شناخته شده هستیم.

 

همچنین باید در بخش‌های علمی در تعاملات بین‌المللی توجه بیشتری شود که امیدواریم در تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد دبه سمتی برویم که مجموعه حکمرانی منظم و منسجم و با اجزای توانمند را به جامعه عرضه کنیم که حاصل آن این باشد که بخش‌های مختلف علمی بتوانند نقش خود را به خوبی انجام دهند تا با هدفمندی که داریم به نتیجه دلخواه برسیم.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها