7/25/2021
یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
تسهیلات دهی به اقتصاد بیش از 90 درصد رشد کرد
در سال گذشته

تسهیلات دهی به اقتصاد بیش از 90 درصد رشد کرد

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی 12 ماهه سال 1399 به بخش‌های اقتصادی مبلغ 18 هزار و 989 میلیارد تومان است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل 94.8 درصد افزایش داشته است.

اعتمادآنلاین| بانک مرکزی اعلام کرد: سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی 12 ماهه سال جاری مبلغ 11 هزار و 635 میلیارد تومان معادل 61.3 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال معادل 121.1 درصد افزایش داشته است.

 

به گزارش ایسنا، سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن طی 12 ماهه سال جاری معادل 4354 هزار میلیارد تومان بوده است که حاکی از تخصیص 37.4 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی مبلغ 11 هزار و 635 میلیارد تومان است.

 

ملاحظه می‌شود از 5797 هزارمیلیارد تومان تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 75.1 درصد آن در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری می‌باشد.

 

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

 

بر این اساس، ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها