10/26/2021
سه شنبه، ۰۴ آبان ۱۴۰۰
صدای مردم خوزستان به جایی نمی رسد
محمد کیانوش راد، نماینده اهواز در مجلس ششم:

صدای مردم خوزستان به جایی نمی رسد

نماینده اهواز در مجلس ششم گفت: نمایندگان خوزستان در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و سایر شخصیت های دانشگاهی و رسانه ها با دیدگاه های متفاوت، مجدانه و صادقانه پیگیر مشکلات آب بوده و هستند، اما صدایشان به جایی نمی رسد.

اعتمادآنلاین| محمد کیانوش راد، نماینده مردم اهواز در مجلس ششم، گفت: کاش حداقل در قبال انتقال آب کارون، شهرها و روستاهای خوزستان را تشنه لب نمی گذاشتند. گویی قرار است خوزستان را به زمین سوخته تبدیل کنند و ظاهرا کاری هم از دست ما خوزستانی بر نمی آید.
 

به گزارش جماران، نماینده مردم اهواز در مجلس ششم با ابزار تأسف از انتقال آب سرشاخه های کارون به فلات مرکزی ایران، گفت: کاش حداقل در قبال انتقال آب کارون، شهرها و روستاهای خوزستان را تشنه لب نمی گذاشتند. گویی قرار است خوزستان را به زمین سوخته تبدیل کنند و ظاهرا کاری هم از دست ما خوزستانی بر نمی آید.  امام جمعه، نمایندگان خوزستان در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و سایر شخصیت های دانشگاهی و رسانه ها با دیدگاه های متفاوت، مجدانه و صادقانه پیگیر مشکلات آب بوده و هستند، اما صدایشان به جایی نمی رسد.

 

محمد کیانوش راد، با تأکید بر اینکه خوزستانی ها از مصائب و این استان گفته اند و نوشته اند، اظهار داشت: خوزستانی ها همیشه گفته اند انتقال کارشناسی شده، علمی و مبتنی بر پیوست های زیست محیطی آب، صرفا باید برای شُرب استان های بالا دست باشد و هرگز برای مصرف صنایع و کشاورزی به کارگیری نشود. این موضع اصولی، عادلانه و منطقی مردم خوزستان مبتنی بر توجیهات اقتصادی، زیست محیطی و امنیتی است.

 

نماینده مردم اهواز در مجلس ششم تأکید کرد: با تأسف، همه دولت های مرکز نشینِ پس از انقلاب، از چپ و راست، اصلاح طلب و اصول گرا، در انتقال آب از سرشاخه های کارون به فلات ‌مرکزی ایران برای مصرف صنایعی چون فولاد، کشاورزی و برنج کاری همداستان بوده و هستند. البته در عدم رسیدگی به رفع مشکلات و تنگناهای روستاها و شهرهای خوزستان از نظر حل مشکل فاضلاب و آبرسانی و ده ها مشکل دیگر نیز عملکردی یکسان داشته اند .

 

صدای مردم خوزستان به جایی نمی رسد

 

وی با اشاره به این مسئولین آب رودخانه های خوزستان را برای استان های دیگر برده اند و مشکلات اولیه مردم این استان را حل نکرده اند، افزود: کاش حداقل در قبال انتقال آب کارون، شهرها و روستاهای خوزستان را تشنه لب نمی گذاشتند. گویی قرار است خوزستان را به زمین سوخته تبدیل کنند و ظاهرا کاری هم از دست ما خوزستانی بر نمی آید.  امام جمعه، نمایندگان خوزستان در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و سایر شخصیت های دانشگاهی و رسانه ها با دیدگاه های متفاوت، مجدانه و صادقانه پیگیر مشکلات آب بوده و هستند، اما صدایشان به جایی نمی رسد.

 

کیانوش راد گفت: صاحب منصبان مرکز نشین خوزستانی نیز تنها نقشی درجه سوم و چهارم در معادلات دارند و یا چهل سال است منافع خود را بر منافع استان ترجیح داده اند. شمشیر های مرصّع نشان برای پست ها و مراسم و ایامِ خاص اما نقشی تعیین کننده در تصمیم سازی یا تصمیم گیری استان نداشته اند. یا به بازی گرفته نشده اند و  یا نخواسته اند که نقشی تعیین کننده داشته باشند.

 

وی تأکید کرد: همه دولت ها از نظر منابع آب استان خوزستان، یک الگو و برنامه واحد را تاکنون دنبال کرده اند. مردم خوزستان هم این را فهمیده اند که با دلخوش کردن به اصول گرا یا اصلاح طلب، هاشمی، خاتمی یا احمدی نژاد و روحانی و حالا رئیسی، هیچ تفاوت و تغییری در سیاست های کلان انتقال آب نخواهد افتاد. نخبگان خوزستانی و ان ‌جی او های مستقل و فعال هم در تنگنا و در محاق، در افت و خیزند، و چون کارون بی رمق و بی جانشان کرده اند .

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: مردم خوزستان با مشکلاتشان اعم از بی آبی، بیکاری، فقر و تبعیض رها شده اند. خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد، اما مسئولان خوزستان را فراموش کرده اند و با‌ نقمت های جنگ و پس از آن تنها رها کرده اند. چه کسی می داند‌، گریه کهنسال مردی در کنار گاوی افتاده بر زمین، که همه چیز  او بود یعنی چه؟! چه‌ کسی می داند‌ نابودی زمین و کشت و ماهی و هور یعنی چه؟! چه کسی گریه و بغض و تحقیر جوان بیکار خوزستانی را در کنار منابع عظیم نفت و گاز  و بندر و پتروشیمی و فولاد و نیشکر می فهمد؟! چه کسی از تشنگی حتی روستاهای شمال خوزستان، ایذه و مسجدسلیمان، آن هم در کنار سد و سرچشمه کارون خبر دارد؟!

 

خوزستان با چوب و تفنگ و تشر اداره نمی شود

 

وی با تأکید بر اینکه بی کفایتی دولت دوازدهم توسعه خوزستان را سال ها ره عقب راند، اظهار داشت: خوزستان با چوب و تفنگ و تشر اداره نمی شود و با مهر و محبت و احترام به راه می آید. اعتراض مردم و کشاورزان تشنه طبیعی است؛ آن هم مردمی که در دفاع از تمامیت ارضی ایران و اسلام ذره ای کم نگذاشته اند. تدبیر و بصیرت در برخورد با معترضان وظیفه قانونی و اخلاقی و انسانی همه مسئولان انتظامی و امنیتی است. با این حال، نه تجزیه طلبان و وابستگان آنها، به بهانه های قومی، و نه افراطی های تند مزاج داخلی و خارجی از اعتراض مردم تشنه سودی نمی برند.

 

کیانوش راد در خصوص راه حل مشکل خوزستان نیز گفت: راه حل کلی پیش روی نظام، همانگونه که هزاران بار گفته شده است ، انجام طرح جامع  آمایش سرزمینی در کشور است. راه نجات خوزستان و بلکه کشور، اجرای طرح کلان آمایش سرزمین برای توسعه ایران است. تخصیص امکانات و منابع کشور در قالب کار کارشناسی علمی و بی طرفانه و با حضور شخصیت های علمی و مستقل و همچنین با حضور کارشناسان سازمان های مردم نهاد، زمینه و بستر  اعتماد سازی برای اجرای هر گونه طرحی است. باید به فکر اعتماد و سرمایه اجتماعی جامعه خوزستان و ایران بود. آنان که به خواسته ها و گرایشات متنوع و متکثر مردم وقعی نمی نهند، باید باور کنند که اعتماد مردم به مسئولان روز به روز در حال فروپاشی است.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها