9/17/2021
جمعه، ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
چین در عراق فرودگاه و خانه می‌سازد

چین در عراق فرودگاه و خانه می‌سازد

شرکتهای چینی در راستای توافق سال 2019 تامین نفت در برابر پروژه، قرار است یک فرودگاه و 90 هزار واحد مسکن در عراق احداث کنند.

اعتمادآنلاین| پایگاه خبری زاویه به نقل از صباح عبدالطیف، مشاور نخست وزیر عراق نوشت: انتظار می رود در قبال 100 هزار بشکه نفت عراق، شرکتهای چینی یک فرودگاه در نصیریه و 90 هزار واحد مسکن در شهر صدر بسازند. این پروژه ها مطابق با توافق عراق و چین و پس از حل تمامی مسائل حقوقی مربوط به این قرارداد، اجرا خواهند شد.

 

به گزارش ایسنا، احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق اوایل ماه میلادی جاری اظهار کرده بود عراق تصمیم گرفته است قرارداد ساخت یک پالایشگاه نفت جدید را به شرکت مهندسی دولتی CNCEC چین اعطا کند.

 

پایگاه خبری آرگوس در اواسط ژوییه گزارش کرده بود این مجتمع به ظرفیت 300 هزار بشکه در روز یک مجتمع پالایش و پتروشیمی یکپارچه خواهد بود.

 

وزیر نفت عراق گفته بود پالایشگاه جدید منحصرا برای صادرات فعالیت می کند و به طور کامل توسط دولت چین فاینانس می شود.

 

یک پروژه پالایشگاهی دیگر به ظرفیت 100 هزار بشکه در روز در استان جنوبی ذی قار عراق به کنسرسیومی داده شده که عمدتا چینی است. وزیر نفت عراق اظهار کرده که این پالایشگاه با ظرفیت تولید 100 هزار بشکه در روز قرار است نیازهای رو به رشد کشور برای فرآورده های پالایشی را تامین کند.

 

چین همچنین به دنبال قراردادهای بالادستی در عراق است به خصوص پس از گزارشهای اخیری که بر اساس آنها، غولهای نفتی بین المللی درصدد فروش داراییهای بالادستی خود در این کشور هستند.

 

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکت دولتی سینوپک چین اوایل امسال قرارداد 25 ساله ای با وزارت نفت عراق امضا کرد که به این شرکت 49 درصد سهم در پایگاه گاز طبیعی غیرمرتبط منصوریه می دهد.

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها