9/18/2021
شنبه، ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
ترکیب اسپوتنیک‌وی با سایر واکسن‌ها علیه کرونا، ایمن است
نتایج مطالعه‌ای در آرژانتین مشخص کرد:

ترکیب اسپوتنیک‌وی با سایر واکسن‌ها علیه کرونا، ایمن است

براساس نتایج یک مطالعه انجام شده در آرژانتین به عنوان یکی از کشورهای مشارکت کننده در طرح جهانی بررسی واکسن‌های ترکیبی علیه ویروس کرونا، وزارت بهداشت این کشور طبق نتایج اولیه ترکیب واکسن اسپوتنیک با دوزهای دیگر همچون آسترازنکا، سینوفارم و مودرنا از عدم بروز هیچگونه عارضه جدی خبر داد.

اعتمادآنلاین| به این ترتیب 41.6 درصد داوطلبان پس از واکسیناسیون دوم هیچ عارضه ای نداشته، 8.4 درصد افراد دچار تب و کمردرد و 50 درصد افراد واکسینه شده تنها درد در محل تزریق را گزارش کردند.

 

به گزارش ایرنا به نقل از نشریه تِلام آرژانتین،وزارت بهداشت آرژانتین با بیان اینکه بررسی اثربخشی ترکیب واکسن‌ها هنوز در دست بررسی است، اعلام کرد این مطالعه از هفتم ژوئیه (16 تیر ماه) آغاز شده و متوسط سن افراد شرکت کننده، 49 سال بوده است.

 

اسپوتنیک‌وی از جمله واکسن‌هایی است که در کنار سایر کاندیداهای واکسن آسترازنکا و سینوفارم، تا کنون در آرژانتین تزریق شده است.

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه نیز بر اساس نتایج به دست‌آمده از ترکیب واکسن آسترازنکا با دوز نخست واکسن اسپوتنیک وی، از اثربخشی این واکسن ترکیبی در برابر ویروس کرونا و عدم بروز عوارض جانبی در افراد واکسینه شده، خبر داد.

هر دو واکسن «اسپوتنیک وی» و «آسترازنکا» از فناوری مشابهی برای ایمن سازی بدن در مقابل ویروس کرونا استفاده می‌کنند. به نوشته تِلام در ساخت واکسن‌های تولید شده علیه کووید-19 تا کنون روش‌های مختلفی استفاده شده است. در برخی از واکسن‌ها همچون سینوفارم چین از ویروس‌های غیر فعال شده، در واکسن‌هایی مانند اسپوتنیک وی و آسترازنکا از ناقل‌های ویروسی غیر قابل تکثیر و در واکسن‌هایی مانند فایزر و مودرنا از پیام رسان‌های آران‌اِی (RNA) استفاده شده است.  

 

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: تجزیه و تحلیل‌های موقتی داده‌ها، سطح ایمنی بالا برای استفاده ترکیبی این دوزهای واکسن را نشان می‌دهد؛ نه عوارض جانبی و نه حتی موارد ابتلا به کرونا پس از واکسیناسیون مشاهده شده است.

 

 آزمایش ترکیب این واکسن‌ها تا روز دوم ماه مارس سال 2022 (11 اسفند 1400) به طول می انجامد و در آن 150 فرد بزرگسال شرکت می کنند.  

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها