10/17/2021
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۴۰۰
در ویدئوتیتر «اعتمادآنلاین» ببینید:

«مو»؛ سویه جدید و نگران‌کننده دیگری از کرونا

سازمان جهانی بهداشت پایش نوع جدیدی از ویروس کرونا به نام «مو» (Mu) را آغاز کرد. این نوع جدید اولین بار در ماه ژانویه در کلمبیا شناسایی و با نام علمی «بی 1.601» به عنوان سویه بعدی ویروس کرونا طبقه‌بندی شده است.

اعتمادآنلاین| سازمان جهانی بهداشت پایش نوع جدیدی از ویروس کرونا به نام «مو» (Mu) را آغاز کرد.

 

این نوع جدید اولین بار در ماه ژانویه در کلمبیا شناسایی و با نام علمی «بی 1.601» به عنوان سویه بعدی ویروس کرونا طبقه‌بندی شده است.

 

به گفته سازمان جهانی بهداشت، این سویه جهش‌هایی دارد که می‌تواند خطر مقاومت در برابر واکسن یا اصطلاحا «فرار ایمنی» داشته باشد.

 

مو اولین‌بار در ماه ژانویه در کلمبیا شناسایی شد و از آن زمان تاکنون وجود این سویه در سایر کشورهای آمریکای جنوبی و اروپا نیز گزارش شده است.

 

سازمان جهانی بهداشت تاکید کرده شیوع این نوع از ویروس کرونا در کلمبیا و اکوادور به طور پیوسته افزایش یافته و به ترتیب به 39 و 13 درصد رسیده است.

 

مدیر منطقه اروپای سازمان جهانی بهداشت معتقد است باز هم گونه‌های جدید ویروس کرونا ظهور خواهد کرد.

 

در حال حاضر سویه آلفا در 193 کشور و دلتا در 170 کشور جهان وجود دارد و سویه‌های جهش‌یافته‌ای چون «مو» هم باید تحت نظارت قرار بگیرند.

 

از اواخر سال 2020، سازمان بهداشت جهانی سویه‌ها و موارد نگران‌کننده ویروس کرونا را برای فعالیت‌های پژوهشی دسته‌بندی کرد.

 

این سازمان سویه‌هایی از ویروس کرونا را که باید پایش و پیگیری شوند، با حروف الفبای یونانی نامگذاری می‌کند تا به راحتی تلفظ شوند.

 

سازمان جهانی بهداشت با این شیوه نام‌گذاری از کاربرد نام کشورها و هر گونه اتهام به کشور خاصی جلوگیری می‌کند.

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها