10/26/2020
دوشنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۹
بحرین خود را در کنار آمریکا می‌داند

بحرین خود را در کنار آمریکا می‌داند

وزارت امور خارجه بحرین با اعلام حمایت از طرح جدید آمریکا برای فشار بر ایران مدعی شد: این استراتژی نشان‌دهنده عزم واشنگتن برای مقابله با خطرات برنامه موشکی ایران است.

اعتمادآنلاین| وزارت امور خارجه بحرین با انتشار بیانیه‌ای به سخنان مایک پمپئو وزیرامورخارجه آمریکا که با تشریح یک طرح جدید خواستار اعمال فشار بیشتر بر ایران و تحریم‌های گسترده‌ترعلیه این کشور شد، واکنش نشان داد و از این رویکرد حمایت کرد.

 

وزارت امور خارجه بحرین با تکیه بر ادعاهای بی‌اساس غرب و آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌شان علیه کشورمان آورده است: این استراتژی نشان دهنده عزم آمریکا برای مقابله با خطر سیاست‌های ایران که امنیت و ثبات منطقه را تضعیف می کند و به علاوه غلبه بر نقاط ضعف توافق هسته‌ای 2015 و همچنین جلوگیری از خطرات برنامه موشکی بالستیک ایران است.

 

وزارت امور خارجه بحرین در ادامه از تلاش‌های واشنگتن برای تقویت صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌الملل و به علاوه تلاش‌ برای جلوگیری از گسترش درگیری و هرج و مرج در منطقه و حل بحران‌های کنونی خاورمیانه قدردانی کرد.

 

همچنین در این بیانیه ادعا شده است: منامه خود را در کنار آمریکا برای مقابله با تهدید ایران و رسیدگی به تلاش‌های این کشور برای گسترش خشونت و تروریسم می داند. بحرین علاوه بر این بر لزوم پاسخگویی مثبت ایران به تمامی این تلاش‌ها تاکید می کند که هدف‌شان دستیابی به صلح و حل مناقشات در منطقه و پاک‌سازی آن از تسلیحات هسته‌ای و تمام تسلیحات کشتار جمعی است.

 

مایک پمپئو وزیر امورخارجه جدید آمریکا در سخنان خصمانه و ضد ایرانی روز دوشنبه خود فهرستی از اقداماتی که ایران باید انجام دهد را ارائه داد که شامل شفافیت برنامه هسته‌ای و دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات ایران و همچنین آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران است.

 

پمپئو در ادامه خواستار توقف حمایت ایران از گروه‌هایی شد که آمریکا آنها را در فهرست خود از سازمان‌های تروریستی قرار داده است.

 

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در واکنش به سخنان پمپئو گفت: اینکه آقایی که سال‌ها در یک مرکز جاسوسی مشغول فعالیت بوده، حالا بخواهد از جایگاه وزیر خارجه آمریکا برای ایران و دیگر کشورها تعیین تکلیف کند به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. شما چه کاره‌اید که می‌خواهید برای ایران و جهان تصمیم بگیرید و بگویید ایران در زمینه فناوری هسته‌ای چه بکند و چه نکند.

 

محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز در واکنش به اظهارات خصمانه پمپئو علیه ایران در صفحه توئیتر خود نوشت: دیپلماسی قلابی آمریکا چیزی جز تنزل به عادات قدیمی نیست: [این دیپلماسی] که در حصار توهمات و سیاست‌های شکست‌خورده قرار دارد و گروه‌های فاسد دارای منافع خاص آن را دیکته می‌کنند، انتخاب‌های نادرست یکسانی را تکرار می‌کند و در نتیجه، همان محصولات ناخوشایند پیشین را درو خواهد کرد.

 

 

ظریف در ادامه این توییت افزود: ایران، در عین حال، در حال همکاری با شرکا برای راهکارهای برجامی در دوران پس از آمریکا است.

 

منبع : ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها