2/26/2020
چهارشنبه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۸
در مرکز زمین چه خبر است؟

در مرکز زمین چه خبر است؟

یافته‌های تازه دانشمندان نشان می‌دهد هسته داخلی زمین تنها 565 میلیون سال عمر دارد و این در حالی است که عمر خود کره زمین از 4/5 میلیارد سال فراتر رفته است.

اعتمادآنلاین| بررسی‌های محققان دانشگاه راچستر که با استفاده از برخی نمونه‌های کریستالی تازه کشف شده، انجام شده، نشان می‌دهد که هسته داخلی بسیار سخت کره زمین 565 میلیون سال قبل شکل گرفته است.

 

پیش از این تصور می‌شد هسته کره‌زمین باید قدیمی‌ترین بخش آن باشد. اما حالا مشخص شده که این تصور صحیح نیست. درونی‌ترین بخش کره زمین دارای دو قسمت است. یکی هسته داخلی و بسیار محکم درونی که به شکل یک توپ است و دیگری یک لایه از آهن مذاب که به دور هسته داخلی در حال گردش است.

 

در سال‌های اخیر دانشمندان در حال گمانه زنی در مورد عمر هسته داخلی کره زمین بوده اند و عمر آن را بین نیم میلیارد تا 2/5 میلیارد سال برآورد کرده بودند، اما برای اولین بار است که این مساله با دقت بالایی تخمین زده می‌شود.

 

کریستال‌هایی که به این برآورد کمک کرده‌اند، از منطقه Sept-Îles در کبک جمع‌آوری شده‌اند و درون آنها سوزن‌های مغناطیسی بسیار کوچکی وجود دارد که در زمان مواجهه با میدان مغناطیسی زمین برای اولین بار در همان حالت اولیه قفل شده اند. بررسی این سوزن‌ها برآورد تازه در مورد عمر هسته اصلی کره زمین را ممکن کرده است.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها