5/26/2020
سه شنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۹
ناشران پرکار سالانه حدود 20 تا 50 اثر تولید می‌کنند/ انقلاب ایران انقلاب گلوله نبود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

ناشران پرکار سالانه حدود 20 تا 50 اثر تولید می‌کنند/ انقلاب ایران انقلاب گلوله نبود

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: ناشران پرکار یعنی ناشرانی که سالانه حدود 20 تا 50 اثر تولید می‌کنند؛ در دهه اول انقلاب تنها 17 ناشر بودند اما در دهه چهارم انقلاب تعداد آن‌ها به 600 ناشر رسید.

اعتمادآنلاین| آئین اختتامیه سی‌وششمین دوره جایزه کتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران عصر امروز سه‌شنبه 16 بهمن‌ماه با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهوری، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدعلی مهدوی‌راد دبیرعلمی این دوره از جایزه کتاب‌سال، احمدعلی حیدری دبیر علمی جایزه جهانی کتاب‌سال، محمود واعظی رئیس‌دفتر ریاست جمهور در تالار وحدت برگزار شد.

 

بر اساس این گزارش، سیدعباس صالحی وزیر ارشاد ضمن تبریک دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اظهار داشت: انقلاب ایران بر خلاف بسیاری از انقلاب‌های جهان انقلاب گلوله نبود بلکه انقلاب کلمه بود،‌ واژه‌هایی که در شعرها،‌ منابر،‌ خطابه‌ها و چه بسیار در نوشته‌ها و کتاب‌ها حضور یافتند و از این جهت انقلابی متمایز و ممتاز بود.

 

وی بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران پس از پیروزی هم به نقطه تاسیس وفاداری داشت اتفاقات قابل توجهی در حوزه کتاب و نشر رخ داد که نشان از این وفاداری دارد.

 

وزیر ارشاد به آماری از سال 1320 تا 1357 اشاره کرد و گفت: در این فاصله 50 هزار عنوان در ایران تولید شده بود و پس از سال 57 تا 96 حدود یک میلیون و 230 عنوان کتاب چاپ اول و تجدید چاپ روانه بازار نشر شد. مسیر حرکت پرجهشی را شاهد بودیم. در دهه اول انقلاب 35 هزار عنوان کتاب تولید شده بود و در دهه چهار 726 هزار کتاب تولید شد.

 

عالی رتبه ترین مقام مسئول در وزارت ارشاد با بیان اینکه بخش قابل توجه افتخارات علمی 4 دهه انقلاب اسلامی را مدیون مولفان و ناشران هستیم، توضیح داد: بخش قابل توجه افتخارات علمی 4 دهه انقلاب اسلامی را مدیون مولفان و ناشران هستیم، کسانی که با تولید کتاب توانستند فرصت‌های علمی را افزایش و گسترش دهند.

 

به گفته وزیر ارشاد، در بخش علوم کاربردی و عملی 143 هزار عنوان طی 40 سال اخیر تولید داشته‌ایم،‌اگر قیاسی در همین حوزه داشته باشیم در می‌یابیم که دهه اول حدود 4 هزار عنوان داشتیم و در دهه چهارم 88 هزار عنوان، که نشان می‌دهد جریان علمی کشور مسیر توسعه را به نحو چشمگیری با کتاب و نشر گذرانده است.

 

صالحی حوزه علوم انسانی و اسلامی را هم به همین میزان چشمگیر و توسعه یافته دانست و آن را پرجهش نامید و گفت:اگر با نگاه‌های آمایشی هم به 40 سال گذشته بنگریم رد پای پیشرفت گسترده را می‌بینیم یکی از آنها در حوزه جنسیت است، زنان ما در حوزه پدید آورندگی پیشرفت قابل توجهی سال به سال گام به گام داشته اند.

 

وی گفت: براساس این آمار در سال 57، 96درصد مولفان مرد و تنها 4درصد زن بودند، در دهه اول انقلاب نیز 92درصد مولفان مرد و 8 درصد زن بودند اما اکنون در چهارمین دهه انقلاب اسلامی ایران 71 درصد مولفان مرد و 29درصد زن هستند. همچنین در سال 96، 68درصد مولفان مرد و 34 درصد زن بودند.
 
صالحی درباره حوزه داستان‌نویسی نیز عنوان کرد: در این حوزه آمار نشان می‌دهد فاصله بین مردان و زنان کمتر شده و تقریبا به فضای برابر رسیده است.
 
وی همچنین به تقسیم‌بندی آمار موسسه خانه‌کتاب از ناشران نیز اشاره کرد و افزود: ناشران پرکار یعنی ناشرانی که سالانه حدود 20 تا 50 اثر تولید می‌کنند؛ در دهه اول انقلاب تنها 17 ناشر بودند اما در دهه چهارم انقلاب تعداد آن‌ها به 600 ناشر رسید.
 
صالحی درباره ناشران حرفه‌ای نیز گفت: ناشر حرفه‌ای ناشری است که سالانه بیش از 50 عنوان کتاب تولید می‌کند. در این زمینه در دهه اول انقلاب ما تنها 5 ناشر حرفه‌ای داشتیم و اکنون در دهه چهارم انقلاب 286 ناشر حرفه‌ای داریم.
 
صالحی در پایان خاطرنشان کرد: تمام این موضوعات نشان می‌دهد کاروان فکر، اندیشه، فرهنگ در ایران که از کهن‌بوم دیرینگی داشته است موفق بوده و آینده ایران نیز درخشان خواهد بود.

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها