1/20/2020
دوشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۸
فضای مجازی بستری برای بهره‌گیری از خرد جمعی است/ مصرف فرهنگی پایین منجر به اختلال گردش فرهنگی و هنری کشور می‌شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

فضای مجازی بستری برای بهره‌گیری از خرد جمعی است/ مصرف فرهنگی پایین منجر به اختلال گردش فرهنگی و هنری کشور می‌شود

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در آیین رونمایی از از پروژه‌های پروانه، پردیس و عمومی‌سازی دسترسی فرهنگی عنوان کرد: فضای مجازی بستری است که در آن می‌توان به افزایش گفتگو و رسیدن به خرد جمعی دست یافت.

اعتمادآنلاین| سیدعباس صالحی در این آیین ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه گفت: در ابتدای دولت دوازدهم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 40 برنامه با هدف اجرایی شدن ارائه شد که پس از جمع‌بندی‌های صورت گرفته تبدیل به 9 کلان برنامه شد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: هدف ما از این 40 برنامه که به مجلس شورای اسلامی ارائه شد اقدام و اجرایی کردن آن بود و نه صرفا گرفتن رای اعتماد از مجلس.

 

وی ادامه داد: با این نگاه به طرف اجرایی‌سازی کلان پروژه‌های عنوان شده حرکت کردیم که برخی از آنها از جمله طرح پردیس مجازی، طرح پروانه و عمومی‌سازی دسترسی فرهنگی امروز رونمایی می‌شود.

 

صالحی با اشاره به دو کلان برنامه عمومی‌سازی دسترسی فرهنگی و دولت الکترونیک و هوشمندسازی سازمانی گفت: در پروژه عمومی‌سازی دسترسی فرهنگی  توجه به این نکته مهم است که ما پیش از این طرح شاهد نقایصی در حوزه دسترسی فرهنگی به ویژه در شهرهای کم برخوردار بودیم.

 

وزیر فرهنگ افزود: اینکه برخی شهرها از نظر منزلت و اقتصادی دیده نمی‌شدند در حالی که فضای قابل توجهی در بسیاری از شهرها وجود دارد و دارای مزیت‌های فرهنگی و هنری بسیاری هستند. مساله دیگر اینکه شبکه توزیع ما در حوزه محصولات و خدمات فرهنگی ضعیف است. به این معنی که تولیدات صورت می‌گرفت اما شبکه فعال توزیعی و آمایش آن به درستی صورت نمی‌گرفت.

 

وی ادامه داد: نکته بعدی در این زمینه اینکه مصرف فرهنگی ما سرانه کمی است. کشوری که مصرف فرهنگی پایینی داشته باشد گردش فرهنگی و هنری آن نیز دچار اختلال می‌شود. با این نگاه پروژه دسترسی عمومی را ترسیم کردیم تا با اقداماتی به سوی کم کردن مسائل و مشکلات پیش رو در این زمینه برویم. گذرهای فرهنگی و هنری از جمله این اقدامات است که روز گذشته نیز 8 گذر فرهنگی راه‌اندازی شد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از طریق طرح‌های پردیس و پروانه نیز فرصت‌های خوبی فراهم می‌شود تا هم هنرمندان و هم مصرف کنندگان بدون حضور واسطه‌گران به ارائه آثار و دریافت آنها بپردازند.

 

وی تصریح کرد: از این طریق شهرهایی نیز که دور هستند می‌توانند از رویدادهای فرهنگی و هنری کلان شهرها استفاده بیشتری ببرند. در طرح پروانه این امکان فراهم می‌شود که ده‌ها هزار هنرمند ایرانی که دارای خلاقیت‌های فرهنگی و هنری هستند به تبادل مستقیم با مصرف کنندگان خود پرداخته و مصرف‌کنندگان نیز آثار مورد نیاز خود را بدون واسطه دریافت کنند.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توسعه فضاهای فرهنگی و هنری در شهرهای مختلف از دیگر طرح‌هایی است که صورت گرفته است. تبدیل فضاهای موجود به فضاهای فرهنگی و هنری یکی از این اقدامات است تا از این طریق شبکه‌های توزیعی خود را وسیع‌تر کنیم.

 

وی در عین حال تصریح کرد: در این زمینه برخی از صاحبان مراکز، برای تبدیل فضاهای خود به مراکز فرهنگی و هنری اعلام آمادگی کرده‌اند و طرح شهرهای خلاق یکی از این اقدامات است. بنابراین برای هر نوع مساله‌ای باید بحث روان‌سازی و عمومی‌سازی به فرهنگ و هنر را جدی بگیریم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حوزه هوشمندسازی سازمانی نیز نکاتی قابل توجه است. در این حوزه نیز شاهد مشکلاتی بودیم. اول اینکه بخش قابل توجهی از خدمات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت حضوری انجام می‌شد.

تکثر مجوزها نیز یکی دیگر از مشکلات بود. نبود پنجره واحد برای انجام مراحل دریافت خدمات از دیگر مشکلات بود. با این مشکلات دولت الکترونیک ایجاد شد که فرصتی را برای پیشگیری از فساد فراهم می‌آورد. دولت الکترونیک منجر به کاهش مراجعات حضوری و همچنین نظارت درون و برون سازمانی می‌شود.

 

صالحی ادامه داد: با این نگاه دولت الکترونیک برای ما در وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی مقدمه‌ای بود برای نظارت و پیشگیری از فساد. در مرحله نخست آن تقریبا همه خدمات به صورت الکترونیکی شده است و در مرحله بعدی پنجره واحد خدمات الکترونیک است که اجرا می‌شود.

 

وی افزود: در فاز چهارم هوشمندسازی سازمانی است که اطلاعات آن پشتیبانی برای اهالی و اصحاب فرهنگ و هنر و مدیران است. ما باید مسیر را از دولت الکترونیک به طرف دولت هوشمند ببریم تا از این طریق اطلاعات را پرارزش کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ویدئو کنفرانس نیز یکی دیگر از طرح‌هایی است که از فضای مجازی برای افزایش گفتگو بهره ببریم. از این طریق می‌توان عقل و خرد جمعی را نیز افزایش داد.

 

صالحی افزود: از طریق ویدئو کنفرانس می‌توان به مصوبات و نتایج گفتگو بیشتر استناد کرد و مدیران کل ارشاد استانی و کارشناسان ارشد نیز از این طریق در گفتگوها حضور داشته و در تصمیم‌گیری‌ها تاثیرگذار باشند.

 

وی ادامه داد: در گام دوم طرح ویدئو کنفرانس حضور اصحاب فرهنگ و هنر است که از این طریق در حل مساله‌های فرهنگی حضور آنها را از این طریق افزایش دهیم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: ویدئو کنفرانس صرفا یک مساله سخت افزاری نیست و نرم افزار تقویت جمعی آن از اهمیت زیاردی برخوردار است.

 

منبع: ایلنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها