7/3/2020
جمعه، ۱۳ تیر ۱۳۹۹
جدال دستمزد همچنان ادامه دارد

جدال دستمزد همچنان ادامه دارد

دویست و هشتاد و دومین نشست شورای عالی کار که از ساعاتی قبل با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز شده با مذاکرات فشرده گروه‌های کارفرمایی و کارگری برای تعیین رقم دستمزد سال 98 در جریان است.

اعتمادآنلاین| مازیار معتمدی - مذاکرات دستمزد 98 با گذشت سه ساعت هنوز به نتیجه نرسیده اما شنیده‌ها حاکی از آن است که سرنوشت دستمزد کارگران امشب مشخص می‌شود.

 

در جلسه گذشته دستمزد نمایندگان گروه کارگری بر لزوم تقویت قدرت معیشت کارگران و جبران فاصله حداقل دستمزد و سبد معیشت تاکید کردند. این در حالی بود که نمایندگان گروه کارفرمایی افزایش 23.5 درصدی حداقل مزد را پیشنهاد کردند که با مخالفت شدید گروه کارگری روبه‌رو شد.

 

پیشنهاد افزایش 23.5 درصدی در حالی مطرح شد که کمیته دستمزد شورای عالی کار در هفته‌های اخیر رقم سبد هزینه معیشت کارگران را سه میلیون و 760 هزار تومان اعلام کرده بود.

 

به گفته یکی از نمایندگان گروه کارگری حاضر در این جلسه تاکید کارفرمایان در تعیین حداقل مزد بر بند یک ماده 41 قانون کار است که به نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی اشاره دارد.

 

در حالی که گروه کارگری بر لزوم توجه به بند 2 ماده 41 که به سبد معیشت خانوار کارگری می‌پردازد، تاکید دارد.

 

مذاکرات فشرده دستمزد سال 98 در حالی ادامه دارد که شورای عالی کار سال گذشته حداقل مزد کارگران مشمول قانون کار را با افزایش 19.5 درصدی، یک میلیون و 112 هزار تومان تعیین کرده بود.

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها