3/7/2021
یکشنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
نیازمند ساختار جدید در اداره کشور هستیم
محسن رضایی:

نیازمند ساختار جدید در اداره کشور هستیم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نیازمند ساختار جدید در اداره کشور هستیم، گفت: در اقتصاد و تجارت باید واگذاری اختیارات صورت بگیرد و مردم خودشان زندگی شان را در سطح استان ها اداره کنند.

اعتمادآنلاین|  محسن رضایی در همایش سیاسی جوان پیشرو در مسیر تمدن سازی که امروز- شنبه- در واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد برگزار شد، گفت: باید دانشجویان و اساتید راه های افزایش کارآمدی در دولت، مجلس، قوه قضاییه، شرکت ها و بنگاه ها و سایر مراکز را بررسی کنند.


فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس توضیح داد: کارآمدی یعنی اینکه چطور می توانیم بهره برداری بیشتری از منابع و موقعیت های خود با هزینه های کمتری داشته باشیم. خارج از این بحث های بیانی و شعاری، اگر بخواهیم عملیاتی به این سوال جواب بدهیم باید ببینیم در چهل سال گذشته کجا موفق تر بوده ایم.


رضایی یادآور شد: در زمان تاسیس نهادهای انقلابی، عده ای خوشحال شدند که می توانیم، نهادهای سنتی یعنی وزارتخانه ها و دانشگاه ها را انقلابی کنیم. عده ای هم ناراحت شدند که دوباره کاری و تداخل می شود. گفتند که سپاه و کمیته وسایر نهادهای انقلاب در کناروزارتخانه ها و ارتش و شهربانی ضرورت ندارد و شروع کردند به مبارزه اداری و تشکیلاتی؛ نهادهای انقلابی هم می گفتند که نهادهای سنتی فایده ای ندارند و باید انقلابی شوند. 


وی با بیان اینکه نهادهای انقلابی بر اساس یک ضرورت شکل گرفتند، گفت: اگر ضد انقلاب به کردستان و سایر استان ها حمله نمی کرد، نهاد اطلاعاتی در سپاه شکل نمی گرفت؛ البته بعدا سازمان اطلاعاتی سپاه را گرفتند و وزارت اطلاعات را تشکیل دادند.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه اگر نهادهای سنتی می توانستند کشور را اداره کنند، شاید نهادهای انقلابی تشکیل نمی شد، گفت: هنگامی که در ابتدای انقلاب ارتش نتوانست کاری کند، سپاه سازمان نظامی خودش را با غنیمت هایی که از عراقی ها گرفت، تشکیل داد. از آن زمان تاکنون، 2 نوع تفکر جهادی و کارآمدی در کشور شکل گرفته است. بعد از دوران جنگ تحمیلی تفکر جهادی تضعیف شد.


رضایی با اشاره به ابعاد تاثیرگذار تفکر جهادی و کارمندی در کشور گفت: این 2 تفکر امروز هم سرنوشت کارآمدی کشور را تعیین می کنند. تفکر کارمندی به عقب ماندگی در کارها و کاهش احساس مسئولیت منجر شده است.


وی در ادامه با اشاره به اینکه سیل قابل پیش بینی و پیشگیری بود،اظهارداشت: در مساله نوسانات ارزی، چرا در سالهای گذشته به کاهش ذخایر ارزی و گرانی دلار رسیدیم؟ اگر همه وضعیت ها را با نگاه سیاسی تحلیل کنیم، شاید حل مساله به درازا بکشد. معالجه اساسی این است که در موضوع کارآمدی بحث جدی صورت نگرفته است. 


استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: در زمینه امنیت، دفاع و اداره سیاسی کلان کشور، پیشرفت های خارق العاده ای داشته ایم و کشورهای زیادی هستند که امنیت خود را با تکیه بر ایران حفظ می کنند که اینها ناشی از تفکر جهادی است. 


رضایی با بیان اینکه گزینش مدیران در کشور با مشکل روبرو است، افزود: اگر بخواهیم اصلاح اساسی انجام دهیم باید تفکر جهادی را در سطح مدیران، سبک اداره، ساختارها و فرهنگ گروهی فراگیر کنیم. 


وی ادامه داد: در سبک اداره کشور و تصمیم گیری ها، باید با مدیریت جهادی به پیش بینی و پیشگیری مشکلات روی آورد. با سرکشی و همدردی مدیران به مناطق و استان ها که مشکل حل نمی شود. مدیران باید در متن مشکلات باشند و گره گشایی کنند. 


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید برلزوم اصلاح ساختارها گفت: ما نیازمند ساختار جدید در اداره کشور هستیم. در اقتصاد و تجارت باید واگذاری اختیارات صورت بگیرد و مردم خودشان زندگی شان را در سطح استان ها اداره کنند.


رضایی اضافه کرد: در موضوع فرهنگ مصرفی و فرهنگ غیرمسئولانه و گفتاری باید تجدید نظر کنیم. نیاز به تحول در گام دوم انقلاب داریم. نباید با گام دوم انقلاب، عادی برخورد کنیم. گام دوم انقلاب خود باید خود یک انقلاب باشد.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برخی بحث های حاشیه ای در موضوع عملکرد مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجمع کارآمدی نظام را بالا می برد. اگر موضوع مهمی در دولت و مجلس نادیده گرفته شود و مورد توجه قرار نگیرد، جایی هست به نام هیات عالی نظارت، که آن موضوع را به کارشناسان می دهد.


رضایی عنوان کرد: مجمع در موضوع fatf (گروه ویژه اقدام مالی)و cft (کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم) جلو شتابزدگی را گرفته و آن را به تصمیم کارشناسانه تر ارجاع داده است.


وی با بیان این که این هیات بر امورات دولت و مجلس و قوه قضاییه بر اساس انطباق با سیاست های کلی نظارت می کند،افزود: ادبیات دوستانه این است که مجمع را مکمل نهادهای دیگر بدانیم و تلاش کنیم که کارآمدی را بالا ببریم. البته بدون تفکر جهادی افزایش کارآمدی امکان پذیر نیست.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی درباره تروریستی خواندن سپاه پاسداران از سوی آمریکا گفت: این موضوع را فقط دولت ترامپ اعلام کرده است. رئیس جمهور بعدی آمریکا می تواند این موضوع را لغو کند. این تیری که در تاریکی پرتاب شده است و در خود آمریکا هم قطعی نیست.


رضایی ادامه داد: کشورهای جهان هم این مسئله را نپذیرفته و برخی کشورها اعتراض کرده اند. این تصمیم دولت آمریکا، بالاخره در قراردادها و مسائل حقوقی مشکلاتی ایجاد می کند اما در داخل کشور ما تاثیر عکس گذاشت. حتی برخی از مخالفان داخلی از سپاه و رهبری در رسانه ها حمایت کردند. در چنین مواقعی ملت ایران موضع گیری قاطعانه خودش را نشان می دهد.


وی درباره برجام و سرنوشت آن هم گفت: شروط رهبری در پذیرش برجام با برجام متفاوت است. اینکه برجامی که رهبری پذیرفته اند را با سند اولیه برجام یکی بدانیم، ظلم به رهبری است.رهبری به دنبال منافع ملی و امنیت کشور هستند. نباید در جبهه خودی، مصوبه ناقص شورای امینت ملی را با نظر و شروط رهبری یکی بدانیم. شروط رهبری برای تامین منافع ملی تنظیم شده بود و متاسفانه عمل نشد.


رضایی با بیان اینکه بارها برجام را نقد کرده ام، گفت: حمایت از مذاکرات به معنای حمایت مطلق از نتیجه مذاکرات نبود و بارها آن را نقد کرده ام. رهبر معظم هم از مذاکرات دیپلمات ها دفاع کردند اما متاسفانه با رعایت نکردن شروط رهبری و تضمین نگرفتن مسئولان کار، و عدم پایبندی آمریکا به توافق، نتیجه مناسبی از این مذاکرات حاصل نشده است. 


وی خاطرنشان کرد: این موضوع را که تیم اقتصادی در جریان مذاکرات نبوده و باید پنج شش بند به توافقنامه افزوده می شد که وزارت خزانه داری آمریکا نتواند مانع تراشی کند، را بارها گفته ام.


دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رهبر معظم انقلاب در دوره جدید مجمع از ما خواسته اند یک تحول ساختاری و محتوایی در مجمع صورت گیرد. جالب اینجاست که از زمانی که ما آمده ایم دستور حضرت آقا را در مجمع عمل کنیم، زیر بمباران تبلیغاتی برخی رسانه ها قرار گرفته ایم.

 

منبع: ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها