1/20/2020
دوشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۸
تجلیل از نخستین آهنگساز سینما

تجلیل از نخستین آهنگساز سینما

جشنواره «بیف‌ اند سن» از انیو موریکونه استاد موسیقی فیلم تجلیل می‌کند.

اعتمادآنلاین|در دهمین سالگرد برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم باری - «بیف اند سن» در باری ایتالیا و در نودمین سالگرد تولد انیو موریکونه، از این استاد موسیقی فیلم تجلیل می‌شود.

 

در برنامه مفصلی که برای این بزرگداشت در نظر گرفته شده منتخبی از فیلم‌هایی که موسیقی وی را دارند، دو نمایشگاه عکس و مجموعه‌ای از شاهکارهای موسیقایی وی ارائه می‌شود.

 

جشنواره بین‌المللی فیلم باری که از 27 آوریل تا 4 می برگزار می‌شود، به عنوان یکی از رویدادهای سینمایی تأثیرگذار ایتالیا شناخته می‌شود.

 

انیو موریکونه آهنگساز، تنظیم‌کننده و رهبر ارکستر ایتالیایی برای بیش از 400 اثر سینمایی و تلویزیونی موسیقی نوشته‌است و علاوه بر این افزون بر 100 اثر مستقل در زمینه‌های دیگری چون موسیقی برای ارکسترهای بزرگ یا مجلسی، کنسرتوهایی برای پیانو و دیگر سازها، آثار کرال، و قطعاتی برای باله از دیگر ساخته‌های اوست.

 

او با کارگردانان بسیاری چون سرجیو لئونه، برناردو برتولوچی، رومن پولانسکی، فرانکو زفیرلی، الیور استون، کوئنتین تارانتینو، جوزپه تورناتوره و پیر پائولو پازولینی همکاری داشته‌است.

 

موریکونه کار سینما را با ارکستراسیون برای چند اثر سینمایی چون «مرگ یک دوست» در سال 1959 و «باراباس» در سال 1961 آغاز کرد. «فاشیست» در سال 1961 نخستین اثر او در مقام آهنگساز فیلم است.

 

«یک مشت دلار» در سال 1964، «به خاطر چند دلار بیشتر» در سال 1965، «خوب بد زشت» در سال 1966 و «روزی روزگاری در غرب» در سال 1968، «روزی روزگاری در آمریکا» در سال 1984، «سینما پارادیزو» در سال 1988، «افسانه 1900» در سال 1998، «مالنا» در سال 2000، «هشت نفرت‌انگیز» در سال 2015 و «مکاتبه» در سال 2016 شماری از آثار اوست.

 

سال 2007 آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا برای یک عمر فعالیت هنری وی و مشارکتی درخشان و چند وجهی در هنر موسیقی فیلم، اسکار افتخاری آکادمی را به او اهدا کرد.

 

او که از 1979 تاکنون نامزد دریافت شش جایزه اسکار در بخش بهترین موسیقی فیلم بوده است در سال 2015 موفق به دریافت این جایزه برای موسیقی «هشت نفرت‌انگیز» در بخش رقابتی نیز گردید.

 

او نخستین آهنگساز سینما است که در سال 2010 برنده جایزه پولار مشهور به «نوبل موسیقی» در استکهلم سوئد شد.

 

باری مرکز استان باری و ناحیه پولیا در کناره دریای آدریاتیک واقع است.

 

منبع: مهر 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها