5/31/2020
یکشنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
اعتراض ناوگان تاکسیرانی به قیمت‌ها و توافقات جدید با ایران‌خودرو /هیچ وعده‌ای از سمت شرکت‌های خودروساز عملی نشده است
مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور:

اعتراض ناوگان تاکسیرانی به قیمت‌ها و توافقات جدید با ایران‌خودرو /هیچ وعده‌ای از سمت شرکت‌های خودروساز عملی نشده است

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در رابطه با آخرین وضعیت نوسازی تاکسی‌های فرسوده گفت: هیچ وعده‌ای از سمت شرکت‌های خودروساز و وزارت صنعت معدن و تجارت در خصوص تحویل تاکسی‌های جدید عملیاتی نشده است اما در سال جدید بر سر چند موضوع در حال توافق هستیم.

اعتمادآنلاین|مرتضی ضامنی مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در رابطه با آخرین وضعیت نوسازی تاکسی‌های فرسوده گفت: هیچ وعده‌ای از سمت شرکت‌های خودروساز و وزارت صنعت معدن و تجارت در خصوص تحویل تاکسی‌های جدید عملیاتی نشده است اما در سال جدید بر سر چند موضوع در حال توافق هستیم.

 

وی ادامه داد: یکی از این موضوعات قیمت خودرو است. شرکت های خودروساز اعلام کرده اند که قیمت خودرو، قیمت حاشیه بازار است و باتوجه به اینکه قیمت حاشیه بازار دقیقاً قیمت تاکسی را نسبت به مشابه سال گذشته دوبرابر کرده، با چالش‌های جدی در زمینه تامین تسهیلات مواجه خواهیم بود. بنابراین نسبت به‌ آن اعتراض کرده‌ایم و در حال مکاتبه هستیم که  وزارت صنعت تکلیف را روشن کنند.


مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور اضافه کرد: علاوه بر قیمت،مکاتباتی نیز بر روی موضوع زمان‌بندی داشتیم تا شرکت خودروساز در ادامه طرح، خودروهای جدید را طبق زمانبندی تحویل دهند.


به گفته این مقام مسئول، اگر به تمام جزییات در طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده توجه نشود،برای رانندگان مشکلاتی از جمله عدم توانایی در پرداخت اقساطشان پیش خواهد آمد.


وی در ادامه به اجرای پایلوت طرح جدید نوسازی تاکسی‌های فرسوده اشاره کرد وگفت: براساس این طرح مقرر شد که شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از منابع ماده 12 قانون رفع موانع تولید، یارانه‌ای به تاکسیرانی تخصیص دهد.بر این اساس نیز با شرکت ایران خودرو توافقاتی انجام داده ایم که به صورت پایلوت 100 دستگاه خودرو با ظرفیت پیماش 300 کیلومتر با یکبار سوخت‌گیری را تولید کند.


ضامنی اضافه کرد: هفته آینده پیش فاکتورهای این100 دستگاه خودرو صادر خواهد شد و اگر پایلوت آن نیز با موفقیت انجام شود و شرکت خودروساز نیز همراهی‌های لازم را داشته باشد،بخشی از این اختلاف قیمت خودرو توسط شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تامین و به رانندگان تاکسی نیز فشاری وارد نخواهد شد.


مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور در ادامه به تشریح  این طرح پرداخت و گفت: براساس ماده 12 قانون رفع موانع تولید اعلام  شده است که اگر به تعداد ناوگان گازسوز با چارچوب مشخصی که در قانون و دستورالعمل‌ها آمده است به تاکسیرانی و سامانه حمل و نقل عمومی اضافه شود، به واسطه صرفه جویی که در مصرف گاز نسبت به بنزین اتفاق می افتد و معادل 3هزار و 870 دلار  یارانه طی بازه زمانی چهار ساله به رانندگان تخصیص داده خواهد شد.


وی در پایان اضافه کرد: در این میان اما شرط براین است که تاکسی‌ها با یکبار سوخت-گیری،300 کیلومتر پیمایش کنند.  خودروهای سمند موجود در ایران خودرو که پایه گاز سوز هستند تنها 220 کیلومتر پیمایش دارند که طی مذاکراتی با آنها، قرار شد تا مخازن این خودروها را افزایش دهند و به 300 کیلومتر برساند. این هفته نیز پیش فاکتورهای 100 دستگاه جدید صادر خواهد شد. در صورت تداوم تولید خودروهای پایه گاز سوز با مشخصات فوق می‌توان مدل فوق را با رویکرد استفاده از یارانه‌های دولتی به سراسر کشور تسری داد.

 

منبع: ایسنا 

 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها