5/27/2020
چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
تحریم‌های آمریکا ملت ایران را هدف گرفته است
سخنگوی وزارت خارجه روسیه:

تحریم‌های آمریکا ملت ایران را هدف گرفته است

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: شواهد نشان می‌دهد رویارویی و فشار بر ایران از سوی آمریکا سیاستی است که از دیرباز واشنگتن آن را دنبال کرده و ملت ایران را هدف گرفته است.

اعتمادآنلاین| ماریا زاخارووا گفت: ما مدتی پیش ارزیابی خود را درباره تروریستی خواندن سپاه از سوی آمریکا اعلام کردیم و گفتیم که اقدام آمریکا علیه تهران در واقع رویکردی ضدایرانی است که علیه تهران و ملت ایران هدف گیری شده است. 


او با بیان اینکه تصمیمات آمریکا علیه ایران را نباید به شکل مجزا دید، اعلام کرد: این اقدام بخشی از برنامه جامع و جهانی آمریکا برای فشار بر ایران است. 


سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه با بیان اینکه حدود دو هفته پیش روزنامه‌ای قدیمی مربوط به سال 1980 میلادی (زمان اتحاد جماهیر شوروی) را به عنوان هدیه به دوستش داده است، گفت: در یکی از این روزنامه‌ها مقاله‌ای دیدم که در آن به سیاست فشار واشنگتن بر تهران اشاره می‌کرد. 


او گفت: به سادگی می‌توان متوجه شد که فشار بر ایران رویکردی بوده که واشنگتن از دیرباز علیه تهران در دستورکار خود قرار داده است و متاسفانه شاهد هستیم که این رویکرد هر ازچندگاهی تشدید می‌شود و اشکال عجیب و خارج از تصوری به خود می‌گیرد. 


سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه این را هم گفت که در تاریخ آمریکا نمونه‌های دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد می توان اختلاف‌ها را بر اساس قوانین بین‌المللی و با احترام به حق حاکمیت و استقلال کشورهای مقابل حل‌و‌فصل کرد. 


زاخارووا با بیان اینکه ایران کشوری بزرگ با تمدن دیرینه و منابع سرشار است که با تاریخ خود به جهان و بشریت خدمات فراوانی کرده است، بیان کرد: ایران کشوری دمکراتیک است که فرآیندهای سیاسی در آن فعالانه جریان دارد و همه نشانه‌های دمکراسی در آن دیده می‌شود. 


به گفته او، هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که ایران کشوری غیردموکراتیک است؛ بنابراین عجیب به‌نظر می‌رسد که آمریکا با وجود داشتن تجربه خوب همکاری با ایران در برجام، این نمونه موثر و مفید را مبنای سیاست خود قرار نمی‌دهد. 


زاخارووا گفت: اگر برنامه جامع اقدامات مشترک موسوم به برجام تحقق نمی‌یافت یا ایران از اجرای آن صرف نظر می‌کرد یا رفتار غیرسازنده داشت، آنگاه دولت آمریکا حق داشت که گام‌هایی علیه ایران بردارد؛ حال آنکه چنین چیزی پیش نیامده است. 


او بار دیگر تاکید کرد: ایران به توافق هسته‌ای پایبند بوده و همواره در این زمینه همکاری کرده است؛ بنابراین این سوال پیش می آید که چرا آمریکا همچنان به دنبال مجازات این کشور است. این طور به‌نظر می‌رسد که ایران هر رویکردی داشته باشد، در نهایت با مجازات آمریکا روبرو خواهد شد. 


او با بیان اینکه هر کشوری خواه بزرگ یا کوچک سهمی در حل و فصل مسائل منطقه‌ای خود ایفا می‌کند، تصریح کرد: در گذشته کشورهایی بودند که تلاش می کردند پای خود را از رویدادها و تحولات منطقه‌ای بیرون بکشند و به صورت جزیره‌ای عمل کنند اما آنها نیز با گذشت زمان ناچار به ایفای نقش در مناطق پیرامونی خود شدند. 


او به قوانین موجود بر مالکیت آبراه‌ها اشاره کرد و گفت: کشورهایی که به دنبال عملکرد جزیره‌ای بودند با غصب کشتی‌ها و گروگان‌گیری و باج‌خواهی دزدان دریایی روبرو شدند؛ مساله‌ای که توجه جهانی را به خود جلب کرد و باعث مشارکت کشورها با هم برای مقابله با آن شد. 


سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه به ثروت کشورها اشاره کرد و گفت: کشف منابع زیرزمینی در برخی کشورها که در گذشته چندان بزرگ محسوب نمی‌شدند، باعث شد که برخی کشورها به همین دلیل به بازیگرانی تاثیر‌گذار در منطقه خود تبدیل شوند. 


زاخارووا در مثالی معکوس به وضعیت اوکراین اشاره کرد وگفت: کشورهایی هم هستند که به واسطه اقدامات عجیب و نادرست به مرکز توجه جهانی و تحولات بین‌المللی تبدیل می شوند.


او افزود: اوکراین تا چندی پیش کشور مهمی در بحث های جهانی به حساب نمی آمد اما با سیر منفی اوضاع در کی یف، این کشور به مرکز توجه جهانیان تبدیل شد هر چند که به عقیده ما دیدگاهها درباره این کشور منفی است چرا که آنها برای ارایه دستاوردهای علمی به جهانیان بر سر زبان ها نیفتاده اند بلکه به دلیل بدنامی نامشان سر زبان‌ها افتاد چرا که حاکمان و سران این کشور با اقدامات خود ارزش‌های اروپا را بی‌اعتبار کرده‌اند. 


سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: امروز دیگر نمی‌توانیم بگوییم که در نتیجه اقدامات مشخص از سوی یک کشور نتایج مشخصی بدست خواهد آمد اما آنچه مسلم است اینکه کشورها می توانند در تصمیمات جمعی مجمع عمومی سازمان ملل یا کمیته‌ای بین‌المللی تاثیر خود را بگذارند بنابراین باید مسئولیت پذیر باشند.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها