7/13/2020
دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹
توطئه آمریکا برای براندازی مادورو شکست خورد
نیویورک تایمز:

توطئه آمریکا برای براندازی مادورو شکست خورد

وقایع اخیر احتمالا دولت آمریکا را به بازنگری در توسعه‌ راهکاری احتمالی درباره ونزوئلا وادار کند. ماندن ونزوئلایی‌ها در کنار مادورو این سوالات را مطرح می‌کند که آیا معاونان ترامپ ارزیابی‌ اشتباهی درباره وقایع این کشور داشته‌اند.

اعتمادآنلاین| روزنامه "نیویورک تایمز" در گزارشی نوشت: هیچ کس نمی‌گوید که تغییر حکومت کار آسانی است. مشاوران ارشد دونالد ترامپ روز سه شنبه با این تصور از خواب بیدار شدند که شورشیان توانسته‌اند قدرت را در دست گرفته و نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور را برکنار کنند اما در پایان روز نیکولاس مادورو همچنان در قدرت بود و مشاوران ترامپ کوبا، روسیه و برخی از مقامات پرنفوذ ونزوئلا را برای شکست این طرح مقصر اعلام کردند.

 

 اما سوال این است که چه مساله‌ای باعث شد آمریکا به این سمت سوق باید و تصور کند که مادورو در پایان روز سه‌شنبه برکنار می‌شود. یکی از این عوامل می‌تواند اطلاعات غلط درباره توانایی اپوزیسیون و نفوذ آنها در دولت باشد.

در واقع مشاوران ترامپ در بررسی وقایع میدانی دچار اشتباه شدند. اگر چه مادورو در خانه ضعیف و اعتبار وی در جهان کمتر شده اما او همچنان سرسختانه در قدرت مانده است.

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره وقایع روز سه‌شنبه اظهار نظر مستقیمی نکرد اما باز هم کوبا را به خاطر حمایت از مادورو متهم و تهدید کرد که تحریم‌ها جدیدی علیه این کشور اعمال کند.

 

ترامپ پیش از ورود به کاخ سفید همواره رفتارهای مداخله جویانه روسای جمهور آمریکا را رد و اعلام کرده است که این کار را انجام نمی‌دهد و او این رفتار در پیش نمی‌گیرد.

 

اما مشاوران ترامپ از جمله جان بولتون مشاور امنیت ملی این کشور بارها در توییتر به گونه‌ای از تغییر رژیم در این کشور حمایت کرده است.

 

به نوشته نیویورک تایمز، در نشست روز گذشته جزئیات راهکار نظامی مورد بررسی قرار نگرفت همزمان اینکه مقامات پنتاگون نیز مداخله نظامی را بعید دانستند.

 

این روزنامه نوشت: وقایع اخیر احتمالا دولت آمریکا را به بازنگری در توسعه‌ راهکاری احتمالی درباره ونزوئلا وادار کند. ماندن ونزوئلایی‌ها در کنار مادورو این سوالات را مطرح می‌کند که آیا معاونان ترامپ ارزیابی‌ اشتباهی درباره وقایع این کشور داشته‌اند.

 

این روزنامه افزود: حمایت مردم ونزوئلا از مادورو همچنین این سوال را مطرح می‌کند که آیا اعتماد ترامپ نسبت به تلاش‌ها برای براندازی مادورو کم شده است.

 

نیویورک تایمز به نقل از مقامات سابق دولت ترامپ نوشت: ونزوئلا یکی از مسائل مورد اختلاف بین کاخ سفید و سیا است.

این روزنامه از وجود اختلاف در داخل دولت آمریکا درباره دنبال کردن راهکار نظامی در ونزوئلا به خصوص بین پنتاگون و جان بولتون خبر داد و به نقل از مشاوران آمریکایی نوشت، آنها بعید می‌دانند ترامپ با هر نوع عملیات نظامی طولانی مدت در این کشور موافقت کند.

 

یک مسؤول عالی رتبه دیگر به این روزنامه گفت: پیشرفت بسیاری در زمینه مسائل نظامی در جریان نشست فوق‌العاده کاخ سفید در روز چهارشنبه حاصل شد.

 

این روزنامه روی اختلاف در داخل دولت آمریکا در زمینه اجرای راهکار نظامی به خصوص بین پنتاگون و جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا تمرکز کرده در حالی که به نظر می‌رسد دونالد ترامپ آماده یک بی‌پروایی در آنجاست.

 

نیویورک تایمز می‌افزاید، ترامپ در عین حال اشاره کرد که بولتون می‌خواهد او را وارد جنگ کند البته دو تن از مشاوران بعید می‌دانند ترامپ با هرگونه اقدام نظامی طولانی مدت در این کشور موافقت کند.

 

به نوشته این روزنامه، بولتون در چارچوب دفاع از سیاست خصمانه خود با موجی از خشم در داخل و خارج کاخ سفید حتی قبل از وقایع روز سه‌شنبه روبه‌رو شد به طوریکه یک مشاجره بین تیم او و پل سیلوا معاون جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشست اختصاصی به بحران ونزوئلا روی داد.

 

مسؤولان مطلع می‌گویند، سیلوا دیدگاه مخالف پنتاگون درباره هرگونه اقدام نظامی و خطرناک آمریکا در ونزوئلا را مطرح کرد در حالی که معاونان بولتون حرف او را قطع کرده و راهکار نظامی را مطالبه کردند که باعث شد رئیس جلسه قبل از پایان جلسه آن را خاتمه دهد.

 

به نوشته این روزنامه، طراحان نظامی معمولا درباره عملیات محدود و احتمال گسترش سطح عملیات نگران هستند به خصوص در دولت ترامپ اجماعی درباره عملیات نظامی وجود ندارد و آنها نسبت به وقایع میدانی ناامید هستند.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها