5/27/2020
چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
شکر با دو برابر افزایش قیمت همچنان در بازار کمیاب است

شکر با دو برابر افزایش قیمت همچنان در بازار کمیاب است

با وجود روند افزایش قیمت شکر در بازار و اعلام مسئولان در خصوص این که کشور در تامین این محصول مشکلی ندارد، همچنان بازار با کمبود مواجه است؛ تا جایی که برخی فروشندگان می گویند مدتی است که شکر در بازار توزیع نمی شود.

اعتمادآنلاین| برخی بر این باورند که کمیاب شدن مجدد این محصول در بازار به معنای نبود یا کمبود محصول نیست بلکه عده ای دلال و واسطه گر با احتکار تلاش در افزایش قیمت مجدد این محصول دارند.


آخرین نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار که مربوط به سال گذشته است، نشان می دهد که قیمت هرکیلوگرم شکر سفید درب کارخانه سه هزار تومان، شکر فله برای مصرف‌کننده سه هزار و 400 تومان، شکر بسته‌بندی 900 گرمی چهار هزار تومان و شکر بسته‌بندی یک کیلوگرمی چهار هزار و 400 تومان تعیین شده بود، اما در هفته‌های اخیر قیمت شکر در چندین مرحله افزایش یافت و به بیش از 10 هزارتومان رسید که بیانگر دو برابر افزایش قیمت نسبت به نرخ های مصوب است.


حال در کنار شکر، قیمت هرکیلوگرم قند نیز به بیش از 12 هزارتومان افزایش یافت در حالی که پیش از این قیمت یک بسته 700 گرمی قند نزدیک 6 هزار تومان بوده است.
این درحالیست که «بهمن دانایی» دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر به تازگی گفته بود افزایش قیمت شکر به جیب عده‌ای دلال، واسطه گران و برخی واحدهای بسته‌بندی می‌رود که دستگاه‌های نظارتی باید بر عملکرد آنان کنترل داشته باشند.


وی می گوید: هم‌اکنون نرخ مصوب شکر درب کارخانه و در بازار مصرف تغییری نکرده است و همچنان براساس نرخ مصوب سال گذشته از کارخانجات خریداری می شود و قیمت های بیش از نرخ مصوب مصداق گران‌فروشی است و در صورت مشاهده باید با متخلفان برخورد شود.

 

 قیمت فعلی شکر کاذب است


«کاوه زرگران» دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران نیز گفت: قیمت فعلی شکر در بازار مصرف کاذب است که این موضوع ناشی از نامتعادل بودن عرضه و تقاضاست.


وی اظهارداشت: در ماه های پایانی سال 97 به دلیل کمبود شکر در بازار، دولت برای واردات پیش بینی کرده بود اما با وقوع سیل در اوایل سال 98 و بروز خسارت های سنگین در اراضی نیشکر و چغندرقند نیاز به واردات قطعی شد که در حال حاضر بخشی از شکر مورد نیاز کشور توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران تامین و وارد شده که در بنادر موجود است.


این مقام مسئول در صنایع غذایی ایران گفت: طی هفته های اخیر سهمیه شکر برخی از صنایع مواد غذایی که وابسته به شکر هستند، تامین نشده است.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها