7/5/2020
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹
آیزاک آسیموف 35 سال پیش از سال 2019 گفته بود

آیزاک آسیموف 35 سال پیش از سال 2019 گفته بود

در حالی که چیزی به صدمین سال تولد آیزاک آسیموف نویسنده مشهور نمانده، مروری بر آنچه او 35 سال پیش برای امسال پیش‌بینی کرده بود، نشان‌دهنده قدرت تخیل و شناخت وی از واقعیت است.

اعتمادآنلاین|تقریباً 100 سال از زمان تولد آیزاک آسیموف در دوم ژانویه سال 1920 می‌گذرد و این نویسنده و استاد دانشگاه آمریکایی هنوز به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان داستان‌های علمی‌تخیلی جهان شناخته می‌شود. او چند دهه پیش در ابتکاری برای پیش‌بینی آینده شرکت کرد و دقت او مثال‌زدنی است.

 

در پایان سال 1983، نویسندگان روزنامه تورنتو استار ایده‌ای خاص را به مناسبت تاریخی مهم در دنیای علمی‌تخیلی مطرح کرد. تقریباً 35 سال قبل از آن تاریخ جورج اورول رمان معروف خود یعنی «1984» را منتشر کرده بود و در آن تصویری ترسناک از یک دنیای غیرمنصفانه و دیکتاتوری را در آینده ترسیم کرده بود.

 

دبیرهای این روزنامه تصمیم گرفتند پیش‌بینی‌های خودشان از آینده را به عنوان ادامه‌ای بر برآوردهای اورول از آینده منتشر کنند. آن‌ها تیمی کوچک جمع کردند و یکی از افرادی که دعوت کردند آسیموف بود. آن موقع این نویسنده به تازگی بعد از 30 سال به مجموعه کتاب‌های «بنیاد» خود بازگشته بود و بنابراین به نظر زمانی عالی می‌رسید که او بتواند دنیای 35 سال بعد یعنی سال 2019 را پیش‌بینی کند.

 

جان یوارت دبیر تورنتو استار در سال 1983 گفت: «آسیموف آن موقع خیلی محبوب بود. به خانه او در نیویورک زنگ زدم. او ایده پیش بینی بر مبنای مجموعه 1984 را خیلی دوست داشت و خوشحال بود که می‌تواند نویسنده اصلی باشد. مرد خیلی مهربانی بود و یک دلار به ازای هر کلمه گرفت.»

 

در آغاز نوشته‌اش آسیموف به شبح جنگ اتمی اشاره کرد و در عین حال اقرار کرد که اگر جنگ بشود تمام پیش‌بینی‌هایش اشتباه خواهد بود. او نوشت: «اگر ایالات متحده و اتحاد شوروی در هر زمانی بین حالا و 2019 با هم جنگ کنند به هیچ وجه بحث کردن درباره زندگی در آن سال فایده‌ای نخواهد داشت.»

بعد از اشاره به گستره احتمالی چنین فاجعه‌ای، آسیموف پیش‌بینی‌های خود را به دو دسته تقسیم کرد: کامپیوتری‌شدن و استفاده از فضای خارج از جو زمین.

 

نکته جالب این است که بسیاری از پیش‌بینی‌های او در این زمینه‌ها درست از آب درآمد.

 

در سال 1983 دنیای کامپیوترها در دوران نوزادی خود به سر می‌برد و در حقیقت درست در همان سال بود که اپل سیستم لیسا را راه‌اندازی کرد که نخستین دستگاه بازرگانی بود که از یک رابط کاربر گرافیک استفاده می‌کرد. اینترنت هم یک ابتکار کمتر شناخته‌شده بود که فقط در بعضی حلقه‌های خاص درباره‌اش صحبت می‌شد.

 

با این حال آسیموف توانست به خوبی آینده کامپیوترها را پیش‌بینی کند. او نوشت که این دستگاه‌ها روی تک تک جوانب زندگی تأثیر خواهند گذاشت و افرادی که نتوانند خود را با توسعه کامپیوترها جلو ببرند ضرر خواهند کرد.

 

او نوشت: «پیچیدگی رو به رشد جامعه باعث می‌شود زندگی بدون کامپیوترها غیرممکن باشد، مگر اینکه هرج‌ومرجی شکل بگیرد. تمام بخش‌های دنیا که در این زمینه عقب بیفتند به وضوح رنج خواهند کشید چون مدتی بعد بدنه‌های حکمرانی‌شان همانطور که حالا دنبال سلاح هستند آن موقع دنبال کامپیوتر خواهند بود.»

 

او همچنین تأثیر کامپیوترها بر بازار کار را درست حدس زد و گفت این تکنولوژی باعث خلق شغل‌های جدید و دیده‌نشده و حذف بعضی شغل‌های دستی و اجرایی خواهد شد. او همچنین گفت این تغییرات نیازمند نوآوری‌های بسیاری در سیستم آموزشی خواهند بود که باید بتواند افراد را برای عملکرد در یک جامعه جدید و با تکنولوژی بالا آماده کند.

 

این نویسنده گفت ربات‌ها تا سال 2019 بسیار عادی‌تر خواهند شد. او نوشت: «ربات یا شیء کامپیوتری‌شده متحرک از همین حالا دارد وارد صنایع می‌شود و در طی نسل آینده وارد خانه‌ها هم خواهد شد.»

 

او پیش‌بینی کرد که آلودگی یکی از مشکلات اصلی شهرها خواهد بود، اما پیشنهاد او متأسفانه هنوز عملی نشده است. او گفته بود تکنولوژی تا سال 2019 به جایی خواهد رسید که انسان‌ها می‌توانند شروع به التیام بخشیدن و ترمیم طبیعت کنند. او حتی گفته بود این تجربه می‌تواند کشورهایی که قبلاً درگیری داشته‌اند را به صلح برساند.

 

تعدادی از پیش‌بینی‌های آسیموف درباره فضا هم در عصر مدرن بسیار خوش‌بینانه به نظر می‌رسند. به طور مثال، او پیش‌بینی کرده بود که تا سال 2019 ساختارهایی دور زمین در مدار حرکت می‌کنند و به زمین برق‌رسانی می‌کنند. او نوشته بود: «این انرژی برای همه ضروری خواهد بود و در نتیجه تنها در صورتی می‌توان آن را تأمین کرد که کشورها در صلح باشند و با هم کار کنند.»

 

او همچنین پیش‌بینی کرده بود که کولونیزه کردن فضا تا سال 2019 آغاز شده باشد. او باور داشت تا این تاریخ نخستین حکومت‌های خارج از زمین ممکن است شروع به شکل گرفتن کرده باشند. اما با وجود اینکه انسان هنوز نتوانسته در تعداد بالا به خارج از زمین برود، راه‌اندازی ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال 1998 به معنی به حقیقت پیوستن یکی دیگر از پیش‌بینی‌های او بود.

 

این نویسنده آثار علمی و تخیلی آمریکایی روسی‌تبار سال 1992 درگذشت. وی، بیش از 500 عنوان کتاب در تمام دسته‌های اصلی رده‌بندی دوی (به جز فلسفه) دارد و سیارک آسیموف 5020 به افتخار وی، نامگذاری شده‌است.

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها