2/19/2020
چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
دیدن حرم امام خمینی بسیار جذاب بود/ ایران کشوری با دو معماری سنتی و مدرن است/ ترکیب مزه‌های شور و شیرین در غذاهای ایرانی جذاب است
گردشگران پرتغالی مطرح کردند:

دیدن حرم امام خمینی بسیار جذاب بود/ ایران کشوری با دو معماری سنتی و مدرن است/ ترکیب مزه‌های شور و شیرین در غذاهای ایرانی جذاب است

گردشگران پرتغالی در سفر به ایران پس از بازدید از حرم امام خمینی(ره) معماری حرم و شخصیت رهبر ایران را جالب توصیف کردند. آنها همچنین از در کنار هم قرار گرفتن معماری مدرن و سنتی در کلان‌شهرها و نیز تلفیق مزه‌های مختلف شور و شیرین در غذای ایرانی متعجب شدند و آن را جالب توجه دانستند.

اعتمادآنلاین| منواِل، کارشناس فرهنگی و مشاور یک شرکت گردشگری در پرتغال با تاکید بر زیبایی‌های ایران گفت: قبل از سفر به ایران تصویری که در ذهن داشتم شکل دیگری داشت این درحالی است که در ایران شاهد ساختمان‌های بلند و مدرن بودم. به نظر من، ساختمان‌سازی در ایران خیلی رونق دارد، این درحالی است که در اروپا اینگونه نیست و ساختمان‌ها قدیمی هستند و تنها داخل آنها را بازسازی می‌کنیم.

 

او ادامه داد: در ایران شاهد چهره‌های مختلف معماری در کلان‌ شهرها هستیم. به طور مثال، تهران یک چهره سنتی و یک چهره مدرن دارد. البته که قبل از سفر به ایران بسیاری از سایت‌ها و شهرهای ایران را در اینترنت دیدم و درباره آنها مطالعه داشتم؛ با این وجود از دیدن دو چهره بودن شهر متعجب هستم و هنوز نمی‌توانم درک کنم که معماران ایرانی چگونه توانسته‌اند دو بخش سنتی و مدرن را در کنار هم قرار دهند.

 

منواِل با اشاره به معماری تهران قدیم گفت: وقتی به بخش مدرن تهران می‌رویم در آنجا نیز نمادها و عناصری از تهران قدیم می‌بینیم که بازهم ما را به سمت بازدید از تهران قدیم سوق می‌دهد. در واقع همچنان راه‌های ارتباطی بین تهران مدرن و تهران سنتی (تهران قدیم) وجود دارد. همین تعجب مرا برمی‌انگیزد که شاهد دو سبک معماری سنتی و مدرن در ایران هستیم.

 

این گردشگر تصریح کرد: البته شنیده بودم که ایران یک کشور بیابانی است اما در شهرهای شما درخت زیاد است و چگونگی این امر برایم بسیار مهم است. از آنجا که به عنوان مشاور یک شرکت گردشگری فعال هستم، دانستن این اطلاعات برایم جالب است چراکه می‌توان از این طریق جذابیت‌های بیشتری در معرفی ایران و تهیه بسته سفر به ایران بگنجانم.

 

ایرانی‌های مهمان‌نواز

این مشاور حوزه گردشگری پرتغال با ابزار خرسندی از مهمان‌نوازی و برخورد ایرانی‌ها گفت: بعد از آنکه درباره ایران و شرایط و جاذبه‌هایش در اینترنت خواندم و در جریان تجربیات گردشگرانی که به ایران سفر کرده‌‌اند قرار گرفتم، مشتاق شدم تا خودم به ایران سفر کنم و آنچه خوانده بودم را از نزدیک ببینم. اینکه از نزدیک ایران را می‌بینم و می‌توانم آنچه خوانده بودم را با آنچه می‌بینم مطابقت دهم جالب توجه است.

 

او که از حرم امام خمینی (ره) نیز بازدید داشته است، با اشاره به جذابیت این مکان گفت: برایم جالب بود که بدانم محل دفن کسی که رهبر انقلاب ایران است کجاست و چگونه است و چه معماری دارد. حتا در جریان تاریخ و سابقه فعالیت‌های ایشان قرار بگیرم و دانستن تمام این اطلاعات و دیدن حرم امام خمینی (ره) از نزدیک برایم حس خاصی داشت.

 

تلفیق مزه‌های مختلف در غذاهای ایرانی

مونیکا تانگ یک گردشگر با اصالت ماکائویی و متخصص تغذیه در پرتغال نیز با تاکید بر علاقه بسیار زیاد به غذاهای ایرانی گفت: ترکیب مزه‌های ترش، شور و شیرین در غذاهای ایرانی بسیار جالب است چنانکه به طور مثال در افطار شاهد صرف زولبیا و بامیه، خرما، نان، پنیر و سبزی در کنار هم هستیم و البته آش هم خورده می‌شود. این درحالی است که در اروپا و حتا چین، مزه‌ها را با هم قاطی نمی‌کنیم و یک مزه غالب است. اینکه ایرانی‌ها همه مزه‌ها را در کنار هم دارند و این مزه‌ها خیلی خوب در کنار هم قرار می‌گیرند و طعمی مطبوع را بوجود می‌آورند، بسیار جالب توجه است و می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد.

 

او با اشاره به ترکیبی که در آجیل ایرانی وجود دارد، تصریح کرد: لواشک را خیلی دوست داشتم.

 

منبع: ایلنا 

 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها