2/28/2020
جمعه، ۰۹ اسفند ۱۳۹۸
تخلیه بی‌سابقه حباب سکه
محمد کشتی‌آرای مطرج کرد:

تخلیه بی‌سابقه حباب سکه

یک کارشناس بازار طلا و سکه با بیان این‌که مدیریت صحیح بازار ارز و ثبات نسبی در این بازار بر کاهش نرخ ارز تاثیرگذار بوده است، گفت: طی هفته گذشته به میزان قابل توجهی حباب سکه کاهش یافت و در حال حاضر ارزش سکه تمام به چهار میلیون و 535 هزار تومان رسیده است.

اعتمادآنلاین| محمد کشتی‌آرای  در رابطه با بازار طلا و سکه با اشاره به بازار جهانی طلا گفت: معمولاً اتفاقاتی که در حوزه سیاسی و اقتصاد جهانی رخ می‌دهد به طور مستقیم بر بازار جهانی طلا تأثیرگذار است.

 

این کارشناس بازار طلا و سکه بیان کرد: در پی اتفاقات حوزه سیاسی در سطح جهانی اونس جهانی طلا طی یک هفته گذشته رشد 25 دلاری را تجربه کرده است، اما این رشد قابل توجه در بازار داخلی در پی مدیریت بازار ارز از سوی بانک مرکزی، ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز و کاهش نرخ ارز تا حدودی خنثی شده و قیمت سکه روند نزولی به خود گرفته است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر حباب سکه در حال تخلیه شدن است و این موضوع نشان از کاهش تقاضا و افزایش عرضه دارد.

 

افزایش عرضه در پی فروش سکه‌های پیش‌خرید شده

 

کشتی‌آرای یادآور شد: سکه‌های ثبت‌نامی که در سال 1396 فرآیند ثبت‌نام آن انجام شد و در سال 1397 به دست صاحبان آن رسید، در چند وقت اخیر با توجه به آنکه نگهداری سکه توجیه اقتصادی ندارد از سوی صاحبان سکه عرضه شده و این موضوع یکی از دلایل افزایش عرضه سکه در بازار است.

 

این کارشناس بازار طلا و سکه با بیان این‌که قیمت طلای خام در بازار داخلی برخلاف سکه ارتباط تنگاتنگی که با قیمت هر اونس طلای جهانی دارد، اظهار کرد: قیمت سکه طرح قدیم در ابتدای هفته گذشته چهار میلیون و 450 هزار تومان بوده و در حال حاضر به چهار میلیون و 300 هزار تومان کاهش یافته و این در حالی است که سکه تمام طرح جدید با کاهش 85 هزار تومانی به چهار میلیون و 535 هزار تومان، نیم سکه با کاهش 20 هزار تومانی به دو میلیون و 330 هزار تومان، ربع سکه با کاهش 90 هزار تومانی یک میلیون و 450 هزار تومان و سکه‌های گرمی بدون تغییر 990 هزار تومان دادوستد می‌شوند.

 

کشتی‌آرای خاطر نشان کرد: در ابتدای هفته گذشته طلای خام 18 عیار 437 هزار تومان دادوستد می‌شد که در هفته به پایین‌ترین ارزش خود در محدوده 425 هزار تومان رسید اما با نوسان اونس جهانی به ارزش 431 هزار و 200 تومان رسید.

 

این کارشناس بازار طلا و سکه در ادامه تاکید کرد: در ابتدای هفته گذشته حباب سکه 340 هزار تومان بود و در حال حاضر به 280 هزار تومان رسیده است که این تخلیه حباب در چند وقت اخیر بسیار نادر بوده است.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها