2/24/2020
دوشنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۸
شیب تند تعداد مستمری‌بگیران با گذشت زمان
مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد:

شیب تند تعداد مستمری‌بگیران با گذشت زمان

مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: هرچه گذشت زمان بیشتر می‌شود شیب تعداد مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی تندتر جلو می‌رود و هرسال تعداد مستمری‌بگیران نسبت به بیمه شدگان بیشتر می‌شود.

اعتمادآنلاین|سیدمحمدعلی جنانی افزود: آهنگ رشد مستمری بگیران تامین اجتماعی 2 برابر نسبت به رشد بیمه شدگان است و از سال 55 تا 87 همان مقدار مستمری بگیر داشتیم که از سال 88 تا 96 داشته ایم. آمارها نشان می‌دهد در 8 سال اخیر نسبت به 34 سال گذشته تعداد مستمری بگیران به یک اندازه است که این مساله نگران کننده است.

 

مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی افزود: در حال حاضر هزینه‌های بیشتری در حوزه بازنشستگی صرف می‌شود به طوری که 65 درصد هزینه‌ها در حوزه بازنشستگی، 5 درصد در حوزه از کارافتادگی و 30 درصد در حوزه بازماندگی است.

هزینه‌های مستمری بگیران به سرعت در حال افزایش است

وی گفت: حوزه تعهدات بلندمدت سازمان یک حوزه بسیار استراتژیک، حساس، مهم و در عین حال چالشی است زیرا 14.6 درصد مخاطبان مربوط به این حوزه هستند و 6 میلیون و 300 هزار نفر از خانواده بازنشستگان و مستمری بگیران هستند. سهم مصرف بازنشستگان نیز بالاست و از نظر حساسیت موضوعی نیز بسیار مهم است.

 

به گفته جنانی، در خرداد 98 نسبت به 97 در این بخش 37.8 درصد افزایش رشد هزینه داریم و از نظر تعداد مستمری بگیران روند افزایشی 8.14 درصد است.

 

وی ادامه داد: در سال 96 حدود 45 هزار میلیارد تومان در حوزه تعهدات بلندمدت هزینه کردیم همین رقم در سال 97 به 55 هزار میلیارد تومان رسیده است و امسال برآوردمان حدود 72 هزار میلیارد تومان است و این روند رشد تعهدات بلندمدت با شیب و سرعت بالایی مشاهده می‌شود.

 

جنانی تصریح کرد: در سه ماهه اول امسال میانگین پرداختی برای تعهدات بلندمدت در تأمین اجتماعی حدود 6 هزار میلیارد تومان است و رشد بالایی دارد و هزینه‌های مستمری بگیران به سرعت در حال افزایش است. از سال 1360 تا سال 1394 تعداد مستمری بگیران 15 برابر شده است در حالی که تعداد بیمه شدگان همان در حد 8.7 است.

 

مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی گفت: در حال حاضر 14.6 درصد مخاطبان سازمان تأمین اجتماعی با حدود سه میلیون و 200 هزار نفر در بخش مستمری بگیران و بازنشستگان هستند که 65 درصد بازنشسته، 5 درصد از کار افتاده و 30 درصد بازمانده هستند.

 

سازمان تأمین اجتماعی با حدود 42 میلیون نفر بیمه شده و مستمری بگیر، در حال حاضر 60 نوع خدمت بیمه‌ای و درمانی به صورت غیرحضوری به افراد زیرپوشش ارائه می‌دهد. این سازمان دارای مراکز مختلف بیمه‌ای و درمانی است و 356 بیمارستان و درمانگاه تأمین اجتماعی بخش قابل توجهی از خدمات درمانی مورد نیاز بیمه شدگان را به صورت رایگان تأمین می‌کند.

 

بخش بیمه‌ای این سازمان دارای 480 شعبه در سراسر کشور است و خدمات بیمه‌ای از طریق این واحدها به جامعه تحت پوشش ارائه می‌شود. همچنین برای تسهیل امور و دسترسی آسان‌تر مردم به خدمات تأمین اجتماعی، شعب اقماری و کارگزاری‌های این سازمان نیز به عنوان واحدهای وابسته به شعب، مشغول فعالیت هستند.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها