8/9/2020
یکشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
تغییر در مقررات انضباطی فیفا/نژادپرستی دیگر تحمل نمی‌شود

تغییر در مقررات انضباطی فیفا/نژادپرستی دیگر تحمل نمی‌شود

تغییرات جدید فدراسیون جهانی فوتبال از روز گذشته(24 تیر) اجرایی شد.

اعتمادآنلاین|با تصویب شورای فیفا، در جلسه ای که در پاریس برگزار شد، در کد انضباطی فیفا تغییرات مهمی اعمال شد. این تغییرات از 15 جولای 2019 (24 تیر 1398) اجرایی شده است. مطابق بخش نامه شماره 1681 فیفا، تغییرات اعمال شده، موارد ذیل را در برمیگیرد:


-کاهش تعداد مواد: در نتیجه تغییر ساختار کد انضباطی فیفا و در جهت ایجاد دسترسی راحت تر و تلاش برای درک بهتر مقررات، تعداد مواد کد انضباطی به کمتر از نصف کاهش یافت. (از 147 ماده به 72 ماده)


 -مبارزه علیه دستکاری (manipulation) در نتیجه بازی: از این پس تنها مقام صالح برای رسیدگی به پرونده های مرتبط با دستکاری در نتیجه بازی، کمیته انضباطی فیفا خواهد بود.


- عدم تحمل (zero tolerance) در موارد نژادپرستی و تبعیض:  در کد جدید انضباطی فیفا، رویکرد سخت تری نسبت به موارد مرتبط با نژاد پرستی و تبعیض اعمال شده است. در نتیجه این تغییرات یک رویه سه مرحله ای جدید اعمال شده است که با اعمال آن، در نهایت داور میتواند تصمیم بگیرد که بازی نیمه تمام، خاتمه یافته و نتیجه مسابقه به صورت خودکار سه بر صفر شود. مراحل بدین ترتیب است که داور در مرحله اول ابتدا مسابقه را متوقف کرده و با بیانیه ای درخواست میشود که اتفاقات تبعیض آمیز متوقف شود. در مرحله دوم مسابقه توسط داور به حالت تعلیق درمی آید و بازیکنان برای مدتی به رختکن رفته و بار دیگر درخواست میشود تا اتفاقات متوقف شود و در نهایت در محله سوم، با اعلام داور، مسابقه نیمه تمام به پایان میرسد و از افراد خواسته میشود تا ورزشگاه را ترک نمایند و در نهایت مسابقه سه بر صفر میشود.


- عدالت مالی: آرای اتاق حل اختلاف فیفا و کمیته وضعیت بازیکنان، از طریق کمیته انضباطی اجرا میگردد. در راستای اجرای هرچه بهتر این تصمیمات، سه تغییر مهم در کد جدید انضباطی اعمال شده است:


- فیفا از این پس، آرای دیوان داوری ورزش در زمانی که این دیوان به عنوان مرجع بدوی به صدور رای میپردازد را نیز مشابه آرا مرحله تجدید نظر، اجرا خواهد کرد.


- در صورتی که باشگاهی محکومیت های مالی پرداخت نشده داشته باشد، تا زمان پرداخت تمامی بدهی، پنجره نقل و انقالاتی باشگاه بسته می ماند.


- اقدامات مناسب در موضوع مرتبط با جانشینان (قائم مقام) ورزشی باشگاه بدهکار. با اعمال تغییرات جدید، تعهدات جانشین ورزشی با تعهدات طرف اصلی تفاوتی نخواهد داشت. برای تشخیص این که طرفی جانشین ورزشی محسوب شود، از جمله مواردی که ملاک قرار میگیرد، عبارتند از:


مقر، نام، شکل یا ساختار حقوقی، رنگ تیم، بازیکنان، سهامداران، سرمایه گذاران یا مالکان و رده یا دسته بندی مسابقات مربوطه.


-کمک های حقوقی (معاضدت حقوقی): در جهت احترام به حقوق افراد در حین رسیدگی ها، فیفا برای افرادی که دارای منابع مالی کافی نیستند، با درخواست خود فرد، ممکن است این شرایط را برای وی فراهم نماید:


عدم دریافت مبلغ مربوط به هزینه رسیدگی، ارائه مشاوره حقوقی رایگان، پرداخت هزینه های منطقی مربوط به سفر و اقامت آن شخص و شاهدان وی و متخصصان، از جمله مشاور حقوقی انتخاب شده. (ماده 42)


 - هزینه رسیدگی: هزینه رسیدگی در کمیته انضباطی فیفا رایگان خواهد بود و هزینه رسیدگی در کمیته استیناف کاهش یافته است. (پاراگراف اول ماده 45)


- ایجاد شفافیت: در جهت ایجاد شفافیت و دفاع از حقوق طرفین دعوی، در پرونده های مشخص انضباطی، شامل پرونده های مربوط به دوپینگ و دستکاری در نتیجه بازی ها، امکان برگزاری جلسه رسیدگی علنی با در نظر داشتن ماده 50 امکان پذیر خواهد بود.


همچنین یک وبسایت مجزا برای انتشار آرا، تا سه ماهه ی پایانی سال 2019 ایجاد خواهد شد که در آن، تصمیمات مهم مراجع قضایی فیفا، منتشر خواهد شد.


آدرس سایت در نظر گفته شده برای انتشار آرا:

 

legal.fifa.com

 

-  صدور حکم با درخواست مشخص طرف متهم: این ابزار حقوقی، پیش تر مطابق کد اخلاق فیفا، در رسیدگی های مربوط به کمیته اخلاق فیفا استفاده شده است. در هر زمان پیش از آغاز جلسه مربوط به رسیدگی پرونده، فرد متهم میتواند با قبول مسئولیت، از مرجع قضایی درخواست نماید که مجازات مشخصی برای وی اعمال شود. این درخواست برای مرجع قضایی الزام آور نیست و تصمیم نهایی ممکن است بر پایه این درخواست یا هرگونه تصمیمی که مناسب تشخیص دهد اتخاذ شود.( پاراگراف 8، ماده 50)

 

پیشنهاد مجازات: در جهت کاهش مراحل رسیدگی، در کد جدید انضباطی شرایطی پیش بینی شده است که در موضوعات مشخصی این امکان فراهم باشد تا قاضی منفرد، ریاست کمیته انضباطی یا شخص انتخاب شده توسط وی، حتی پیش از شروع رسیدگی، پیشنهاد مجازاتی بر پایه مدارک موجود ارائه دهند. طرف مربوطه میتواند این پیشنهاد را رد کرده و درخواست نماید تا رسیدگی شروع شود. (پاراگراف 3، ماده 54)

 

منبع: ورزش‌سه

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها