8/11/2020
سه شنبه، ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
بدهکارترین کشورهای جهان را بشناسید
بدهی کشورهای جهان از 246 هزار میلیارد دلار گذشت؛

بدهکارترین کشورهای جهان را بشناسید

بدهی کشورهای نوظهور با رسیدن به رقم 69 تریلیون دلار، رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

اعتمادآنلاین| بانک تسویه بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد در سه ماهه نخست امسال میزان بدهی کشورهای جهان با سه تریلیون دلار افزایش به رقم بی سابقه 246 تریلیون دلار رسیده است. بخش بزرگی از این افزایش مربوط به اتخاذ سیاست‌های انبساطی توسط برخی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان بوده است که شرایط را برای استقراض آسان‌تر کرده است.

 

تا پایان نخستین فصل سال 2019، میزان بدهی‌ها 3.2 برابر کل تولید ناخالص داخلی جهان بوده است. آمریکا با 69 تریلیون دلار بدهی در بخش دولتی و خصوصی، بدهکارترین کشور جهان است. بدهی کشورهای نوظهور نیز به 69 تریلیون دلار رسیده که 216 درصد بزرگ‌تر از کل تولید ناخالص داخلی آنها است.

 

این مؤسسه با اشاره به این که حدود 15 درصد کل بدهی‌های جهان مربوط به چین است افزود که با وجود تلاش‌های دولت برای محدود کردن چرخه بدهی در این کشور، حجم بدهی‌های دومین اقتصاد بزرگ جهان به 40 تریلیون دلار رسیده است.

 

بدهکارترین کشورهای جهان کشورهای ثروتمند و توسعه‌یافته‌تر هستند. بیش از نیمی از بدهی‌های جهانی مربوط به سه کشور آمریکا، چین و ژاپن است که سه اقتصاد نخست جهان از نظر تولید ناخالص داخلی محسوب می‌شوند.

 

در سال 2001، آمریکا در بین 169 کشور در رتبه 93 بدهکارترین کشورها به نسبت اندازه اقتصاد خود در رده بندی صندوق بین‌المللی پول بود. به دلیل ترکیب عوامل مختلفی نظیر رکود سال 2001، آغاز بحران مالی جهانی در سال 2007، چندین مرتبه کاهش قابل توجه نرخ مالیات در اوایل دهه 2000 که منجر به ایجاد رشد مورد انتظار نشد و دو جنگ پرهزینه، در سال 2008 میلادی، آمریکا از بین 184 کشور، بیست و سومین کشور بدهکار دنیا بود.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها