1/18/2020
شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۸
محمد کلاری درگذشت

محمد کلاری درگذشت

محمد کلاری، پیشکسوت صنعت چاپ در سن 80سالگی درگذشت.

اعتمادآنلاین|سعید کلاری، فرزند این پیشکسوت صنعت چاپ که مدیر چاپخانه پیغام امروز بود با تأیید این خبر به ایسنا، گفت: پدرم ساعت 4 صبح  امروز (چهارشنبه، 16 مرداد) بر اثر ضربه مغزی از دنیا رفتند.

 

او در ادامه اظهار کرد: پدرم متولد سال 1318 در تهران بود و از 19 سالگی به حرفه چاپ در بازار مشغول شد. در مدت زمان کوتاهی پس از فعالیت در این حوزه، چاپخانه کارون را راه‌اندازی کرد. سال 1354 ساواک رژیم پهلوی به دلیل مبارزات سیاسی این چاپخانه را پلمب کرد. در مدت دو سال تعطیلی چاپخانه، پدرم در فرش‌فروشی پدرش کار می‌کرد اما به خاطر عشق به کار چاپخانه، نتوانست دوام بیاورد و در سال 1356 چاپخانه «پیغام امروز» را راه‌اندازی کرد.

 

فرزند محمد کلاری افزود: پدرم از سال 1350 عضو اتحادیه چاپخانه‌داران تهران شد و به صورت مستمر تا سال 1392 عضو هیات‌مدیره این اتحادیه بود. در طول این سال‌ها 24 سال به عنوان رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران مشغول فعالیت بود.

 

ساختمان اتحادیه از یادگاری‌های ایشان است. او با دست خالی با صفر و هیچی این بنا را ساخت. اولین قردادهای خارجی برای صنف را ایشان گرفتند؛ کتاب‌های درسی عراق را گرفتند. همچنین مبتکر تشکیل شرکت تعاونی سراسری چاپخانه‌داران ایران بودند.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها