1/27/2020
دوشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۸
قیمت گذاری دستوری برای بازار‌های کالای سمی مهلک است / واقعی شدن قیمت‌ها مشوقی برای سرمایه گذاری بیشتر
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی:

قیمت گذاری دستوری برای بازار‌های کالای سمی مهلک است / واقعی شدن قیمت‌ها مشوقی برای سرمایه گذاری بیشتر

محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی معتقد است کشف قیمت‌ها در جریان عرضه و تقاضای حقیقی بازار، واقعی‌ترین و عادلانه‌ترین نرخ را تعیین می‌کند و این اتفاق به سود اقتصاد کشور است، این در حالی است که هرگونه دخالتی به بازار تحمیل شود، به طور یقین تعادل بین دو کفه ترازو را بر هم خواهد زد و زیان آن متوجه مصرف کننده و یا تولید کننده می‌شود.

اعتمادآنلاین| محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هرگونه دخالت در فرآیند قیمت گذاری برای بازار‌های مختلف کالایی سمی مهلک است، گفت: باید توجه داشت که دستکاری بازار به التهاب آن دامن می‌زند، اما با این وجود در اقتصاد‌های دولتی سیاست‌های قیمت گذاری و تعیین نرخ‌های دستوری معمولا برای کنترل بازار‌ها به خصوص در کالا‌های اساسی اجرایی می‌شود تا نرخ‌ها در جریان عرضه یا تقاضا‌های کاذب صعودی و نزولی نشده و دستکاری قیمتی اتفاق نیفتد، با این حال، همیشه جریان‌های قهری و اجباری باعث ایجاد فضا‌های غیرشفاف، بازار سیاه، قاچاق، رانت و امثال این‌ها می‌شود.
 

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فریمان در مجلس با بیان اینکه فعالان واقعی بازار‌ها موافق دخالت در امر قیمت گذاری کالا‌ها نیستند، تصریح کرد: با تمرکز عرضه کالا‌های اساسی در بورس کالا با یک منبع اطلاعاتی شفاف روبرو می‌شویم. اینکه چه تولیدکننده‌ای چه میزان محصول عرضه داشته، حجم تقاضای داخلی چه میزان بوده و قیمت‌ها روی چه مداری حرکت می‌کند. اهمیت این امر در آن است که همه این اطلاعات برای مدیریت بازار‌ها مهم بوده و در هیچ یک از بازار‌ها شفافیتی مانند بورس کالا وجود ندارد.

 

به گفته حسینی، در بورس کالا می‌توان مطمئن بود که مواد اولیه به دست مصرف‌کننده آن خواهد رسید.
 
نماینده مردم در مجلس دهم افزود: ساختار کشف قیمت در بورس کالا که در یک فرآیند بلندمدت شکل گرفته، طی سال‌های اخیر توسعه یافته و از ویژگی مهم شفافیت بالای معاملاتی برخوردار است.

 

وی ادامه داد: باید توجه داشت زمانی که قیمت محصولات و کالا‌های اساسی به طور واقعی و شفاف در بورس کالا کشف می‌شود، به تدریج اعتماد به بورس کالا افزایش یافته، سرمایه گذاری در این بازار رونق پیدا کرده و در نتیجه شاهد رشد اقتصادی کشور خواهیم بود. از سویی دیگر، با جلوگیری از بروز رانت ناشی از قیمت گذاری دستوری و اعتماد به واقعی شدن قیمت‌ها به کمک بورس، سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله کشاورزی و دیگر صنایع فعال در کشور تشویق می‌شوند.

 

حسینی عنوان کرد: به طور یقین اگر قیمت محصولات کشاورزی، صنایع و کالا‌های اساسی با سازوکار رقابتی در بورس کالا کشف شوند، در آینده نزدیک شاهد توسعه شفافیت و رشد اقتصادی کشور خواهیم بود.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: امیدواریم با فراهم کردن زیرساخت‌های اقتصادی، معاملات کلیه کالا‌های اساسی در بورس کالا انجام گیرد و باید اجازه دهیم عرضه و تقاضا قیمت را کشف کند، نه اینکه قیمت‌ها براساس فضای دستوری و کنترلی تعیین شوند.

 

منبع: میزان

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها