7/5/2020
یکشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۹
پیوست شیراز به شبکه شهرهای یادگیرنده یونسکو

پیوست شیراز به شبکه شهرهای یادگیرنده یونسکو

طی مراسمی با حضور وزیر علوم و دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، گواهی پیوستن شیراز به شبکه شهرهای یادگیرنده یونسکو تقدیم شهردار این کلانشهر شد .

اعتمادآنلاین| شیراز در کنار شهرهای بهبهان، کاشان، مشهد، اراک و شهر جدید هشتگرد جزو شهرهایی است که از سوی یونسکو به شبکه شهرهای یاد گیرنده در جهان پیوست.

 

حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران در مراسم اهدای گواهی پیوستن شهرها به شبکه شهرهای یادگیرنده  یونسکو به شهرداران شهرهای بهبهان، کاشان، یزد، مشهد، اراک، شیراز و شهر جدید هشتگرد با تقدیر از کسانی که در راه ثبت شهرهای یادگیرنده تلاش کردند، اظهار کرد: امروز سه شهر دیگر به مجموعه شهر یادگیرنده اضافه می‌شود و هفت شهر از ایران در مجموع در جمع شهرهای یادگیرنده یونسکو قرار گرفت.

 

وی یادآور شد: امروز 3.5 میلیارد شهروند در دنیا وجود دارد  که در آینده این رقم به 5 میلیارد تن می‌رسد.

 

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران عنوان کرد:  برای حل چالش های شهری، جایگاه شهرداری‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ در گذشته اگر شهرداری‌ها متولی زندگی شهری بودند اکنون متولی جان و روح و جسم مردم هستند.

 

شهرهای ایران به شهرهای اجتماعی و فرهنگ شهر تبدیل می‌شوند و این مهم برای تعالی روح فرهنگ و آموزش امری ضروری است.

 

ایوبی با بیان اینکه یکی از کاربردهای علم برای مقابله با چالش‌هاست، عنوان کرد: در تعالیم اسلامی برای کسب علم سفارش شده و علم برای زندگی و منفعت جامعه است.

 

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو - ایران با اشاره به اثرگذاری فرهنگ در جمع معضلات شهری افزود: امروز بسیاری از مشکلات شهری همچون جمع آوری پسماندها و زباله‌ها، با فرهنگ سازی و استفاده از علم قابل حل است.

 

وی تاکید کرد: در شش سال گذشته چهار شهر ایران به عنوان شهرهای یادگیرنده ثبت شدند. بهبهان، کاشان، اراک، شیراز  شهرهایی هستند که پیش تر به عنوان شهر یادگیرنده به ثبت رسیدند.

 

ایوبی گفت: سال گذشته اهتمام ویژه‌ای شد و در کمیسیون ملی یونسکو- ایران پرونده‌های متعددی را پیگیری کردیم و در یک سال شهرهای مشهد، یزد و شهر جدید هشتگرد را به کاروان شهرهای یادگیرنده اضافه کردیم.

 

وی با تقدیر از شهرداران و شورای شهر و کارشناسان همراه در ثبت شهرها در جمع شهرهای یادگیرنده عنوان کرد: ما در کمیسیون ملی برای گرفتن امتیازات و کرسی‌ها و نام و نشان‌ها بسیار تلاش می‌کنیم و نباید تصور کرد با گرفتن این برندها کار تمام شده چراکه این آغاز راه است، کار اصلی ما شروع شده و شهر  یادگیرنده آغاز یک کار است؛ ما در ایران باید برفراز شهرهای یادگیرنده باشیم.

 

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران خاطرنشان کرد: خوشبختانه اخیرا آنچه در یونسکو از آموزش فراگیر و شهرهای یادگیرنده می‌شنویم ممکن است برای غرب حرف جدیدی باشد اما برای جهان اسلام حرف جدیدی نیست و آموزه‌های دینی و فرموده‌های پیامبر اکرم (ص) مبنی بر اینکه علم باید برای زندگی باشد و منفعت داشته باشد و تاکیدات ائمه اطهار (ع) برای ما مسلمانان و شیعیان سخنان دیرآشنایی است.

 

ایوبی عنوان کرد: خوشبختیم بازگشت به آموزه‌های دینی را امروز در پیام‌های سازمان‌های جهانی مانند یونسکو نیز می‌بینیم. به عنوان پایگاه اصلی جهان اسلام باید سعی کنیم آموزه‌های پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار(ع) را به اجرا بگذریم.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها