1/19/2020
یکشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۸
کاهش مهاجرت قطعی نفرات برتر کنکور سراسری و المپیاد‌های علمی
بر اساس آخرین مطالعات بنیاد ملی نخبگان:

کاهش مهاجرت قطعی نفرات برتر کنکور سراسری و المپیاد‌های علمی

بر اساس آخرین مطالعات انجام شده در بنیاد ملی نخبگان، مهاجرت قطعی نفرات برتر کنکور سراسری و المپیادهای علمی از کشور به طور چشمگیری در حال کاهش است.

اعتمادآنلاین| بر اساس آخرین مطالعه انجام شده در بنیاد ملی نخبگان در خصوص آمار مهاجرت قطعی از کشور، 2712 نفر برگزیدگان المپیادهای دانشجویی و 35 هزار و 313 نفر از رتبه‌های یک تا هزار کنکور سراسری مورد تحلیل قرار گرفته‌اند، میزان خروج قطعی رتبه‌های اول تا 1000 کنکور سراسری در رشته ریاضی از حدود 60 درصد برای دانش‌آموختگان سال‌های 90 تا 92 با روند کاهشی به حدود 38 درصد برای دانش آموختگان سال‌های 95 تا 97 رسیده که به نظر می‌رسد این روند همچنان نیز ادامه داشته باشد.

 

همچنین میزان خروج قطعی رتبه‌های اول تا 1000 کنکور سراسری در رشته علوم‌تجربی از حدود 10 درصد برای دانش‌آموختگان سال‌های 90 تا 92 به کمتر از 7 درصد برای دانش‌آموختگان سال‌های 95 تا 97 رسیده است که این آمار نیز سیر نزولی دارد.

 

در رشته‌های علوم‌انسانی نیز میزان خروج قطعی رتبه‌های یک تا هزار کنکور سراسری از کشور از حدود 20 درصد برای دانش آموختگان سال 92 به کمتر از 8 درصد برای دانش آموختگان سال 97 کاهش داشته و میزان خروج از کشور نهایی برگزیدگان المپیادهای ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر، نجوم و زیست‌شناسی با سیر نزولی، از حدود  62 درصد برای دانش آموختگان سال‌های 90 تا 92 به حدود  37 درصد برای دانش‌آموختگان سال‌های 95 تا 97 رسیده که نشان می‌دهد روندی کاهشی داشته است.

 

همچنین روند بازگشت و همکاری متخصصان ایرانی به کشور با طراحی و اجرای برنامه «همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور» از اسفندماه سال 1393 با هدف ایجاد ساز و کاری جهت بهره‌مندی از دانش و تجارب ارزشمند ایشان، از میان دانش‌آموختگان دوره دکترا از 100 دانشگاه‌ برتر دنیا، اساتید 200 دانشگاه‌ برتر دنیا و متخصصان و کارآفرینان ایرانی فعال در مؤسسات شاخص علمی و فناوری یا شرکت‌های  خارجی آغاز شده است.

 

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در همین راستا، بیش از 4700 نفر از متخصصان و فارغ‌التحصیلان ایرانی خارج از کشور در پلتفرم طراحی شده در مدل‌های مختلف همکاری خود را با کشور آغاز کرده‌اند که از این میان 135 کارآفرین، 93 شرکت‌ دانش‌بنیان و فناور را تاسیس کرده‌، 340 نفر به عنوان هیات‌علمی دانشگاه‌های برتر کشور جذب شده و 170 استاد مدعو و معین در دانشگاه‌های کشور قرارداد امضا کرده‌اند. 500 دانش‌آموخته دکتری در قالب پسادکتری در چرخه خدمت‌رسانی به جامعه بومی قرار گرفته‌اند و بیش از 2000 سخنرانی و کارگاه تخصصی در چهار سال گذشته برگزار شده است.

 

منبع: ایلنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها